Pod kopcem Březník, na kterém měl poustevnu pozdější svatý Vintíř (Günther), vznikla u pramene léčivé vody roku 1618 jemu zasvěcená kaple, ke které začala chodit procesí. V průběhu 18. století se z ní vyvinul kostel a kolem něj prosperující poutní místo.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu,
z cesty z Březníku.
© Ivan Grisa, 08/2008
Dobrá Voda stojí asi 2 km jižně nad Hartmanicemi. Téměř ke kostelu lze dojet po krátké odbočce ze silnice II/190 Železná Ruda - Hartmanice. Kromě kostela, restaurace a pensionu zde stojí i museum dr. Šimona Adlera (součást Západočeského musea Plzeň), kde lze zakoupit i vstupenku na prohlídku kostelního interiéru (v 10, 11, 14, 15 a 16 hodin). Přes Dobrou Vodu vede modrá značka Hartmanice - Velký Bor.
Ivan Grisa, 31.8. 2008
historie

Kostel svatého Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic

Pod někdejší poustevnou šumavského světce vznikla počátkem 17. století u pramene léčivé vody dřevěná kaple. Po třicetileté válce se z místa stal cíl velkých poutí. Kaple přestala stačit a byla roku 1706 nahrazena větší zděnou. Později k ní byla přistavěna prostorná plochostropá loď (1754) a hranolová věž (1777). Roku 1820 byla postavena gotisující kaple nad pramenem. Věhlas poutního místa ukončila výměna obyvatelstva po roce 1945. Od roku 1952 se místo stalo součástí stejnojmenného vojenského prostoru, kostel se používal jako sklad dělostřeleckých granátů. Po zrušení vojenského prostoru (1992) začala obnova místa, která vyvrcholila znovuvysvěcením kostela o tři roky později. Nové zařízení kostela pochází z dílny výtvarnice Vladimíry Tesařové a zahrnuje skleněný oltář, křížovou cestu a sochu sv. Vintíře.

Ivan Grisa, dle Roman Podhola, Ozvěny šumavských zvonů, 31.8. 2008

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dobrá Voda

Místa v okolí

 kaple sv. Vintíře
 Karlov
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Kundratice
 kašna II
 Horská synagoga
 Palvinov
 boží muka
 Dolejší Těšov
 smolná pec
 Vatětice
 Dolejší Krušec
 švédské hroby
 Loučová
 Kojšice
 kostel sv. Mořice
 Jiřičná
 hrobka rodiny Schmid
 Chamutice
 Hrad pod Hrnčířem
 Petrovice
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Kněžice
 Volšovy
 kaple
 barokní kaple
 kaple sv. Kříže
 pranýř
 Žikov
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Hlavňovice
 Kašperk
 Javorná
 Svatobor
 Pustý hrádek
 Svojšice
 Hauswaldkapelle
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Rozacínovský dům
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Sedlo
 Kámen neštěstí
 Poledník
 kostel sv. Anny
 Antýgl
 židovský hřbitov
 Velhartice
 Hrádek u Sušice
 Obří hrad
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Nemilkov
 synagoga
 Mokrosuky
 Tedražice
 Rechle, hradlový most
 Pancíř
 Kašovice
 kostel sv. Martina
 Záluží
 Královský kámen
 Ujčín
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 kaple Panny Marie
 Hrad u Strašína
 Železná Ruda
 Malonice
 Žihobce
 Čachrov
 Čejkovy
 Lipová Lhota
 Březí
 Hořákov
 kostel sv. Štěpána
 Žichovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rabí
Kontaktní informace
Muzeum Dr. Šimona Adlera
Dobrá Voda 5
342 01 Hartmanice
Tel: 378 370 700
http://www.zcm.cz
adler@zcm.cz
Základní informace místa
ID místa: 6681
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama