Na místě údajné velkomoravské stavby (snad dřevěné) byl na Práchni postaven raně gotický zděný kostel, opatřený při stavbě sousedního hradu v první třetině 14. stol. novým presbytářem. Loď barokně upravována, regotisován 1859. Obklopen hřbitovem.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Hana Grisová 07/2009
Kostel se nachází v jižní části temene hradního kopce. Autem lze přijet po odbočce ze silnice Horažďovice - Velké Hydčice, pěšky po zelené značce od obou stejnojmenných železničních stanic na trati Klatovy - Horažďovice předměstí (asi 2 km z obou míst). Celý kopec Prácheň je přírodní reservací.
Ivan Grisa , 2.8. 2009
historie

Kostel svatého Klimenta na Práchni u Horažďovic

Na místě údajné stavby z velkomoravské doby (snad dřevěné) byl na Práchni postaven raně gotický zděný kostel, opatřený při stavbě sousedního hradu v první třetině 14. stol. novým presbytářem. Loď byla barokně upravována, regotisován 1859. Kostel obklopuje hřbitov. Údajnému velkému stáří původního kostela napovídá velmi archaické zasvěcení i umístění v obvodu jednoho ze správních hradišť raně středověkého přemyslovského státu.

Ivan Grisa, dle D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001 a E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3, Academia 1980, 2.8. 2009

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Velké Hydčice

Místa v okolí

 Prácheň
 Rosenauerův mlýn
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Podbranský mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Podměstský mlýn
 Hvížďalka
 Střelské Hoštice
 Rabí
 synagoga
 židovský hřbitov
 Žichovice
 Budětice
 Frymburk
 Kladruby
 Kladruby
 Štěchovice
 Miřenice
 lesopark Prašivice
 Ballymotte
 boží muka
 Nalžovy
 Mačice
 Žižkův most
 Vojnice
 Ohrazenice
 Defurovy Lažany
 židovský hřbitov
 Chanovice
 Lipová Lhota
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Chlum
 skanzen Chanovice
 Tažovice
 kamenný most
 Dražovice
 Boží kámen
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Žihobce
 Pětnice
 Kadov
 synagoga
 kostel sv. Ondřeje
 Čejkovy
 židovský hřbitov
 Záboří
 Bratronice
 Pole
 Tedražice
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Oselce
 kostel sv. Anny
 Střela
 Střela
 kostel sv. Vavřince
 Řesanice
 Zavlekov
 Hrádek u Sušice
 Maleč
 městský špitál
 Voprchovský dům
 kašna
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 Rozacínovský dům
 městské opevnění
 Hoslovice
 Němčice
 Kbíl
 židovský hřbitov
 Sedlo
 Čekanice
 Tchořovice
 Lovčice
 Svatobor
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Kratice
 Volšovy
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 barokní kaple
 parostrojní lihovar
 Blatná
 kaple Božího hrobu
 socha sv. Floriana
 kaplanka
 stará radnice
 Nihošovice
 mariánský sloup
 Dolejší Krušec
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Mírové náměstí 10
341 01 Horažďovice
Tel: 376 512 594
Základní informace místa
ID místa: 8111
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama