Původně románský kostel prošel zřejmě několika gotickými přestavbami (kolem 1390, počátek 16. století), 1736 nevýrazná barokní úprava, 1800 zvýšena věž. Neobvyklý křížově uspořádaný presbytář, síňové trojlodí se sklípkovými klenbami. Vzhledem k poloze dominuje širokému okolí.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 08/2011
Mimořádně rozlehlý a architektonicky pozoruhodný kostel tvoří spolu s areálem hřbitova, kaplí sv. Erasma (viz heslo) a bývalou školou dominantu širokého okolí, viditelnou nejen z hradu Rabí, ale z mnoha dalších vyhlídkových bodů. Interiér je přístupný během mší, které se konají pravidelně o nedělích od 11.00. Nezamyslice leží na silnici III. třídy mezi Žichovicemi a Frymburkem, pod kostelem je rozsáhlé parkoviště. Autobusové spojení funguje jen v pracovních dnech, nejbližší železniční stanice Žichovice (trať Klatovy - Horažďovice předměstí) je vzdálena asi 4 km západně. S výhodou lze použít pěší cestu kolem Panského nezamyslického rybníka (neznačená odbočka ze silnice k severu asi v polovině vzdálenosti), která poskytuje krásné výhledy na kostel i hrad Rabí a řadu ornitologických, botanických a ichtyologických zážitků.
Ivan Grisa, 31.8. 2011
historie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nezamyslicích

Ves Nezamyslice se poprvé připomíná roku 1045 jako majetek břevnovského kláštera. Ten zde nechal zřejmě v I. polovině 13. století postavit kostel. Z původní stavby se zachovala spodní část poměrně štíhlé věže, což dokládá spodní řada zvonových oken. Současná s ní je patrně i dolní část severní a jižní stěny západního pole presbytáře, sedile v jižní stěně pole jsou však datovány až do poloviny 14. století. Kolem roku 1390 proběhla náročná vrcholně gotická přestavba: presbytář byl rozšířen do půdorysu rovnoramenného kříže s tím, že nový závěr je opět hranolový. Zvýšené západní pole (původní presbytář), křížové pole a obě ramena transeptu mají křížové klenby, východní pole je zaklenuto trojicí trojpaprsků na střední opěrák. Rozlehlost nového presbytáře se zdá napovídat existenci proboštství či jiné formy soustředění většího množství řeholníků. Patrně současně s novým presbytářem byly postaveny i obvodové zdi trojlodí. Klášter ztratil…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1978 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 31.8. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Milada a Oldřich Radovi: Sklípková klenba a prostor, Umění VIII/5, Nakladatelství Československé akademie věd, Praha 1960
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nezamyslice

Místa v okolí

 Frymburk
 Frymburk
 Žichovice
 Hvížďalka
 Rabí
 synagoga
 Mačice
 židovský hřbitov
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Vojnice
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Žihobce
 Podměstský mlýn
 Dražovice
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Rosenauerův mlýn
 Ohrazenice
 Podbranský mlýn
 Zámecký mlýn
 Pražská brána
 Horažďovice
 zámecký pivovar
 Kladruby
 Kladruby
 Štěchovice
 Budětice
 Střelské Hoštice
 Tažovice
 kamenný most
 synagoga
 židovský hřbitov
 Boží kámen
 Lipová Lhota
 Strádal
 Maleč
 Miřenice
 kaple sv. Anny
 Na Vrškách
 Žižkův most
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Panský dům
 Hrad u Strašína
 Sedlo
 kostel sv. Anny
 Tedražice
 Hoslovice
 Velký Bor
 městský špitál
 Sluneční kámen
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 Kámen neštěstí
 Voprchovský dům
 Čejkovy
 lesopark Prašivice
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 Nalžovy
 Větrný kámen
 městské opevnění
 Ballymotte
 Němčice
 Měsíční kámen
 Záluží
 Hrádek u Sušice
 Dřešínek
 Pustý hrádek
 Střela
 Dobrš
 Střela
 Kašperk
 kaple sv. Jana a Pavla
 Kbíl
 židovský hřbitov
 Krutěnice
 Dlouhá Ves
 Svatobor
 boží muka
 Kalvarie
 Volšovy
 Přečín
 Čestice
 Čestice
 Královský kámen
 Čestice
 Kašovice
 kostel sv. Mikuláše
 barokní kaple
 kaple Panny Marie
 Doubravice u Volyně
 hrobka rodiny Schmid
 židovský hřbitov
 Libětice
 kostel sv. Mořice
 Zavlekov
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Pětnice
 Nihošovice
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 švédské hroby
 Bratronice
 Záboří
 Dolejší Krušec
 Vatětice
 Palvinov
 smolná pec
 Kundratice
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nezamyslice u Horažďovic
Mírové náměstí 10
341 01 Horažďovice
Tel: 376 512 594
Koutsky.P@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 10356
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama