Obdélná jednopatrová budova zámku s přilehlým areálem hospodářského dvora. Nynější podoba z počátku druhé poloviny 19. století. Soukromý majetek - nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 10/2021
Chamutice jsou malá vesnice, část obce Petrovice u Sušice, asi 1,5 km na jihovýchod od centra obce v okrese Klatovy. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1338. Kromě zámku s hospodářským areálem je zde na kraji vsi výklenková kaplička, dvě studánky a dvě památné lípy. Prochází tudy naučná stezka rýžování zlata.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 1.2. 2022
historie

V roce 1623 se stal drobný statek Chamutice majetkem slavného císařského vojevůdce Albrechta z Valdštejna. V pozdějších dobách se jeho vlastníci často střídali. V letech 1720-1792 patřily rodu Khuen-Belasi a potom různým měšťanům. Dnešní podoba zámku patrně pochází z přestavby uskutečněné po polovině 19. století sušickým obchodníkem Stanislavem Říhou. Zámek je zděná obdélná jednopatrová budova s předsazeným schodištěm a tympanonem; krytá je valbovou střechou. Kolem se rozkládá hospodářský areál. Zámek je v soukromém majetku a slouží jako rodinné sídlo, proto je nepřístupný.

PanskásídlajižníchČech,D.Kovář,P.Koblasa,Veduta2003; Jaroslav Špiroch., 1.2. 2022

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Chamutice

Místa v okolí

 Hrad pod Hrnčířem
 Kojšice
 Jiřičná
 Petrovice
 Loučová
 Kněžice
 barokní kaple
 Žikov
 Volšovy
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Dolejší Krušec
 Svatobor
 Svojšice
 Dlouhá Ves
 kašna II
 Horská synagoga
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 Hlavňovice
 Palvinov
 městský špitál
 švédské hroby
 Karlov
 kostel sv. Mořice
 Kundratice
 hrobka rodiny Schmid
 Vatětice
 kostel sv. Vintíře
 Hrádek u Sušice
 kaple sv. Vintíře
 kostel sv. Vavřince
 smolná pec
 Mokrosuky
 Velhartice
 Kašovice
 Tedražice
 židovský hřbitov
 Sedlo
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Ujčín
 kostel sv. Mikuláše
 Nemilkov
 synagoga
 Kašperk
 Pustý hrádek
 židovský hřbitov
 Javorná
 Kolinec
 Čejkovy
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Lipová Lhota
 Malonice
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 Dražovice
 Dražovice
 kaple
 Mlázovy
 Žihobce
 kaple sv. Kříže
 Čachrov
 Miřenice
 Podolí
 Budětice
 Žichovice
 Záluží
 Boříkovy
 židovský hřbitov
 Březí
 synagoga
 Hrad u Strašína
 Rabí
 Hořákov
 Zavlekov
 boží muka
 Hradiště
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 kostel sv. Václava
 Královský kámen
 Nalžovy
 kostel sv. Martina
 Pancíř
 Obří hrad
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Měsíční kámen
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Kohoutí kříž
 Kouskova Lhota
 Týnec
Základní informace místa
ID místa: 16215
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama