Renesanční, barokně upravený zámek na místě gotického hradu Bavorů ze Strakonic, s hranolovou věží a renesančními arkádami ve dvoře. Při obléhání města v r. 1307 zde zemřel Rudolf Habsburský.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 07/2006

Městské muzeum Horažďovice

Muzeum je umístěno v části zámeckého areálu. Jedná se o renesanční stavbu s barokními úpravami. Muzeum je rozděleno na zámeckou část, která zahrnuje velký sál s freskovou výzdobou , kapli s barokním oltářem a nástropní freskou, zámecký pokoj s ukázkou interiéru z 18. století, modrý salonek s freskovou výzdobou a loveckou chodbu. Ve zbývajících místnostech je zcela nová muzejní expozici s názvem Průvodce dějinami Horažďovicka. Návštěvník se srozumitelnou a přehlednou formou může seznámit s archeologickými nálezy včetně keltských vykopávek, lidovým uměním, mineralogickým zmapováním okolí Horažďovic,. Středověk je zastoupen plastikami světců, cechovními truhlicemi , korouhvemi a pečetěmi. Vystavujeme také zbraně a zbroj z 30. leté války. Zastoupena je i historie židovské komunity v Horažďovicích, kromě listinných materiálů vystavujeme např. dřevěný náhrobek, který je středoevropský unikát. Ve věži zámku probíhají výstavy fotografií z Prácheňska, jsou pojednány jako konfrontační prostor mezi mladými a staršími tvůrci.
10.7. 2004
turistické

Interaktivní dílna - projekt Návrat k tradicím

Návrat k tradicím je výslednicí několika pracovních projektů, které už v muzeu fungují. Jde o etnografický průzkum v okolních vsích zaměřený na zpracování vlny, protože ještě v 50. letech 20. století se v okolí Horažďovic běžně spřádala ovčí vlna v domácnostech. Další činností muzea je pravidelné pořádání přednášek pro školy, kde si mezi mnoha jinými tématy mohou děti vyslechnout informace o historii a vývoji oděvu a seznámit se s podomáckou výrobou.
Stálá nabídka interaktivní dílny: Návrat k tradicím - možnost vyzkoušet si stará řemesla z Pošumaví. Více na http://www.muzeumhd.cz/?action=dilna&presenter=Navrat%3ADefault
Hrajeme si s vlnou (Kateřina Červená): Možnost si vyzkoušet plstění za sucha pomocí jehly. Délka programu dle domluvy. Pouze na objednání. Skupiny maximálně 10 osob.

E.H. dle http://www.muzeumhd.cz, 15.8. 2013

Další texty turistické
popis

Původně gotická tvrz, přestavěná na zámek s renesančními a barokními prvky. Velký sál s unikátní freskovou výzdobou. Prohlídkovou trasu tvoří zámecké prostory, městské muzeum, sezóní výstavy a od června 2009 nově otevřená interaktivní rukodělná dílna ,,Návrat k tradicím", kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet stará řemesla z Pošumaví. Dílna je otevřena po celý rok.

Hana Smetanová , 9.6. 2009

Půdorys místa

Půdorys přízemí zámku
© Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Horažďovice

Místa v okolí

 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Podbranský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Střelské Hoštice
 Hvížďalka
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Kladruby
 Kladruby
 Frymburk
 Žichovice
 Štěchovice
 Budětice
 Žižkův most
 židovský hřbitov
 Chanovice
 Chlum
 Defurovy Lažany
 skanzen Chanovice
 boží muka
 Ohrazenice
 Pětnice
 Miřenice
 Kadov
 Ballymote
 Vojnice
 Mačice
 Tažovice
 kostel sv. Ondřeje
 Nalžovy
 kamenný most
 Záboří
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Boží kámen
 Lipová Lhota
 Bratronice
 Pole
 Dražovice
 Dražovice
 Oselce
 Střela
 Žihobce
 kostel sv. Vavřince
 Střela
 Kraselov
 kostel sv. Anny
 Řesanice
 synagoga
 Čejkovy
 židovský hřbitov
 Tedražice
 Čekanice
 kostel sv. Vavřince
 Tchořovice
 židovský hřbitov
 Kbíl
 Hoslovice
 Němčice
 Hrádek u Sušice
 Lnáře
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Strakonice
 mariánský sloup
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Lovčice
 parostrojní lihovar
 Blatná
 Sedlo
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Nihošovice
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Zámek 11
341 01 Horažďovice
Tel: 376 512 271
http://www.muzeumhd.cz/?lang=cz
muzeumhd@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 2022
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama