Žihobce

Muzeum Lamberská stezka Žihobce
Zámek, pův. tvrz se prvně zmiňuje r. 1356. V 2. pol. 16. stol. renesančně přestavěna, r. 1688 přestavěna Ferdinandem Isellinem z Lanau na zámek. V l. 1710-1945 v majetku rodu Lamberků, poté znárodněn a ve správě JZD. Po r. 1989 vrácen v restituci a prodán do soukr. majetku. Od r. 2012 je zde muzeum.
Hlavní obrázek místa
zámek Žihobce
zámek od zámeckého parku
© mystik, 6/2006

Muzeum Lamberská stezka

V západním traktu žihobeckého zámku bylo 1. května 2012 otevřeno Muzeum Lamberská stezka. V prvním patře můžete vidět rekonstrukci zámeckého interiéru 19. století. Dominantou expozice je osmiramenný závěsný lustr z bohatě řezaného, zlaceného dřeva. Dále místností vévodí i kladívkový klavír značený Martin Kratochwill in Neuhaus. Martin Kratochvíl byl jedním z nejvýznamnějších výrobců hudebních nástrojů u nás v oné době. Rovněž vystavený květinový stůl je velmi exkluzívní a poměrně neobvyklý, navrhl jej Josef Danhauser, akademický malíř a výrobce biedermeierského nábytku ve Vídni. Při vstupu do dalšího sálu se dozvíme více o samotné historii Žihobec a okolních obcí. Historie kraje je úzce spjatá s historií rodiny Lamberků. Lamberkové byli starý rakouský, korutansko-kraňský rod, který lze sledovat už od počátku 13. století. Některé statky v jihozápadních Čechách, mezi nimi Rábí, Žichovice a Žihobce, zakoupil několik let před svou smrtí pasovský biskup, kardinál a diplomat Johann Filip z Lambergu (1651-1712). Z Lamberků je dodnes nejznámější Gustav Joachim (1812-1862), který žil na svých pošumavských statcích a přátelil se se šumavským spisovatelem Adalbertem Stifterem. Jeho pohnutý osud je dodnes v živé paměti místních obyvatel. Expozice věnovaná přírodě je zaměřena především na vrápence malého (Rhinolophus hipposideros), jelikož půda místního zámku je místem letní kolonie tohoto vzácného druhu a byla vyhlášena evropsky významnou lokalitou. Dále si v obci Žihobce můžete prohlédnout nově zrekonstruovaný kostel Proměnění Páně, který je díky instalaci mříží přístupný veřejnosti. Součástí zámeckého areálu je i park, který na přelomu roku 2012/2013 projde rozsáhlou revitalizací a v příštím roce Vás přivítá v novém kabátě, s vyhlídkou a s upravenými cestičkami. V plánu je rovněž zřízení vycházkového okruhu pro rodiny s dětmi.
Info Muzeum Lamberská stezka: http://www.zihobce.eu, 31.5. 2012
historie

R. 1356 se v písemných pramenech poprvé objevuje zmínka o Vintířovi ze Žihobec, tvrz však patrně byla postavena již ve 13. stol. Vladykové ze Žihobec jsou jako majitelé vsi a tvrze zmiňováni až do poč. 16. stol., poté byly Žihobce krátce součástí panství rodu Rýzmberků. Někdy po r. 1420 měly být Žihobce vypáleny Janem Žižkou za vyhlášený protihusitský postoj tehdejšího žihobeckého pána Smila. R. 1457 dostal Žihobce jako odúmrť pán Jan, řečený House, od krále Jiřího z Poděbrad. Poté, co se Jan zařadil mezi královy nepřátelé, byly Žihobce i s tvrzí vypáleny Jiříkovým synem Jindřichem a jeho vojskem. R. 1461 se tvrz zmiňuje jako pustá. Počátkem 2. pol. 16. stol. koupili Žihobce od Jana Šťastného z Říčan Kocové z Dobrše. Ti postavili v Žihobcích novou tvrz v renesančním stavebním stylu. R. 1617 Lidmila Kocová žihobecké panství prodala Jaroslavu Pintovi Bukovanskému z Bukovan, který byl r. 1623 odsouzen ke ztrátě majetku pro svojí…  číst dále

http://www.zihobce.eu, 31.5. 2012

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Žihobce

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Strádal
 Mačice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Hrad u Strašína
 Sedlo
 Vojnice
 kaple sv. Anny
 Žichovice
 Maleč
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Frymburk
 Záluží
 Měsíční kámen
 Rabí
 židovský hřbitov
 Pustý hrádek
 Kašperk
 synagoga
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 Ohrazenice
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Královský kámen
 Hvížďalka
 Dlouhá Ves
 Budětice
 Lipová Lhota
 Na Vrškách
 Tažovice
 kamenný most
 kostel sv. Markéty
 hrobka rodiny Schmid
 radnice
 kostel sv. Martina
 Tedražice
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mořice
 Volšovy
 Hoslovice
 Kohoutí kříž
 Svatobor
 Štěchovice
 Dobrš
 švédské hroby
 Hrádek u Sušice
 Boží kámen
 barokní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Jana a Pavla
 Kladruby
 Přečín
 Kladruby
 kostel sv. Klimenta
 Dřešínek
 Miřenice
 Prácheň
 Čejkovy
 Vatětice
 Dolejší Krušec
 Palvinov
 Panský dům
 Němčice
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Kraselov
 Podbranský mlýn
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 Chamutice
 Loučová
 Zámecký mlýn
 rychta/fara/radnice
 smolná pec
 Horažďovice
 Obří hrad
 Žikov
 zámecký pivovar
 kaple
 Střelské Hoštice
 Pražská brána
 Kojšice
 Čestice
 Kalvarie
 kostel sv. Anny
 Kašovice
 Hrad pod Hrnčířem
 Svojšice
 Jiřičná
 Kundratice
 Čestice
 Čestice
 kašna II
 Petrovice
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 Kněžice
 kaple Panny Marie
 Nalžovy
 Mokrosuky
 Žižkův most
 lesopark Prašivice
 Ballymotte
 Doubravice u Volyně
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Zdíkov
 Putkov
 kostel sv. Vintíře
 Karlov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Vintíře
 Kolinec
 Zavlekov
 synagoga
 Čkyně
 židovský hřbitov
 Skalice
 Smrčná
Kontaktní informace
Muzeum Lamberská stezka
Žihobce 9
342 01 Žihobce
Tel: +420 724 895 012
http://www.zihobce.eu/muzeum
info-muzeum@zihobce.eu
Základní informace místa
ID místa: 3731
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama