Zámek, pův. tvrz se prvně zmiňuje r. 1356. V 2. pol. 16. stol. renesančně přestavěna, r. 1688 přestavěna Ferdinandem Isellinem z Lanau na zámek. V l. 1710-1945 v majetku rodu Lamberků, poté znárodněn a ve správě JZD. Po r. 1989 vrácen v restituci a prodán do soukr. majetku. Od r. 2012 je zde muzeum.
Hlavní obrázek místa
zámek Žihobce
zámek od zámeckého parku
© mystik, 6/2006

Muzeum Lamberská stezka

V západním traktu žihobeckého zámku bylo 1. května 2012 otevřeno Muzeum Lamberská stezka. V prvním patře můžete vidět rekonstrukci zámeckého interiéru 19. století. Dominantou expozice je osmiramenný závěsný lustr z bohatě řezaného, zlaceného dřeva. Dále místností vévodí i kladívkový klavír značený Martin Kratochwill in Neuhaus. Martin Kratochvíl byl jedním z nejvýznamnějších výrobců hudebních nástrojů u nás v oné době. Rovněž vystavený květinový stůl je velmi exkluzívní a poměrně neobvyklý, navrhl jej Josef Danhauser, akademický malíř a výrobce biedermeierského nábytku ve Vídni. Při vstupu do dalšího sálu se dozvíme více o samotné historii Žihobec a okolních obcí. Historie kraje je úzce spjatá s historií rodiny Lamberků. Lamberkové byli starý rakouský, korutansko-kraňský rod, který lze sledovat už od počátku 13. století. Některé statky v jihozápadních Čechách, mezi nimi Rábí, Žichovice a Žihobce, zakoupil několik let před svou smrtí pasovský biskup, kardinál a diplomat Johann Filip z Lambergu (1651-1712). Z Lamberků je dodnes nejznámější Gustav Joachim (1812-1862), který žil na svých pošumavských statcích a přátelil se se šumavským spisovatelem Adalbertem Stifterem. Jeho pohnutý osud je dodnes v živé paměti místních obyvatel. Expozice věnovaná přírodě je zaměřena především na vrápence malého (Rhinolophus hipposideros), jelikož půda místního zámku je místem letní kolonie tohoto vzácného druhu a byla vyhlášena evropsky významnou lokalitou. Dále si v obci Žihobce můžete prohlédnout nově zrekonstruovaný kostel Proměnění Páně, který je díky instalaci mříží přístupný veřejnosti. Součástí zámeckého areálu je i park, který na přelomu roku 2012/2013 projde rozsáhlou revitalizací a v příštím roce Vás přivítá v novém kabátě, s vyhlídkou a s upravenými cestičkami. V plánu je rovněž zřízení vycházkového okruhu pro rodiny s dětmi.
Info Muzeum Lamberská stezka: http://www.zihobce.eu, 31.5. 2012
historie

R. 1356 se v písemných pramenech poprvé objevuje zmínka o Vintířovi ze Žihobec, tvrz však patrně byla postavena již ve 13. stol. Vladykové ze Žihobec jsou jako majitelé vsi a tvrze zmiňováni až do poč. 16. stol., poté byly Žihobce krátce součástí panství rodu Rýzmberků. Někdy po r. 1420 měly být Žihobce vypáleny Janem Žižkou za vyhlášený protihusitský postoj tehdejšího žihobeckého pána Smila. R. 1457 dostal Žihobce jako odúmrť pán Jan, řečený House, od krále Jiřího z Poděbrad. Poté, co se Jan zařadil mezi královy nepřátelé, byly Žihobce i s tvrzí vypáleny Jiříkovým synem Jindřichem a jeho vojskem. R. 1461 se tvrz zmiňuje jako pustá. Počátkem 2. pol. 16. stol. koupili Žihobce od Jana Šťastného z Říčan Kocové z Dobrše. Ti postavili v Žihobcích novou tvrz v renesančním stavebním stylu. R. 1617 Lidmila Kocová žihobecké panství prodala Jaroslavu Pintovi Bukovanskému z Bukovan, který byl r. 1623 odsouzen ke ztrátě majetku pro svojí…  číst dále

http://www.zihobce.eu, 31.5. 2012

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Žihobce

Místa v okolí

 Dražovice
 Dražovice
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Mačice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Hrad u Strašína
 Sedlo
 Vojnice
 Žichovice
 Maleč
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Frymburk
 Záluží
 Měsíční kámen
 židovský hřbitov
 Pustý Hrádek
 Rabí
 synagoga
 Kašperk
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 Ohrazenice
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Královský kámen
 Hvížďalka
 Dlouhá Ves
 Budětice
 Lipová Lhota
 Tažovice
 kamenný most
 kostel sv. Markéty
 hrobka rodiny Schmid
 radnice
 kostel sv. Martina
 Tedražice
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mořice
 Volšovy
 Hoslovice
 Kohoutí kříž
 Svatobor
 Štěchovice
 Dobrš
 švédské hroby
 Hrádek u Sušice
 Boží kámen
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Jana a Pavla
 Kladruby
 Přečín
 Kladruby
 kostel sv. Klimenta
 Dřešínek
 Miřenice
 Prácheň
 Čejkovy
 Vatětice
 Dolejší Krušec
 Palvinov
 Němčice
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Kraselov
 Podbranský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Loučová
 Zámecký mlýn
 rychta/fara/radnice
 smolná pec
 Horažďovice
 zámecký pivovar
 kaple
 Střelské Hoštice
 Pražská brána
 Obří hrad
 Kojšice
 Kalvarie
 Čestice
 kostel sv. Anny
 Hrad pod Hrnčířem
 Svojšice
 Kašovice
 Jiřičná
 Kundratice
 Čestice
 Čestice
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 Petrovice
 Nalžovy
 Mokrosuky
 Žižkův most
 Doubravice u Volyně
 Ballymote
 Dolejší Těšov
 Zdíkov
 Putkov
 kostel sv. Vintíře
 Karlov
 židovský hřbitov
 Kolinec
 kaple sv. Vintíře
 Zavlekov
 synagoga
 Čkyně
 židovský hřbitov
 Skalice
 Smrčná
Kontaktní informace
Muzeum Lamberská stezka
Žihobce 9
342 01 Žihobce
Tel: +420 724 895 012
http://www.zihobce.eu/muzeum
info-muzeum@zihobce.eu
Základní informace místa
ID místa: 3731
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama