Kaple Panny Marie Lurdské pochází z roku 1820. Nad vstupem porcelánová soška Panny Marie vysoká 30 cm. Pod korunní římsou pamětní deska obětem 1. světové války. Rekonstrukce kapličky v r. 2007.
Hlavní obrázek místa
Kaple Panny Marie Lurdské v Bělkovicích - Lašťanech v okrese Olomouc.
© Pavel Vítek 10/2021
Bělkovice-Lašťany vznikly sloučením dvou původně samostatných obcí Bělkovice a Lašťany v roce 1960. Obec Bělkovice-Lašťany se nachází v podhůří Nízkého Jeseníku. Obec leží v blízkosti komunikace, jež spojuje Olomouc a Šternberk, nese číslo 46 a vede až do Opavy. Kapli Panny Marie Lurdské najdeme v severní části obce na návsi, na křižovatce místních komunikací.
Pavel Vítek, 2.12. 2021
popis

Poprvé jsou Lašťany zmiňovány v roce 1078. Po roce 1848 se staly samostatnou obcí v politickém a soudním okrese Šternberk. Sousední Bělkovice patřily do okresu Olomouc-venkov. V roce 1960 byly Lašťany spojeny s Bělkovicemi v jednu obec Bělkovice-Lašťany, která je od té doby součástí okresu Olomouc. Kaple Panny Marie Lurdské pochází z roku 1820. Nad vstupem do kapličky je v prosklené nice umístěna porcelánová soška Panny Marie. Ta je vysoká asi 30 cm. Pod profilovanou korunní římsou je osazena pamětní deska obětem 1. světové války. V roce 2007 proběhla rekonstrukce kapličky.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.belkovice-lastany.cz/pamatky-obecni-symboly, 2.12. 2021

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Bělkovice-Lašťany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16096
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama