Poutní kostel Narození Panny Marie byl postaven v letech 1736-1739 na základech kostela z r. 1369.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 9/2010
Roku 1369 byl postaven zdejší kostel a je uváděn jako farní a poutnický. Byl postaven v letech 1736-1739 na základech kostela z r. 1369 v těsné blízkosti zaniklého hradiště. Ve věži zazděná románská podvojná okénka. Dřevěná zlacená gotická socha P. Marie z 2. poloviny 15.století. Románská kostelnice. V letech 1754 – 1756 byla ve Strašíně postavena nová budova fary.
5.1. 2005
pověsti

Kostel Narození Panny Marie byl s historií obce úzce spjat - to, že se zde několikrát v roce setkávali lidé z celého okolí, mělo na rozvoj Strašína pozitivní vliv. O umístění kostela na vysoké skále uprostřed údolí vypráví několik legend. Podle jedné bylo původní místo výstavby jinde, nadpřirozená síla však postavené bourala a přemisťovala na Hůrku. Když zahřmělo a nebe se otevřelo, všichni tvrdili, že uviděli Pannu Marii, jak kameny přenáší. Po třech dnech a nocích tak nezbývalo než její přání splnit a začít stavět na Hůrce. Další legenda také mluví o pokynu z nebes. Panna Marie se se synáčkem v náručí zjevila knězi na skále za kostelem. Na znamení svého zjevení utvořila ve skále důlek, ze kterého ihned „vyprejštila voda“. Skutečně důstojným poutním místem se Strašín stal za správy pana Půty ze Skály a na Rabí, který byl velkým strašínským mecenášem.

stránky obce Strašín, 7.1. 2006

Další texty pověsti
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Strašín

Místa v okolí

 Hrad u Strašína
 Záluží
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 kaple sv. Anny
 Měsíční kámen
 Maleč
 Žihobce
 Královský kámen
 Pustý hrádek
 Sedlo
 Kašperk
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 kostel sv. Martina
 Mačice
 Kohoutí kříž
 radnice
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 pranýř
 Vojnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 hrobka rodiny Schmid
 rychta/fara/radnice
 Přečín
 Obří hrad
 Dobrš
 kostel sv. Mořice
 Dlouhá Ves
 Frymburk
 kaple
 Hoslovice
 švédské hroby
 městský špitál
 Žichovice
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 městské opevnění
 Ohrazenice
 Dřešínek
 Vatětice
 smolná pec
 Tažovice
 Palvinov
 kamenný most
 Volšovy
 Rabí
 Zdíkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Dolejší Krušec
 Hvížďalka
 Čestice
 Kalvarie
 Putkov
 Němčice
 barokní kaple
 Čestice
 Svatobor
 Kundratice
 Čestice
 Boží kámen
 Tedražice
 Loučová
 kostel sv. Vavřince
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Lipová Lhota
 Horská synagoga
 Štěchovice
 Budětice
 Kraselov
 Kojšice
 Hrádek u Sušice
 kostel sv. Vavřince
 Kladruby
 Kladruby
 Jiřičná
 Hrad pod Hrnčířem
 Žikov
 Doubravice u Volyně
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vintíře
 Petrovice
 Kněžice
 Dolejší Těšov
 Svojšice
 Karlov
 Čejkovy
 Miřenice
 synagoga
 Antýgl
 Čkyně
 Skalice
 Střelské Hoštice
 Kašovice
 židovský hřbitov
 Haselburg
 Mokrosuky
 Vimperk
 kaple Panny Marie
 Žižkův most
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 městské opevnění
 Smrčná
 stará radnice
 kašny
 radnice
 Hauswaldkapelle
 Rechle, hradlový most
 židovský hřbitov
 Kolinec
Základní informace místa
ID místa: 2783
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama