Barokní zámek vznikl přestavbou tvrze, kterou během 13. století vystavěl rod Dlouhoveských z Dlouhé Vsi. Na zámek přestavěna roku 1732 rodem Schumannů. Po roce 1945 vyhořel, zbořen kolem r. 1949, po r. 1978 zbořena zámecká kaple.
Hlavní obrázek místa
kašna v parčíku před zbořeným zámkem
zámecká budova stávala vlevo za cestou
© Michal Schuster, 01/2010
Dlouhoveský zámek před svým zbořením stával v areálu hospodářského dvora zemědělského družstva Šumavský statek v části zvané Stará Dlouhá Ves. Areál je volně přístupný lipovou alejí od silnice nebo přímo z vesnice hlavním vstupem do hospodářského dvora. Zámek stával severně od cesty, která prochází napříč areálem, dnes je za něj mylně pokládána obdélná správní budova na západní straně areálu.
Zany, 31.1. 2010
historie

Dlouhá Ves se připomíná poprvé r. 1290 jako majetek jistého Blajislava. Z jeho nejbližších nástupců jsou známi Lipolt (1318) a Vojsa (1320). Poslední z jejich rodu, Vitmar, se uvádí v l. 1404–1413. Další vladyky z Dlouhé Vsi neznáme. Teprve koncem 15. století (asi r. 1497) koupil dlouhoveský statek Prokop Tomek z Čejkov, jehož potomci žili na zdejší tvrzi do r. 1589. Tehdy podal Jindřich Tomek Dlouhou Ves Janu Čejkovi z Olbramovic na Němčicích. Po smrti jeho vnuka Mikuláše Jetřicha (asi r. 1650) získal statek Jan Kašpar Hozlauer z Hozlau, ale již po dvou letech prodal kamenné rytířské sídlo s kamenným příkopem a padacím mostem, dvorem, pivovarem, Dlouhou Vsí a dalšími třemi vesnicemi Izabele Markétě Hýzralové ze Slahausenu. Tvrz se připomíná ještě r. 1694, když hrabě Inocenc Ferdinand Bubna z Litic prodával Dlouhou Ves manželům Janu Schafbergerovi z Trubergu a Johaně, rozené Wernerové z Geyersbergu; a v r.…  číst dále

Karel Tříska a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. - Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986 (doplněno redakcí), 31.1. 2010

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dlouhá Ves

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Volšovy
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 Dolejší Krušec
 městské opevnění
 švédské hroby
 kostel sv. Václava
 městský špitál
 kašna
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 Loučová
 Palvinov
 Kojšice
 Sedlo
 Vatětice
 Svatobor
 Jiřičná
 Hrad pod Hrnčířem
 Horská synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 Kašperk
 Petrovice
 Kundratice
 Pustý Hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 smolná pec
 Dolejší Těšov
 synagoga
 Svojšice
 radnice
 kostel sv. Markéty
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek u Sušice
 kostel sv. Vintíře
 Karlov
 Tedražice
 Dražovice
 Dražovice
 kaple sv. Vintíře
 kaple
 Kašovice
 Žihobce
 Hlavňovice
 Mokrosuky
 Záluží
 Lipová Lhota
 Hrad u Strašína
 Čejkovy
 Velhartice
 Královský kámen
 Žichovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Větrný kámen
 Ujčín
 sýpka a kalvarie
 Sluneční kámen
 židovský hřbitov
 Budětice
 židovský hřbitov
 Rabí
 synagoga
 Měsíční kámen
 židovský hřbitov
 Obří hrad
 Kolinec
 Mačice
 Miřenice
 Nemilkov
 Maleč
 Javorná
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Malonice
 Kohoutí kříž
 Vojnice
 Hauswaldkapelle
 Mlázovy
 Nalžovy
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Anny
 Frymburk
 rychta/fara/radnice
 Podolí
 Boříkovy
 Poledník
 Čachrov
 Hvížďalka
 Hradiště
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Zdíkov
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Horažďovice
 Podměstský mlýn
 Zámecký mlýn
 Pražská brána
 zámecký pivovar
Základní informace místa
ID místa: 8681
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama