Původně gotická tvrz poprvé zmiňována roku 1496 byla ve druhé pol. 16 stol. renesančně upravena. Ve druhé polovině 17. stol. za hraběte Jana Desfours byl na konstrukci původní tvrze postaven raně barokní zámek.
Hlavní obrázek místa
Východní křídlo
Zalomená východní část severovýchodního křídla
© Luděk Pitter 05/2007
Obec Defurovy Lažany leží na trase z Nepomuka do Horažďovic, při silnici II/188. Zámek se nachází v areálu bývalého poplužního dvora na jihovýchodním okraji obce, obklopen několika rybníky, které měly ve středověku nepochybný význam pro obranu původně zde stojící tvrze.
L.P., 21.5. 2007
popis

Zámek je některými autory popisován jako trojkřídlá, jinými autory jako čtyřkřídlá patrová budova. Příčina je asi v zalomeném severovýchodní křídle, které jedni považují za jedno křídlo a jiní za dvě křídla. Každopádně konstrukce je uzavřená a vytváří malé nádvoří přístupné dvěma průjezdy s arkádami v přízemí.

L.P., 21.5. 2007

historie

Ves původním jménem Lažany je poprvé zmiňována roku 1366, kdy byla v držení Baška Šilhéře z Lažan. Ve druhé polovině 15. stol. získali ves Lažanští z Bukové. Nejprve zde seděl Oldřich a po něm Hynek. V tomto období, přesně roku 1496, je také poprvé zmiňována původně gotická tvrz. Tvrz byla ve druhé polovině 16. stol. renesančně přestavěna. Od roku 1615 vlastnil ves s tvrzí Friedrich Švihovský z Rýzmberka a po něm jeho dcera Eliška Černínová, rozená z Rýzmberka, vdova po Janu Maxmiliánovi Černínovi z Chudenic, a to až do roku 1658. Dnešní název obec dostala v souvislosti se svým majitelem hrabětem Janem Desfours. Ten také nechal ve druhé polovině 17. stol. na konstrukcích původní tvrze postavit raně barokní zámek. Jeho potomci zde sídlili až do roku 1823. Roku 1831 koupil zámek hrabě František Boos-Waldeck a jeho potomci vlastnili Lažany i sousední Oselce až do roku 1918. Po válce zde bylo učiliště a dnes je…  číst dále

L.P. (Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 21.5. 2007

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Chanovice

Místa v okolí

 Chlum
 skanzen Chanovice
 Chanovice
 Oselce
 Řesanice
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kadov
 Životice
 Podhůří
 Pole
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Horažďovice
 Podbranský mlýn
 Lnáře
 Rosenauerův mlýn
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 Podměstský mlýn
 Tchořovice
 Pětnice
 kostel sv. Jiljí
 Záboří
 Zelenohorská pošta
 Ballymote
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Lovčice
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Nalžovy
 kaple sv. Markéty
 Bratronice
 Dožice
 Střelské Hoštice
 Poustevna
 Miřenice
 Budětice
 Starý Smolivec
 Kratice
 Prádlo
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rabí
 parostrojní lihovar
 Plánice
 Potenštejn
 kostel sv. Blažeje
 Blatná
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Žinkovy
 stará radnice
 kaplanka
 mariánský sloup
 Hvížďalka
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Čekanice
 Zavlekov
 kostel sv. Václava
 Hvožďany
 Lipová Lhota
 Žižkův most
 Čejkovy
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Kašovice
Kontaktní informace
Defurovy Lažany 1
Chanovice
341 01 Horažďovice

Vlastník:
SEBASTIANO NEMOVITOSTI, s.r.o.
Karlova 152/19
110 00 Praha, Staré Město
Základní informace místa
ID místa: 3723
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama