Zámek vznikl přestavbou tvrze, prvně zmiň. r. 1684 v majetku Koců z Dobrše, poté Běšínů z Běšin, Kolovratů a od r. 1709 Františka Karla Villani, který ji v 2. pol. 18. stol. přestavěl na zámek. R. 1840 empír. upraven. R. 1861 koupen W. Huttarym, poté Frant. Haškem. R. 1948 zestátněn, vrácen r. 1992.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 07/2006
Pokud se vydáte z Hartmanic směrem na Kundratice po Klostermannově cestě - modrá turistická značka, dojdete přímo před zámek. Je zčásti opraven. Dnes zde žije Eliška Hašek - Coolidge, dcera českých emigrantů, pracovnice Bílého domu, která při své práci zblízka poznala pět amerických prezidentů.
L.P., 29.7. 2006
popis

Jedná se obdélníkovou budovu, přízemí renesanční (z části zachovány klenby), patro empírové. Hlavní průčelí zámku míří na sever. Obě průčelí mají v rozsahu tří os mělký rizalit zakončený trojúhelníkovitými štíty. Ve štítu severního i jižního průčelí byly umístěny hodiny, nad hodinovým strojem na jižní straně je stříška se zvonem. Pod štítem v prvním patře je balkón na sloupech. Střecha je valbová s mansardovými okénky.

L.P., 29.7. 2006

historie

Historie zámku

Vesnice Kundratice je poprvé zmiňována v roce 1360. Samotná tvrz byla postavena o dost později - je zmiňována až při prodeji kundratického statku r. 1684, kdy jej od Adama Bartoloměje Koce z Dobrše kupoval Vilím Alex Běšín z Běšin a Maximiliána Helena, roz. Kocová z Dobrše. R. 1702 prodala vdova Maximiliána Helena Běšínová kundratický statek Marii Františce Novohradské z Kolovrat a roku 1709 jej koupil od Kolovratů František Karel Villani. Tomu je připisována přestavba tvrze na zámek v 2. polovině 18. století (snad r. 1757, kdy je v tereziánském katastru zaznamenaná zmínka o bytě pro vrchnost ze selského dvora). Později, za Karla Villaniho roku 1840 (je uváděn i rok 1820 - PSJČ) byl zámek empírově přestavěn do dnešní podoby (vč. zámecké kaple sv. Antonína). Villaniové vlastnili zámek až do roku 1861, kdy se majitelem stal Willibald Huttary. Na reprezentativní účely koupil zámeček František Hašek, významný český bankéř…  číst dále

L.P., E. Horáková podle zdrojů Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v českých zemích 3., J. M. Šafránek Břevnovský; Panská sídla jižních Čech, P. Koblasa a D. Kovář; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 5., 29.7. 2006

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kundratice

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 kašna II
 kašna I
 Horská synagoga
 Palvinov
 Vatětice
 kostel sv. Vintíře
 smolná pec
 švédské hroby
 Dolejší Krušec
 Karlov
 kaple sv. Vintíře
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 Loučová
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Kojšice
 Jiřičná
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Dlouhá Ves
 Chamutice
 Hrad pod Hrnčířem
 kaple
 Volšovy
 pranýř
 radnice
 Petrovice
 kostel sv. Markéty
 barokní kaple
 Kněžice
 Kašperk
 Pustý hrádek
 Žikov
 Sedlo
 Svatobor
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 Svojšice
 Hlavňovice
 Hauswaldkapelle
 kaple sv. Kříže
 Javorná
 židovský hřbitov
 Obří hrad
 synagoga
 Hrádek u Sušice
 Poledník
 Antýgl
 kostel sv. Vavřince
 Záluží
 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 Tedražice
 Velhartice
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Dražovice
 Dražovice
 Hrad u Strašína
 Mokrosuky
 Kašovice
 kostel sv. Anny
 Rechle, hradlový most
 Žihobce
 Nemilkov
 Větrný kámen
 kaple Panny Marie
 Sluneční kámen
 Ujčín
 Měsíční kámen
 Lipová Lhota
 Kohoutí kříž
 Čejkovy
 Malonice
 kostel sv. Václava
 rychta/fara/radnice
 sýpka a kalvarie
 Žichovice
 Čachrov
 židovský hřbitov
 Budětice
 synagoga
 Rabí
 Březí
 Hořákov
Kontaktní informace
Zámek Kundratice
Hartmanice
342 01 Sušice 1
Základní informace místa
ID místa: 4466
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama