Původně románský kostel, z poloviny 13. století. Kolem roku 1300 byl přestavěn raně goticky. Jednolodní kostel je zakončen pětibokým presbytářem, ve kterém je křížová klenba z roku 1500. Loď byla barokně upravena v 18. století. Věž na severozápadní straně lodi byla zvýšená po roce 1836.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2014
Původně románský kostel, z poloviny 13. století. Kolem roku 1300 byl přestavěn raně goticky. Jednolodní kostel je zakončen pětibokým presbytářem, ve kterém je křížová klenba z roku 1500. Z gotických prvků se zachovala tři zazděná okna se zbytky trojlistých kružeb a raně gotický portál do předsíně sakristie. Loď byla barokně upravena v 18. století. Věž na severozápadní straně lodi byla zvýšená po roce 1836. Mobiliář je převážně z 18. století, jeho nejvzácnější součástí je soška Madony z poloviny 15. století.
Milan Caha (zdroj: Kokaisl, P, Kokaislová, P: Kostely a kaple v klatovském okrese. 2. díl, Bývalé politické okresy Domažlice, Přeštice, Strakonice a Sušice, Praha : Nostalgie, 2013), 25.9. 2014

Půdorys místa

půdorys kostela podle F. Kašičky a B. Nechvátala
© Josef Smitka: Panská sídla, kostely a špitál ve Velkém Boru u Horažďovic ve světle archivních pramenů a archeologických nálezů, Průzkumy památek II/2000, NPÚ - ÚOP v Praze, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Velký Bor

Místa v okolí

 Velký Bor
 Pražská brána
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Chanovice
 Podbranský mlýn
 židovský hřbitov
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Rosenauerův mlýn
 Podměstský mlýn
 Defurovy Lažany
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Ondřeje
 Kadov
 boží muka
 Pole
 Pětnice
 Střelské Hoštice
 Oselce
 Řesanice
 Záboří
 Bratronice
 Hvížďalka
 lesopark Prašivice
 Ballymotte
 Tchořovice
 Rabí
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kladruby
 Kladruby
 synagoga
 Budětice
 kostel sv. Jakuba
 Žižkův most
 Kasejovice
 Nalžovy
 židovský hřbitov
 Žichovice
 Lnáře
 Životice
 Miřenice
 Podhůří
 Frymburk
 Štěchovice
 Čekanice
 Panský dům
 parostrojní lihovar
 Blatná
 Lipová Lhota
 Ohrazenice
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Lovčice
 Střela
 Boží kámen
 Tažovice
 Mačice
 Střela
 kamenný most
 Čejkovy
 dům U České lípy
 Zelenohorská pošta
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 pamětní kámen
 kaple sv. Vojtěcha
 Kraselov
 Dražovice
 boží muka
 sousoší Piety
 Zelená Hora
 synagoga
 Tedražice
 Dobšický mužík
 židovský hřbitov
 kostel sv. Voršily
 židovský hřbitov
 Újezdec
 kostel sv. Vavřince
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 mariánský sloup
 Hrádek u Sušice
 Poustevna
 Husův sbor
 Potenštejn
 Žinkovy
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
Základní informace místa
ID místa: 11879
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.9.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama