Tvrziště tvrze postavené před pol. 14. stol. a uváděné r. 1356 jako sídlo Míky z Dražovic. Poslední jednoznačná zmínka o tvrzi je z r. 1445. Kdy a jak tvrz zanikla není známo. Dochoval se centrální pahorek o průměru 25 m a dva pásy valů a příkopů.
Hlavní obrázek místa
tvrziště od východu - z nivy Nezdického potoka
© Milan Caha 07/2008
Tvrziště staré dražovické tvrze leží na terase nad mělkým údolím Nezdického potoka. Centrální pahorek má průměr cca 25 m, obklopený byl dvojicí valů a příkopů o celkovém průměru cca 100 m. Vnitřní příkop, lépe dochovaný, dosahuje šířky až 10 m. Vnější příkop a val byly méně mohutné. Nejlépe se dochovaly na severu a východě, na západě a na jihovýchodě jen v náznacích. To, jak vypadala tvrz sama, není známo. Dnes na jejím místě stojí dům čp. 89.
Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I.díl (A-J), nakladatelství Argo, Praha 1998), 14.1. 2010
historie

Dražovice jsou zmiňovány k roku 1356 jako majetek Míky z Dražovic, který sídlil na místní tvrzi. Kdo a kdy tvrz založil není doloženo, muselo se tak stát do poloviny 14. století. Na konci 14. století je zmiňován Buden z Dražovic, po něm Vojtěch, Janek a Mikuláš z Dražovic. Mikuláš, zmiňovaný roku 1430, je uváděn jako zakladatel rodu Cerhenských z Dražovic. Poslední zmínka o místních vladycích z roku 1445 je o Dluhomilu z Dražovic. Rod Dražovických pak ze vsi odešel a jejich statek byl pravděpodobně připojen k některému ze sousedních majetků. Kdy a za jakých okolností stará tvrz zanikla není doloženo. Další zpráva o Dražovicích je z roku 1548, kdy je vlastnil Jan Kalenice z Kalenic. Ten prodal „tvrz Dražovice s dvorem a vsí“ Břetislavu Švihovskému z Rýzmberka. Z této zmínky není jisté, zda se jednalo o starou či novější tvrz. Zmínka z roku 1581 hovoří o tom, že…  číst dále

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I.díl (A-J), nakladatelství Argo, Praha 1998), 14.1. 2010

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dražovice

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Žihobce
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Žichovice
 Sedlo
 Mačice
 židovský hřbitov
 Rabí
 synagoga
 městský špitál
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Hrad u Strašína
 Vojnice
 Pustý hrádek
 Kašperk
 židovský hřbitov
 Lipová Lhota
 Frymburk
 Budětice
 kaple sv. Anny
 Dlouhá Ves
 Tedražice
 Záluží
 Maleč
 kostel sv. Vavřince
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Volšovy
 Svatobor
 Hrádek u Sušice
 Měsíční kámen
 hrobka rodiny Schmid
 barokní kaple
 kostel sv. Mořice
 Hvížďalka
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Čejkovy
 Miřenice
 Ohrazenice
 kostel sv. Mikuláše
 Královský kámen
 švédské hroby
 pranýř
 Dolejší Krušec
 Žikov
 Chamutice
 kostel sv. Martina
 Tažovice
 Vatětice
 kamenný most
 kostel sv. Klimenta
 Palvinov
 Loučová
 Prácheň
 Kašovice
 Svojšice
 Kojšice
 Hrad pod Hrnčířem
 Jiřičná
 kaple Panny Marie
 Štěchovice
 smolná pec
 Petrovice
 Kněžice
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Kladruby
 Kohoutí kříž
 Kladruby
 Podbranský mlýn
 Mokrosuky
 Zámecký mlýn
 Nalžovy
 Horažďovice
 zámecký pivovar
 Hoslovice
 Pražská brána
 Boží kámen
 kašna II
 Horská synagoga
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Kundratice
 kaple
 Dobrš
 lesopark Prašivice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Jana a Pavla
 Přečín
 Ballymotte
 Střelské Hoštice
 boží muka
 Dřešínek
 Dolejší Těšov
 Obří hrad
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Němčice
 židovský hřbitov
 rychta/fara/radnice
 Kolinec
 kostel sv. Vintíře
 Karlov
 kostel sv. Anny
 Ujčín
 Zavlekov
 Kalvarie
 Čestice
 Žižkův most
 Čestice
 kaple sv. Vintíře
 Čestice
 Putkov
 Mlázovy
 Skalice
Základní informace místa
ID místa: 8686
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama