Panské sídlo jehož základy byly položeny nejspíše v 16. stol. Postupně jak se měnili majitelé se tvrz měnila na zámek. Z architektonického hlediska je budova zámku nevýrazná.
Hlavní obrázek místa
Východní průčelí
© Luděk Pitter 07/2006
Pojedete-li z Hartmanic na Sušici po silnici II/145, je asi 2 km za Hartmanicemi odbočka na Palvinov. Po silnici přijedete až do středu obce na rozcestí. Zámek ze 17. stol. se nachází vlevo, v jižní části obce. Jedná se hned o první budovu na začátku hospodářského dvora, stojící po levé straně. Areál je asi v pronájmu, chovají tam koně a z návštěvníků nejsou nadšení.
L.P., 29.7. 2006
popis

Budova zámku není nijak výrazná, obdélníkového půdorysu, patrová, velikosti 15 x 30 m, krytá nízkou sedlovou střechou. Původní stříška kryjící hlavní vstup dnes již chybí, zůstala zde jen jedna z konzol nesoucí původně balkón. V přízemí jsou místnosti převážně zaklenuté a celý objekt je ve velmi žalostném stavu.

L.P., 29.10. 2006

Další texty popis
historie

První zmínky o vsi Palvinov se dochovali až ze 16. stol, kdy roku 1540 ji Břetislav Švihovský prodal Pavlovi Tomkovi a jeho strýcům Janovi a Václavovi Tomkům z Čejkov. Nejspíš právě za Tomků z Čejkov vzniklo v Palvínově ve druhé polovině 16. stol první panské sídlo, jehož podoba není známa. Snad na stejném místě či jeho přestavbou vzniklo v 17. stol. nové sídlo, kdy roku 1672 byla budova popsána jako podsklepená z části hrázděná. Sídlo nebylo nijak významné, jeho majitelé se měnili a literární údaje se o tomto zámku různí.

L.P. (Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 29.10. 2006

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hartmanice

Místa v okolí

 Vatětice
 švédské hroby
 Kundratice
 Dolejší Krušec
 kostel sv. Mořice
 smolná pec
 Horská synagoga
 kašna II
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Vintíře
 Loučová
 židovský hřbitov
 Karlov
 Dlouhá Ves
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Vintíře
 Dolejší Těšov
 Kojšice
 boží muka
 Jiřičná
 Chamutice
 Volšovy
 pranýř
 Hrad pod Hrnčířem
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Kašperk
 barokní kaple
 kaple
 Pustý hrádek
 Petrovice
 Sedlo
 Kněžice
 městské opevnění
 městský špitál
 Žikov
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 Svatobor
 Kámen neštěstí
 Svojšice
 židovský hřbitov
 Hlavňovice
 synagoga
 Hrádek u Sušice
 Záluží
 Obří hrad
 kostel sv. Vavřince
 Hauswaldkapelle
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 Tedražice
 Dražovice
 Královský kámen
 Dražovice
 Hrad u Strašína
 kaple sv. Kříže
 Žihobce
 Javorná
 Antýgl
 Mokrosuky
 Kašovice
 Velhartice
 Větrný kámen
 židovský hřbitov
 Sluneční kámen
 Poledník
 Měsíční kámen
 kaple Panny Marie
 Lipová Lhota
 Ujčín
 Nemilkov
 Rechle, hradlový most
 Čejkovy
 Kohoutí kříž
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 sýpka a kalvarie
 Kolinec
 Maleč
 Žichovice
 rychta/fara/radnice
 Mačice
 Malonice
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Rabí
 Budětice
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Anny
 Čachrov
 Podolí
 Březí
 Hořákov
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
Kontaktní informace
Palvínov 66
Hartmanice
342 01 Sušice 1
http://www.palvinov.cz/
palvinov@palvinov.cz
Základní informace místa
ID místa: 4461
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama