Dobře dochované oválné tvrziště po blíže neznámém středověkém sídle, dosud bez archeologické datace. Dochován příkop s vnějším valem (nejvýraznější na čelní straně a na opyši), terénní stopy nejspíše dvou staveb a malé zbytky obvodového opevnění.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště od západu přes čelní příkop
© Filip Matoušek 12/2006
Velmi málo známé a v mapách i literatuře neuváděné, nicméně velmi pěkně dochované a jistě pozoruhodné je tvrziště zvané podle vsi Malče nedaleko Strašína. Zbytky blíže neznámého panské sídla leží asi 1300 metrů severovýchodně od obce, na výběžku západního svahu lesnatého údolí Růžďského potoka a nejlépe se k nim dostanete lesní cestou z osady Parýzek. Od autobusové zastávky je třeba se vydat po zelené turistické značce až k blízkému okraji lesa a po cca 200 metrech uhnout první lesní cestou vlevo. Tato cesta ve svahu sleduje přibližně tok potoka a po cca 500 metrech vás dovede až pod poměrně (zespodu) nevýrazný výběžek, za nímž vlevo prosvítá paseka. Právě na tomto výběžku tvrziště naleznete.
F. Matoušek, 27.4. 2007
turistické

Malečská tvrz

Popis jak se dostat na místo je mi záhadou. Samotou Parýzek žádná zeleně značená turistická cesta nevede, ani žádná autobusová zastávka se tam nenalézá. Dovolávat se k bližšímu určení polohy jakési paseky je také dost zavádějící, nyní jich tam je, že bloudím i když ona místa dobře znám!

Vladimír Jirka, 27.4. 2022

popis

Velmi pěkně dochované oválné tvrziště o průměru asi 15 metrů je chráněno částečně do skalního podloží vylámaným příkopem s vnějším valem, nejvýraznějším na čelní straně a na opyši. V čele za příkopem se nachází vnitřní val, možná skrývající pozůstatek kamenné stavby. Velké množství destrukce dokládá existenci dalších zděných budov, na jižní straně je navíc patrný i malý zbytek lícovaného zdiva, nejspíše z obvodové hradby.

F. Matoušek, 13.6. 2007

historie

Historické zmínky o lokalitě nejsou dosud k dispozici, od r. 1382 je uváděna pouze ves Maleč, náležející dlouhodobě k majetku panství v Dobrši. Negativní byly zatím i pokusy o získání keramiky či jiných nálezů umožňujících dataci vzniku a období využívání sídla.

© J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000), 13.6. 2007

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© T. Durdík podle D. Kováře (in T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Dodatky 4, Libri, Praha 2011)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Strašín

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Měsíční kámen
 Hrad u Strašína
 Dobrš
 sýpka a kalvarie
 Vojnice
 Mačice
 kostel sv. Václava
 Přečín
 Záluží
 kostel sv. Mikuláše
 Hoslovice
 Žihobce
 Dřešínek
 Královský kámen
 Kohoutí kříž
 Ohrazenice
 Tažovice
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 Dražovice
 Dražovice
 Čestice
 kaple sv. Václava
 Frymburk
 Kalvarie
 Němčice
 Čestice
 Čestice
 rychta/fara/radnice
 Pustý hrádek
 Sedlo
 Boží kámen
 Kašperk
 Putkov
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 Doubravice u Volyně
 Štěchovice
 Hvížďalka
 Zdíkov
 radnice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Žichovice
 pranýř
 Kladruby
 Obří hrad
 Kladruby
 kostel sv. Mikuláše
 Kbíl
 Rabí
 synagoga
 židovský hřbitov
 Čkyně
 synagoga
 Nihošovice
 židovský hřbitov
 hrobka rodiny Schmid
 Skalice
 židovský hřbitov
 Dlouhá Ves
 kaple
 kostel sv. Mořice
 městský špitál
 boží muka
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 Lčovice
 Kámen neštěstí
 městské opevnění
 Střelské Hoštice
 švédské hroby
 Smrčná
 Žižkův most
 Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 kostel Všech svatých
 Vatětice
 Budětice
 kostel sv. Klimenta
 Haselburg
 Vimperk
 smolná pec
 Prácheň
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 městské opevnění
 Palvinov
 Volšovy
 Podměstský mlýn
 kašny
 radnice
 Lipová Lhota
 stará radnice
 Střela
 Střela
 Tedražice
 hradiště Věnec
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Svatobor
 Královácký kámen
 Hrádek u Sušice
 Zálezly
 Miřenice
 Čejkovy
 Antýgl
Základní informace místa
ID místa: 5190
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama