Pod kopcem Březník, na kterém měl poustevnu pozdější svatý Vintíř (Günther), vznikla u pramene léčivé vody roku 1618 jemu zasvěcená kaple, ke které začala chodit procesí. V průběhu 18. století se z ní vyvinul kostel a kolem něj prosperující poutní místo.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu,
z cesty z Březníku.
© Ivan Grisa, 08/2008
Dobrá Voda stojí asi 2 km jižně nad Hartmanicemi. Téměř ke kostelu lze dojet po krátké odbočce ze silnice II/190 Železná Ruda - Hartmanice. Kromě kostela, restaurace a pensionu zde stojí i museum dr. Šimona Adlera (součást Západočeského musea Plzeň), kde lze zakoupit i vstupenku na prohlídku kostelního interiéru (v 10, 11, 14, 15 a 16 hodin). Přes Dobrou Vodu vede modrá značka Hartmanice - Velký Bor.
Ivan Grisa, 31.8. 2008
historie

Kostel svatého Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic

Pod někdejší poustevnou šumavského světce vznikla počátkem 17. století u pramene léčivé vody dřevěná kaple. Po třicetileté válce se z místa stal cíl velkých poutí. Kaple přestala stačit a byla roku 1706 nahrazena větší zděnou. Později k ní byla přistavěna prostorná plochostropá loď (1754) a hranolová věž (1777). Roku 1820 byla postavena gotisující kaple nad pramenem. Věhlas poutního místa ukončila výměna obyvatelstva po roce 1945. Od roku 1952 se místo stalo součástí stejnojmenného vojenského prostoru, kostel se používal jako sklad dělostřeleckých granátů. Po zrušení vojenského prostoru (1992) začala obnova místa, která vyvrcholila znovuvysvěcením kostela o tři roky později. Nové zařízení kostela pochází z dílny výtvarnice Vladimíry Tesařové a zahrnuje skleněný oltář, křížovou cestu a sochu sv. Vintíře.

Ivan Grisa, dle Roman Podhola, Ozvěny šumavských zvonů, 31.8. 2008

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dobrá Voda

Místa v okolí

 kaple sv. Vintíře
 Karlov
 kostel sv. Kateřiny
 Kundratice
 Horská synagoga
 Palvinov
 Dolejší Těšov
 smolná pec
 Dolejší Krušec
 Vatětice
 švédské hroby
 Loučová
 Kojšice
 kostel sv. Mořice
 Jiřičná
 hrobka rodiny Schmid
 Hrad pod Hrnčířem
 Petrovice
 Dlouhá Ves
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Volšovy
 kaple
 kaple sv. Kříže
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Hlavňovice
 Kašperk
 Javorná
 Svatobor
 Pustý Hrádek
 Hauswaldkapelle
 Svojšice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 městský špitál
 Voprchovský dům
 Rozacínovský dům
 kašna
 Kámen neštěstí
 Sedlo
 Poledník
 Antýgl
 kostel sv. Anny
 Velhartice
 židovský hřbitov
 Hrádek u Sušice
 Obří hrad
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Nemilkov
 synagoga
 Mokrosuky
 Tedražice
 Kašovice
 Pancíř
 Rechle, hradlový most
 kostel sv. Martina
 Záluží
 Královský kámen
 Ujčín
 Dražovice
 Dražovice
 Hrad u Strašína
 Železná Ruda
 Malonice
 Žihobce
 Čachrov
 Čejkovy
 Lipová Lhota
 Březí
 Hořákov
 kostel sv. Štěpána
 Žichovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rabí
Kontaktní informace
Muzeum Dr. Šimona Adlera
Dobrá Voda 5
342 01 Hartmanice
Tel: 378 370 700
http://www.zcm.cz
adler@zcm.cz
Základní informace místa
ID místa: 6681
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama