Románskogotický kostel v Albrechticích u Sušice vznikl na místě starší stavby kolem roku 1240. Úpravy v poslední třetině 14. stol. a v letech 1778–1779, restaurován r. 1909.
Hlavní obrázek místa
Kostel od východu
© Ivan Grisa 09/2009
Kostel stojí na severním výběžku hory Sedlo nad centrem obce. Autem lze dojet a parkovat přímo u něj (odbočka ze silnice Sušice - Nezdice na jižním okraji obce). Ke kostelu vede odbočka z červené turistické značky Sušice - Žlíbek - Stachy. Kostel je přístupný během bohoslužeb, pravidelně v neděli od 11.30.
Ivan Grisa, 3.10. 2009
historie

Původní – zřejmě dřevěný – kostel v Albrechtci nad Albrechticemi u Sušice vysvětil r. 1179 salcburský arcibiskup Albrecht, syn českého krále Vladislava II. Král krátce předtím Albrechtice věnoval windberskému klášteru v Bavorsku. Tradičně je svěcení z r. 1179 vztahováno ke stávající stavbě, její gotické prvky však tuto možnost prakticky vylučují. Současný kostel pochází na základě stavebně historického průzkumu zřejmě z období kolem r. 1240. Je typově blízký okolním soudobým kostelům (např. Mouřenec, Petrovice), velmi pozoruhodné jsou zejména kružby ve velkých oknech jižní stěny lodi i presbytáře. V poslední třetině 14. století došlo ke stavbě sakristie a k novému zaklenutí presbytáře, které krátce poté pokryla dosud zachovaná nástěnná malba. Úpravy z let 1778–1779 znamenaly změnu severní části kostela (kaple, předsíň, tvar oken). V r. 1909 byl kostel restaurován.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 3.10. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Hostaš, Ferdinand Vaněk: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 12 Politický okres Sušický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Albrechtice

Místa v okolí

 Sedlo
 Strádal
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kašperk
 židovský hřbitov
 Pustý hrádek
 Dlouhá Ves
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 městský špitál
 hrobka rodiny Schmid
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Žihobce
 kostel sv. Mořice
 Volšovy
 švédské hroby
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Hrad u Strašína
 Záluží
 pranýř
 barokní kaple
 Vatětice
 Dolejší Krušec
 Svatobor
 Palvinov
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Loučová
 Větrný kámen
 kostel sv. Vavřince
 smolná pec
 Tedražice
 Sluneční kámen
 Chamutice
 Kojšice
 Královský kámen
 kaple sv. Anny
 Hrádek u Sušice
 Kundratice
 Měsíční kámen
 Žichovice
 kašna II
 Žikov
 Horská synagoga
 Mačice
 kašna I
 Jiřičná
 kostel sv. Kateřiny
 Hrad pod Hrnčířem
 kostel sv. Martina
 kaple
 Lipová Lhota
 Maleč
 Petrovice
 Kněžice
 židovský hřbitov
 Rabí
 synagoga
 Svojšice
 boží muka
 Dolejší Těšov
 kostel sv. Vintíře
 Budětice
 Vojnice
 Čejkovy
 Karlov
 Obří hrad
 Kašovice
 Kohoutí kříž
 Frymburk
 kaple sv. Vintíře
 Mokrosuky
 kaple Panny Marie
 Miřenice
 kaple
 Panský dům
 rychta/fara/radnice
 Hlavňovice
 Ohrazenice
 Hvížďalka
 kostel sv. Mikuláše
 Velhartice
 židovský hřbitov
 Přečín
 Ujčín
 Kolinec
 Dobrš
 Tažovice
 kamenný most
 kaple sv. Jana a Pavla
 Nalžovy
 Hoslovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Dřešínek
 Zdíkov
 Štěchovice
 Kladruby
 Kladruby
 Rosenauerův mlýn
 Hauswaldská kaple
 Nemilkov
 Podměstský mlýn
 Podbranský mlýn
 kaple sv. Václava
 Zámecký mlýn
 Jindřichovice
 Horažďovice
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Jindřichovice
 kaple sv. Anny
 Malonice
 Mlázovy
 Putkov
 Střelské Hoštice
 Prášilské jezero
 Boříkovy
 Poledník
 Hradiště
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Albrechtice u Sušice
Strašín 1
342 01 Sušice
Tel: 376 587 274
Základní informace místa
ID místa: 8370
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama