Zámek vznikl přestavbou tvrze, prvně zmiň. r. 1684 v majetku Koců z Dobrše, poté Běšínů z Běšin, Kolovratů a od r. 1709 Františka Karla Villani, který ji v 2. pol. 18. stol. přestavěl na zámek. R. 1840 empír. upraven. R. 1861 koupen W. Huttarym, poté Frant. Haškem. R. 1948 zestátněn, vrácen r. 1992.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 07/2006
Pokud se vydáte z Hartmanic směrem na Kundratice po Klostermannově cestě - modrá turistická značka, dojdete přímo před zámek. Je zčásti opraven. Dnes zde žije Eliška Hašek - Coolidge, dcera českých emigrantů, pracovnice Bílého domu, která při své práci zblízka poznala pět amerických prezidentů.
L.P., 29.7. 2006
popis

Jedná se obdélníkovou budovu, přízemí renesanční (z části zachovány klenby), patro empírové. Hlavní průčelí zámku míří na sever. Obě průčelí mají v rozsahu tří os mělký rizalit zakončený trojúhelníkovitými štíty. Ve štítu severního i jižního průčelí byly umístěny hodiny, nad hodinovým strojem na jižní straně je stříška se zvonem. Pod štítem v prvním patře je balkón na sloupech. Střecha je valbová s mansardovými okénky.

L.P., 29.7. 2006

historie

Historie zámku

Vesnice Kundratice je poprvé zmiňována v roce 1360. Samotná tvrz byla postavena o dost později - je zmiňována až při prodeji kundratického statku r. 1684, kdy jej od Adama Bartoloměje Koce z Dobrše kupoval Vilím Alex Běšín z Běšin a Maximiliána Helena, roz. Kocová z Dobrše. R. 1702 prodala vdova Maximiliána Helena Běšínová kundratický statek Marii Františce Novohradské z Kolovrat a roku 1709 jej koupil od Kolovratů František Karel Villani. Tomu je připisována přestavba tvrze na zámek v 2. polovině 18. století (snad r. 1757, kdy je v tereziánském katastru zaznamenaná zmínka o bytě pro vrchnost ze selského dvora). Později, za Karla Villaniho roku 1840 (je uváděn i rok 1820 - PSJČ) byl zámek empírově přestavěn do dnešní podoby (vč. zámecké kaple sv. Antonína). Villaniové vlastnili zámek až do roku 1861, kdy se majitelem stal Willibald Huttary. Na reprezentativní účely koupil zámeček František Hašek, významný český bankéř…  číst dále

L.P., E. Horáková podle zdrojů Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v českých zemích 3., J. M. Šafránek Břevnovský; Panská sídla jižních Čech, P. Koblasa a D. Kovář; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 5., 29.7. 2006

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kundratice

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 Palvinov
 Vatětice
 kostel sv. Vintíře
 smolná pec
 švédské hroby
 Dolejší Krušec
 Karlov
 kaple sv. Vintíře
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 Loučová
 Dolejší Těšov
 Kojšice
 Jiřičná
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Dlouhá Ves
 Hrad pod Hrnčířem
 kaple
 Volšovy
 pranýř
 radnice
 Petrovice
 kostel sv. Markéty
 Kašperk
 Pustý Hrádek
 Sedlo
 Svatobor
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 Svojšice
 Hlavňovice
 Hauswaldkapelle
 kaple sv. Kříže
 Javorná
 židovský hřbitov
 Obří hrad
 synagoga
 Hrádek u Sušice
 Poledník
 Antýgl
 kostel sv. Vavřince
 Záluží
 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 Tedražice
 Velhartice
 židovský hřbitov
 Dražovice
 Dražovice
 Hrad u Strašína
 Mokrosuky
 Kašovice
 kostel sv. Anny
 Rechle, hradlový most
 Žihobce
 Nemilkov
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Ujčín
 Měsíční kámen
 Lipová Lhota
 Kohoutí kříž
 Čejkovy
 Malonice
 kostel sv. Václava
 rychta/fara/radnice
 sýpka a kalvarie
 Žichovice
 Čachrov
 židovský hřbitov
 Budětice
 synagoga
 Rabí
 Březí
 Hořákov
Kontaktní informace
Zámek Kundratice
Hartmanice
342 01 Sušice 1
Základní informace místa
ID místa: 4466
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama