Původně románský kostel prošel zřejmě několika gotickými přestavbami (kolem 1390, počátek 16. století), 1736 nevýrazná barokní úprava, 1800 zvýšena věž. Neobvyklý křížově uspořádaný presbytář, síňové trojlodí se sklípkovými klenbami. Vzhledem k poloze dominuje širokému okolí.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 08/2011
Mimořádně rozlehlý a architektonicky pozoruhodný kostel tvoří spolu s areálem hřbitova, kaplí sv. Erasma (viz heslo) a bývalou školou dominantu širokého okolí, viditelnou nejen z hradu Rabí, ale z mnoha dalších vyhlídkových bodů. Interiér je přístupný během mší, které se konají pravidelně o nedělích od 11.00. Nezamyslice leží na silnici III. třídy mezi Žichovicemi a Frymburkem, pod kostelem je rozsáhlé parkoviště. Autobusové spojení funguje jen v pracovních dnech, nejbližší železniční stanice Žichovice (trať Klatovy - Horažďovice předměstí) je vzdálena asi 4 km západně. S výhodou lze použít pěší cestu kolem Panského nezamyslického rybníka (neznačená odbočka ze silnice k severu asi v polovině vzdálenosti), která poskytuje krásné výhledy na kostel i hrad Rabí a řadu ornitologických, botanických a ichtyologických zážitků.
Ivan Grisa, 31.8. 2011
historie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nezamyslicích

Ves Nezamyslice se poprvé připomíná roku 1045 jako majetek břevnovského kláštera. Ten zde nechal zřejmě v I. polovině 13. století postavit kostel. Z původní stavby se zachovala spodní část poměrně štíhlé věže, což dokládá spodní řada zvonových oken. Současná s ní je patrně i dolní část severní a jižní stěny západního pole presbytáře, sedile v jižní stěně pole jsou však datovány až do poloviny 14. století. Kolem roku 1390 proběhla náročná vrcholně gotická přestavba: presbytář byl rozšířen do půdorysu rovnoramenného kříže s tím, že nový závěr je opět hranolový. Zvýšené západní pole (původní presbytář), křížové pole a obě ramena transeptu mají křížové klenby, východní pole je zaklenuto trojicí trojpaprsků na střední opěrák. Rozlehlost nového presbytáře se zdá napovídat existenci proboštství či jiné formy soustředění většího množství řeholníků. Patrně současně s novým presbytářem byly postaveny i obvodové zdi trojlodí. Klášter ztratil…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1978 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 31.8. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Milada a Oldřich Radovi: Sklípková klenba a prostor, Umění VIII/5, Nakladatelství Československé akademie věd, Praha 1960
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nezamyslice

Místa v okolí

 Frymburk
 Žichovice
 Hvížďalka
 Rabí
 synagoga
 Mačice
 židovský hřbitov
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Vojnice
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Žihobce
 Dražovice
 Dražovice
 Podměstský mlýn
 Ohrazenice
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Pražská brána
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Kladruby
 zámecký pivovar
 Kladruby
 Štěchovice
 Budětice
 Střelské Hoštice
 Tažovice
 kamenný most
 synagoga
 židovský hřbitov
 Boží kámen
 Lipová Lhota
 Maleč
 Miřenice
 Žižkův most
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Hrad u Strašína
 Tedražice
 Sedlo
 kostel sv. Anny
 Hoslovice
 městský špitál
 Sluneční kámen
 Kámen neštěstí
 Voprchovský dům
 Čejkovy
 kostel sv. Vavřince
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 Nalžovy
 Větrný kámen
 městské opevnění
 Ballymote
 Němčice
 Měsíční kámen
 Záluží
 Hrádek u Sušice
 Dřešínek
 Pustý Hrádek
 Střela
 Dobrš
 Střela
 Kašperk
 kaple sv. Jana a Pavla
 židovský hřbitov
 Kbíl
 Dlouhá Ves
 Svatobor
 boží muka
 Kalvarie
 Přečín
 Čestice
 Volšovy
 Čestice
 Královský kámen
 Čestice
 Kašovice
 kostel sv. Mikuláše
 Doubravice u Volyně
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mořice
 Zavlekov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Nihošovice
 Pětnice
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 švédské hroby
 Bratronice
 Záboří
 Dolejší Krušec
 Vatětice
 Palvinov
 smolná pec
 Kundratice
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nezamyslice u Horažďovic
Mírové náměstí 10
341 01 Horažďovice
Tel: 376 512 594
Koutsky.P@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 10356
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama