zámek Žihobce

Muzeum Lamberská stezka Žihobce
Zámek, pův. tvrz se prvně zmiňuje r. 1356. V 2. pol. 16. stol. renesančně přestavěna, r. 1688 přestavěna Ferdinandem Isellinem z Lanau na zámek. V l. 1710-1945 v majetku rodu Lamberků, poté znárodněn a ve správě JZD. Po r. 1989 vrácen v restituci a prodán do soukr. majetku. Od r. 2012 je zde muzeum.
Hlavní obrázek místa
zámek Žihobce
zámek od zámeckého parku
© mystik, 6/2006

Muzeum Lamberská stezka

V západním traktu žihobeckého zámku bylo 1. května 2012 otevřeno Muzeum Lamberská stezka. V prvním patře můžete vidět rekonstrukci zámeckého interiéru 19. století. Dominantou expozice je osmiramenný závěsný lustr z bohatě řezaného, zlaceného dřeva. Dále místností vévodí i kladívkový klavír značený Martin Kratochwill in Neuhaus. Martin Kratochvíl byl jedním z nejvýznamnějších výrobců hudebních nástrojů u nás v oné době. Rovněž vystavený květinový stůl je velmi exkluzívní a poměrně neobvyklý, navrhl jej Josef Danhauser, akademický malíř a výrobce biedermeierského nábytku ve Vídni. Při vstupu do dalšího sálu se dozvíme více o samotné historii Žihobec a okolních obcí. Historie kraje je úzce spjatá s historií rodiny Lamberků. Lamberkové byli starý rakouský, korutansko-kraňský rod, který lze sledovat už od počátku 13. století. Některé statky v jihozápadních Čechách, mezi nimi Rábí, Žichovice a Žihobce, zakoupil několik let před svou smrtí pasovský biskup, kardinál a diplomat Johann Filip z Lambergu (1651-1712). Z Lamberků je dodnes nejznámější Gustav Joachim (1812-1862), který žil na svých pošumavských statcích a přátelil se se šumavským spisovatelem Adalbertem Stifterem. Jeho pohnutý osud je dodnes v živé paměti místních obyvatel. Expozice věnovaná přírodě je zaměřena především na vrápence malého (Rhinolophus hipposideros), jelikož půda místního zámku je místem letní kolonie tohoto vzácného druhu a byla vyhlášena evropsky významnou lokalitou. Dále si v obci Žihobce můžete prohlédnout nově zrekonstruovaný kostel Proměnění Páně, který je díky instalaci mříží přístupný veřejnosti. Součástí zámeckého areálu je i park, který na přelomu roku 2012/2013 projde rozsáhlou revitalizací a v příštím roce Vás přivítá v novém kabátě, s vyhlídkou a s upravenými cestičkami. V plánu je rovněž zřízení vycházkového okruhu pro rodiny s dětmi.
Info Muzeum Lamberská stezka: http://www.zihobce.eu, 31.5. 2012
historie

R. 1356 se v písemných pramenech poprvé objevuje zmínka o Vintířovi ze Žihobec, tvrz však patrně byla postavena již ve 13. stol. Vladykové ze Žihobec jsou jako majitelé vsi a tvrze zmiňováni až do poč. 16. stol., poté byly Žihobce krátce součástí panství rodu Rýzmberků. Někdy po r. 1420 měly být Žihobce vypáleny Janem Žižkou za vyhlášený protihusitský postoj tehdejšího žihobeckého pána Smila. R. 1457 dostal Žihobce jako odúmrť pán Jan, řečený House, od krále Jiřího z Poděbrad. Poté, co se Jan zařadil mezi královy nepřátelé, byly Žihobce i s tvrzí vypáleny Jiříkovým synem Jindřichem a jeho vojskem. R. 1461 se tvrz zmiňuje jako pustá. Počátkem 2. pol. 16. stol. koupili Žihobce od Jana Šťastného z Říčan Kocové z Dobrše. Ti postavili v Žihobcích novou tvrz v renesančním stavebním stylu. R. 1617 Lidmila Kocová žihobecké panství prodala Jaroslavu Pintovi Bukovanskému z Bukovan, který byl r. 1623 odsouzen ke ztrátě majetku pro svojí…  číst dále

http://www.zihobce.eu, 31.5. 2012

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Žihobce

Místa v okolí

 Dražovice
 Dražovice
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Mačice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Hrad u Strašína
 Sedlo
 Vojnice
 Žichovice
 Maleč
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Frymburk
 Záluží
 Měsíční kámen
 židovský hřbitov
 Pustý Hrádek
 Rabí
 synagoga
 Kašperk
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 Ohrazenice
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Královský kámen
 Hvížďalka
 Dlouhá Ves
 Budětice
 Lipová Lhota
 Tažovice
 kamenný most
 kostel sv. Markéty
 hrobka rodiny Schmid
 radnice
 kostel sv. Martina
 Tedražice
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mořice
 Volšovy
 Hoslovice
 Kohoutí kříž
 Svatobor
 Štěchovice
 Dobrš
 švédské hroby
 Hrádek u Sušice
 Boží kámen
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Jana a Pavla
 Kladruby
 Přečín
 Kladruby
 kostel sv. Klimenta
 Dřešínek
 Miřenice
 Prácheň
 Čejkovy
 Vatětice
 Dolejší Krušec
 Palvinov
 Němčice
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Kraselov
 Podbranský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Loučová
 Zámecký mlýn
 rychta/fara/radnice
 smolná pec
 Horažďovice
 zámecký pivovar
 kaple
 Střelské Hoštice
 Pražská brána
 Obří hrad
 Kojšice
 Kalvarie
 Čestice
 kostel sv. Anny
 Hrad pod Hrnčířem
 Svojšice
 Kašovice
 Jiřičná
 Kundratice
 Čestice
 Čestice
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 Petrovice
 Nalžovy
 Mokrosuky
 Žižkův most
 Doubravice u Volyně
 Ballymote
 Dolejší Těšov
 Zdíkov
 Putkov
 kostel sv. Vintíře
 Karlov
 židovský hřbitov
 Kolinec
 kaple sv. Vintíře
 Zavlekov
 synagoga
 Čkyně
 židovský hřbitov
 Skalice
 Smrčná
Kontaktní informace
Muzeum Lamberská stezka
Žihobce 9
342 01 Žihobce
Tel: +420 724 895 012
http://www.zihobce.eu/muzeum
info-muzeum@zihobce.eu
Základní informace místa
ID místa: 3731
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama