Jeden z románsko-gotických kostelů severního šumavského podhůří vznikl v letech 1230-40 na výrazném návrší nad dnešním Anínem. Plnil náboženskou i obrannou funkci. Úpravy ve 14. a 18. století, poválečnou devastaci napravila rekonstrukce 1992.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihu přes hřbitovní zeď
© Ivan Grisa, 03/2008
Nejkratší cesta ke kostelu na vrcholu Mouřence je od sklárny v obci Annín (cca 6 km od Sušice směrem na Kašperské Hory), cca 1 km po červené turistické značce, ovšem do pořádného kopce.
13.5. 2004
turistické

Prohlídky kostela

Individuální komentované prohlídky kostela a kostnice jsou možné v zimě jen o víkendu. Pravidelné prohlídky se budou konat v létě a nebo při plánovaných akcích (např. v sobotu 18. května při česko-německé bohoslužbě). Prohlídku je nutné si s dostatečným předstihem domluvit na telefonním čísle 607 118 846 nebo pomocí formuláře na adrese http://www.pratelemourence.cz/kontaktujtenas/

http://www.pratelemourence.cz, 14.4. 2013

historie

Pozdně románský kostelík sv. Mořice z let 1230 - 1240 nad Annínem původně chráněný hradbou. Věž a apsida z doby založení, nově objevené a restaurované malby ze 14. stol., při úpravách v 18. stol. přistavěna jižní kaple. Vedle kostela hřbitov a barokní kostnice z 18. stol. Interiér kostela byl v 50. létech zdevastován, v r. 1992 byl kostel opraven.

13.5. 2004

pověsti

Za švédských válek lidé v kostele sv. Mořice zazdili monstranci, neboť ji nechtěli ze svatostánku odnášet. Jenže všichni, kdo o úkrytu věděli, zahynuli. Monstranci nikdo nemohl najít, dokud se jednomu zbožnému člověku úkryt ve snu nezjevil.

13.5. 2004

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Hostaš, Ferdinand Vaněk: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 12 Politický okres Sušický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dlouhá Ves

Místa v okolí

 hrobka rodiny Schmid
 švédské hroby
 Vatětice
 Palvinov
 židovský hřbitov
 Dolejší Krušec
 Dlouhá Ves
 smolná pec
 kostel sv. Mikuláše
 Kundratice
 kašna II
 kostel sv. Kateřiny
 kašna I
 Horská synagoga
 Kašperk
 Loučová
 pranýř
 Pustý hrádek
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Volšovy
 Sedlo
 Kojšice
 kostel sv. Vintíře
 Chamutice
 Jiřičná
 barokní kaple
 kaple
 boží muka
 Karlov
 Dolejší Těšov
 Hrad pod Hrnčířem
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 městský špitál
 kaple sv. Vintíře
 kašna
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 Petrovice
 Svatobor
 Kněžice
 Žikov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Záluží
 Svojšice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Hrad u Strašína
 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 Hrádek u Sušice
 kostel sv. Vavřince
 Obří hrad
 Tedražice
 Žihobce
 Hlavňovice
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Měsíční kámen
 Kašovice
 Hauswaldkapelle
 Mokrosuky
 kaple sv. Anny
 Lipová Lhota
 kostel sv. Václava
 Antýgl
 Kohoutí kříž
 Velhartice
 sýpka a kalvarie
 kaple Panny Marie
 Čejkovy
 Maleč
 židovský hřbitov
 Žichovice
 Javorná
 kaple sv. Kříže
 Mačice
 rychta/fara/radnice
 Ujčín
 Rabí
 židovský hřbitov
 synagoga
 Poledník
 Budětice
 Rechle, hradlový most
 židovský hřbitov
 Nemilkov
 Kolinec
 Miřenice
 Vojnice
 kostel sv. Anny
 Malonice
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Anny
 Frymburk
 Zdíkov
 Čachrov
 Podolí
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
Kontaktní informace
Přátelé Mouřence
Lukáš Milota
Annín 42
342 01 Dlouhá Ves
Tel: 607 118 846
http://www.pratelemourence.cz
lukas.milota@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 2403
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama