Původně barokní kaple z poloviny 17. století byla roku 1860 novogoticky upravena na rodinnou hrobku rodu von Lamberg, posledních šlechtických majitelů panství Rabí. Přitom vzniklo hodnotné vnitřní zařízení (Josef a Jan Rint/Rind) a byly sem přemístěny starší náhrobky ze Salzburgu.
Hlavní obrázek místa
Kaple od jihu
© Ivan Grisa 08/2011

Kaple svatého Erasma (Erazima) v Nezvěsticích

Západně pod nezvěstickým farním kostelem byla v polovině 17. století postavena raně barokní kaple svatého Erasma, jednoho ze čtrnácti svatých pomocníků, jejichž kult se tehdy do Čech šířil především ze sousedního Bavorska. Roku 1860 byla důkladně přestavěna na hrobku rodiny von Lamberg, posledních šlechtických majitelů velkostatku Rabí. Ti sem nechali přenést 13 kamenných renesančních náhrobníků z právě rušeného hřbitova v Salzburgu, odkud rod pocházel. Zároveň byla kaple opatřena novogotickou výzdobou exterieru a jednotně řešeným vyřezávaným vnitřním zařízením (oltář, lavice, kruchta) od Josefa a Jana Rintových (Rindových). Nelze vyloučit, že až při této přestavbě získala kaple své dnešní zasvěcení, neboť svatý Erasmus byl tradičním patronem Lambergů. Rodina vlastnila velkostatek Rabí-Žichovice do roku 1945. Kaple se i přes nepřízeň následujících desetiletí dochovala v relativně dobrém stavu, což doufejme platí i o vnitřním zařízení.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1978, 31.8. 2011
historie

Sv. Erasmus, biskup a mučedník - životopis, atributy

Svatý Erasmus (narozen patrně ve 3. stol. v Antiochii, zemřel asi r. 303) biskup a mučedník, je jedním ze 14 svatých pomocníků v nouzi. O jeho životě toho není mnoho známo, o to více o něm ale existuje legend. Jeho příběh se začíná vypravovat v době, kdy byl biskupem v Antiochii (území dnešní Sýrie). Kvůli krutému pronásledování křesťanů za římského císaře Diokleciána odešel ze své diecéze a žil 7 let jako poustevník na vysoké hoře v Libanonu, kam mu podle legendy nosil jídlo havran. Poté, co jej vyzval anděl k návratu do Antiochie, se vydal na cestu. Dostal se do zajetí římských vojáků, anděl ho však prý osvobodil. Z dalšího uvěznění ho prý vysvobodil archanděl Michael, který ho dovedl až do italského města Formia, kde poté žil a působil. Nakonec byl však císařskými vojáky přece jen chycen a krutě mučen (vrážení šídel pod nehty, vytahování střev z břicha a jejich navíjení na naviják - často zobrazováno…  číst dále

E. Horáková podle http://catholica.cz, http://www.abcsvatych.com, 22.9. 2012

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nezamyslice

Místa v okolí

 Frymburk
 Žichovice
 Hvížďalka
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Mačice
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Vojnice
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Žihobce
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Podměstský mlýn
 Dražovice
 Rosenauerův mlýn
 Ohrazenice
 Podbranský mlýn
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 zámecký pivovar
 Kladruby
 Pražská brána
 Kladruby
 Budětice
 Štěchovice
 Střelské Hoštice
 Tažovice
 synagoga
 kamenný most
 židovský hřbitov
 Boží kámen
 Lipová Lhota
 Maleč
 Miřenice
 kaple sv. Anny
 Žižkův most
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Hrad u Strašína
 Sedlo
 Tedražice
 kostel sv. Anny
 Hoslovice
 kostel sv. Vavřince
 Čejkovy
 městský špitál
 Sluneční kámen
 lesopark Prašivice
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kašna
 Voprchovský dům
 Nalžovy
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Větrný kámen
 Ballymotte
 Němčice
 Měsíční kámen
 Záluží
 Hrádek u Sušice
 Dřešínek
 Pustý hrádek
 Střela
 Kašperk
 Dobrš
 kaple sv. Jana a Pavla
 Střela
 židovský hřbitov
 Svatobor
 Kbíl
 Dlouhá Ves
 boží muka
 Volšovy
 Kalvarie
 Čestice
 Přečín
 Kašovice
 Královský kámen
 Čestice
 Čestice
 barokní kaple
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Doubravice u Volyně
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mořice
 Zavlekov
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Pětnice
 kostel sv. Mikuláše
 pranýř
 Nihošovice
 švédské hroby
 Záboří
 Dolejší Krušec
 Bratronice
 Vatětice
 Palvinov
 smolná pec
 Kundratice
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nezamyslice u Horažďovic
Mírové náměstí 10
341 01 Horažďovice
Tel: 376 512 594
Koutsky.P@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 10359
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama