Barokní zámek vznikl přestavbou tvrze, kterou během 13. století vystavěl rod Dlouhoveských z Dlouhé Vsi. Na zámek přestavěna roku 1732 rodem Schumannů. Po roce 1945 vyhořel, zbořen kolem r. 1949, po r. 1978 zbořena zámecká kaple.
Hlavní obrázek místa
kašna v parčíku před zbořeným zámkem
zámecká budova stávala vlevo za cestou
© Michal Schuster, 01/2010
Dlouhoveský zámek před svým zbořením stával v areálu hospodářského dvora zemědělského družstva Šumavský statek v části zvané Stará Dlouhá Ves. Areál je volně přístupný lipovou alejí od silnice nebo přímo z vesnice hlavním vstupem do hospodářského dvora. Zámek stával severně od cesty, která prochází napříč areálem, dnes je za něj mylně pokládána obdélná správní budova na západní straně areálu.
Zany, 31.1. 2010
historie

Dlouhá Ves se připomíná poprvé r. 1290 jako majetek jistého Blajislava. Z jeho nejbližších nástupců jsou známi Lipolt (1318) a Vojsa (1320). Poslední z jejich rodu, Vitmar, se uvádí v l. 1404–1413. Další vladyky z Dlouhé Vsi neznáme. Teprve koncem 15. století (asi r. 1497) koupil dlouhoveský statek Prokop Tomek z Čejkov, jehož potomci žili na zdejší tvrzi do r. 1589. Tehdy podal Jindřich Tomek Dlouhou Ves Janu Čejkovi z Olbramovic na Němčicích. Po smrti jeho vnuka Mikuláše Jetřicha (asi r. 1650) získal statek Jan Kašpar Hozlauer z Hozlau, ale již po dvou letech prodal kamenné rytířské sídlo s kamenným příkopem a padacím mostem, dvorem, pivovarem, Dlouhou Vsí a dalšími třemi vesnicemi Izabele Markétě Hýzralové ze Slahausenu. Tvrz se připomíná ještě r. 1694, když hrabě Inocenc Ferdinand Bubna z Litic prodával Dlouhou Ves manželům Janu Schafbergerovi z Trubergu a Johaně, rozené Wernerové z Geyersbergu; a v r.…  číst dále

Karel Tříska a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. - Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986 (doplněno redakcí), 31.1. 2010

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dlouhá Ves

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Volšovy
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mořice
 Dolejší Krušec
 barokní kaple
 městské opevnění
 švédské hroby
 kostel sv. Václava
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 Loučová
 Palvinov
 Chamutice
 Kojšice
 Sedlo
 Vatětice
 Svatobor
 Jiřičná
 Hrad pod Hrnčířem
 kašna II
 Horská synagoga
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Žikov
 Kašperk
 Kundratice
 Petrovice
 Pustý hrádek
 Kněžice
 smolná pec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Dolejší Těšov
 synagoga
 Svojšice
 radnice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Hrádek u Sušice
 kostel sv. Vintíře
 Strádal
 Karlov
 Tedražice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 kaple sv. Vintíře
 kaple
 Žihobce
 Kašovice
 Hlavňovice
 Mokrosuky
 Lipová Lhota
 Záluží
 Hrad u Strašína
 kaple Panny Marie
 Čejkovy
 Velhartice
 Královský kámen
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Žichovice
 Větrný kámen
 Ujčín
 sýpka a kalvarie
 Sluneční kámen
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Budětice
 synagoga
 Rabí
 kaple
 židovský hřbitov
 Měsíční kámen
 Kolinec
 Obří hrad
 Panský dům
 kaple sv. Anny
 Miřenice
 Mačice
 Nemilkov
 Maleč
 Javorná
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Malonice
 Kohoutí kříž
 kaple sv. Anny
 Vojnice
 Hauswaldská kaple
 Mlázovy
 Nalžovy
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Kříže
 Frymburk
 rychta/fara/radnice
 Prášilské jezero
 Laka
 Podolí
 Boříkovy
 Poledník
 Čachrov
 Hvížďalka
 Hradiště
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Zdíkov
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Podměstský mlýn
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 zámecký pivovar
 Pražská brána
Základní informace místa
ID místa: 8681
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama