Počátky mlýna poprvé uváděného roku 1378 pravděpodobně souvisí s předlokační osadou, která stávala na pravém břehu Otavy. V pol. 17. stol. zde byla zřízena papírna. Počátkem 19. stol. ho koupil Josef Rosenauer. Mlýn dnes slouží k bydlení a také jako malá expozice mlynářství a využití vodní energie.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2019
Horažďovice jsou město v okrese Klatovy. Leží na silnici I/22 mezi Strakonicemi a Klatovy. Městem protéká řeka Otava. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Do města je dobré autobusové i vlakové spojení. Nedaleko města je zřícenina hradu Prácheň a o něco dále, proti proudu Otavy stojí hrad Rabí.
21.4. 2019
historie

Jeden z nejstarších (kdysi početných) horažďovických mlýnů na Otavě je patrně starší než samo město. Jeho počátky pravděpodobně souvisí s předlokační osadou, která stávala na pravém břehu řeky. Nejstarší písemná zmínka je z roku z roku 1378, kdy Bavor IV. ze Strakonic, majitel zdejšího panství, „prodal mlýn i s ostrovem a 5 vodními koly Janu Lydmanovi za 30 kop grošů míšeňských a roční plat 52 grošů“. V polovině 17. století byla v mlýně, kterému se tehdy říkalo Brejchovský, zřízena papírna, kterou provozoval papírník Mikuláš Templ. Po něm vlastnil mlýn s papírnou Jan Kieswetter a po něm Michal Fiker. Ten výrobu papíru ukončil a ve mlýně zřídil pohostinství a hernu. Pohostinství neprosperovalo, a proto mlýn odkoupil Adam Tauer, který zde na samém konci 18. století obnovil papírenskou výrobu. Od něj po několika letech mlýn koupil Josef Rosenauer, který mu dal jeho dnešní jméno. Jeho syn Petr papírenskou výrobu…  číst dále

Milan Caha (zdroj: http://vodnimlyny.cz/de/mlyny/estates/detail/2679-rosenaueruv-mlyn), 21.4. 2019

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Horažďovice

Místa v okolí

 Podbranský mlýn
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Horažďovice
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Střelské Hoštice
 Hvížďalka
 Kladruby
 Kladruby
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Frymburk
 Žichovice
 Štěchovice
 Budětice
 Žižkův most
 židovský hřbitov
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Ohrazenice
 Defurovy Lažany
 boží muka
 Vojnice
 Mačice
 Pětnice
 Miřenice
 Tažovice
 kamenný most
 Ballymote
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Kadov
 Boží kámen
 Nalžovy
 kostel sv. Ondřeje
 Záboří
 Lipová Lhota
 Bratronice
 Pole
 Dražovice
 Dražovice
 Žihobce
 Střela
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Střela
 kostel sv. Anny
 Oselce
 synagoga
 židovský hřbitov
 Čejkovy
 Řesanice
 Tedražice
 Čekanice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Kbíl
 Tchořovice
 Hoslovice
 Němčice
 Hrádek u Sušice
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 městský špitál
 Strakonice
 mariánský sloup
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kašna
 Voprchovský dům
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Sedlo
 Lovčice
 parostrojní lihovar
 Blatná
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Nihošovice
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14179
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama