Zříc. hradu. Přemyslovské správ. hradiště do pol. 13. stol. (opuštěno). R. 1315 věnoval J. Lucemburský Bavorovi III. ze Strakonic na stavbu hradu. Lucemburkové vlastnili hrad až do konce 15. stol., poté maj. Půta Švihovský z Rýzmberka. R. 1558 pustý.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 03/2005
Pokud se vydáte vláčkem do Horažďovic, nenechte bez povšimnutí zříceniny hradu, které je možné najít na druhé strany řeky na jediném kopci, na kterém se v sousedství tísní malý hřbitov. Zříceniny překvapí svou rozsáhlostí.
28.5. 2002
historie

Prácheň hrad

Se souhlasem krále Jana Lucemburského (r. 1315) vystavěl v první čtvrtině 14. století Bavor III. ze Strakonic tento hrad na akropoli v té době již zaniklého přemyslovského hradiště. Sousední kostelík svatého Klimenta stojí patrně na místě původní slovanské svatyně. V průběhu 15. století byl hrad v držení pánů z Hradce a Kocovských z Kocova, kteří však přesídlili do nedalekých Horažďovic, takže hrad začal pustnout. Koncem 15. století přešel do vlastnictví Půty Švihovského z Rýzemburku (jehož skvostný náhrobek můžeme vidět v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Horažďovicích), který hrad přestavěl. V roce 1558 je však již uváděn jako pustý. Do jeho trosek byla vestavěna drobná poustevní kaple, z níž se zachovaly pouze obvodové zdi. Hrad je trojdílné dispozice, přičemž z první části se dochovaly pouze zbytky valového opevnění. Tato část plnila patrně pouze obrannou funkci. Nejdůležitější střední část zaujala vrchol…  číst dále

Random, zdroj: Tomáš Durdík: Encyklopedie českých hradů“, Libri 1995, vydání z r. 1999 a „Hrady kastelového typu 13. století ve střední Evropě“, Academia Praha, 1998 Milan Mysliveček, Ludmila Koubová, Františka Vrbenská: „Čas hradů v Čechách 2“, Horizont,, 5.9. 2002

Další texty historie
pověsti

Pověst o prokletém zvonu pana Půty

S kostelem sv. Klimenta na Práchni je spojena pověst o nenasytném panu Půtovi z Rýzmburka. Byl to člověk vznešený, zbožný a vykonával úřad zemského sudího. Měl však jednu velkou neřest, neboť byl veliký skrblík. A tak, když se rozhodl zvelebit starobylý kostelík na Práchni, dlouho přemýšlel, jak by to jeho nestálo moc peněz. Nakonec našel řešení: Nechal ulít zvon, který se měl zavěsit do nové věže kostela, dal ho vystavit na Práchni a poručil naplnit ho penězi, aby bylo z čeho kostel opravit. Pomalu se trousili poddaní, aby pánovi donesli často poslední penízky, které měli ve svém ubohém životě ušetřené pro nemoc či špatné časy. Panský písař je pečlivě zapisoval, aby nezůstal ani jediný, který by na kostel nepřispěl. A ten, kdo dlouho nešel, byl panským drábem pohnán k povinnosti. Přesto ale se zvon plnil velmi pomalu: Nebylo mezi poddanými mnoho peněz. Když však pán pohrozil těm, co peníze zatím nepřinesli, vězením, zase se začaly grošíky –…  číst dále

Random (Uvedeno se souhlasem paní Simony Sládková, Turistické centrum Prácheň, Horažďovice), 10.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Velké Hydčice

Místa v okolí

 kostel sv. Klimenta
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Podměstský mlýn
 Hvížďalka
 Střelské Hoštice
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Žichovice
 Budětice
 Frymburk
 Kladruby
 Kladruby
 Štěchovice
 Miřenice
 boží muka
 Ballymote
 Žižkův most
 Nalžovy
 Mačice
 Defurovy Lažany
 židovský hřbitov
 Ohrazenice
 Vojnice
 Chlum
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Lipová Lhota
 Tažovice
 kamenný most
 Dražovice
 Dražovice
 Boží kámen
 Pětnice
 Žihobce
 Kadov
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 Čejkovy
 židovský hřbitov
 Záboří
 Bratronice
 Pole
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Tedražice
 Oselce
 kostel sv. Anny
 Střela
 kostel sv. Vavřince
 Střela
 Řesanice
 Zavlekov
 Hrádek u Sušice
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kašna
 Voprchovský dům
 Maleč
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Hoslovice
 Němčice
 Kbíl
 Sedlo
 židovský hřbitov
 Čekanice
 Lovčice
 Tchořovice
 Svatobor
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Kratice
 Volšovy
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 parostrojní lihovar
 Blatná
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 stará radnice
 mariánský sloup
 Nihošovice
 Dolejší Krušec
Základní informace místa
ID místa: 345
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama