Kaple Panny Marie Lurdské pochází z roku 1820. Nad vstupem porcelánová soška Panny Marie vysoká 30 cm. Pod korunní římsou pamětní deska obětem 1. světové války. Rekonstrukce kapličky v r. 2007.
Hlavní obrázek místa
Kaple Panny Marie Lurdské v Bělkovicích - Lašťanech v okrese Olomouc.
© Pavel Vítek 10/2021
Bělkovice-Lašťany vznikly sloučením dvou původně samostatných obcí Bělkovice a Lašťany v roce 1960. Obec Bělkovice-Lašťany se nachází v podhůří Nízkého Jeseníku. Obec leží v blízkosti komunikace, jež spojuje Olomouc a Šternberk, nese číslo 46 a vede až do Opavy. Kapli Panny Marie Lurdské najdeme v severní části obce na návsi, na křižovatce místních komunikací.
Pavel Vítek, 2.12. 2021
popis

Poprvé jsou Lašťany zmiňovány v roce 1078. Po roce 1848 se staly samostatnou obcí v politickém a soudním okrese Šternberk. Sousední Bělkovice patřily do okresu Olomouc-venkov. V roce 1960 byly Lašťany spojeny s Bělkovicemi v jednu obec Bělkovice-Lašťany, která je od té doby součástí okresu Olomouc. Kaple Panny Marie Lurdské pochází z roku 1820. Nad vstupem do kapličky je v prosklené nice umístěna porcelánová soška Panny Marie. Ta je vysoká asi 30 cm. Pod profilovanou korunní římsou je osazena pamětní deska obětem 1. světové války. V roce 2007 proběhla rekonstrukce kapličky.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.belkovice-lastany.cz/pamatky-obecni-symboly, 2.12. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Bělkovice-Lašťany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16096
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama