Dnes nepřístupný zámek Jáchyma ze Šternberka postaven1790-1808. 2 menší budovy byly později spojeny v empírový celek. Jáchym s bratrem Kašparem (zakladatelem Národního muzea) konali pokusy na polích u zámku, a tak zde roste planě exotická vegetace.
Hlavní obrázek místa
© Petr Pospíšil, 08/2013

Infotabule

První zmínka o zdejším hradu je z roku 1389, kdy náležel Jindřichovi ze Šternberka. Počátkem XV. století je v držení Něpra Duce z Vavřin (zaniklá tvrz mezi Březinou a Stupnem). V XVII. století Březina v zástavním držení Jana z Klenové. Roku 1661 je hrad již pustý. Na troskách hradu je zřízena vyhlídka. Nedaleko hradní zříceniny zbudován pro Jáchyma ze Šternberka zámek (1790-1808). Původně to byly dvě menší budovy později spojené středním článkem v empírový celek. Jáchym i jeho nratr Kapšar ze Šternberka, zakladatem národního muzea, se na zámku zabývali přírodními vědami na pokusných polích u zámku. Dodnes roste planě exotická vegetace. V parku bylo počátkem XIX. století vysázeno mnoho dřevin a rostlin dovezených z celého světa. Nad parkem vrch Hradiště s valy slovanského osídlení z IX. stoltí. Předtím zde Hradiště halštatsko-laténské (asi V. století př.n.l.)
Infotabule ze zámku (Trouble), 9.9. 2005
historie

Zámek v Březině postavil počátkem 19. století neznámý stavitel pro Jáchyma ze Šternberka, který zdědil radnické panství s Březinou a několika vesnicemi r. 1790 po své matce Anně Josefě, rozené Krakovské z Kolovrat. Jáchym ze Šternberka (1755 - 1808) se od dětství zabýval geometrií, chemií a hudnou. Opustil vojensku službu a žil od r. 1784 na radnickém panství. V r. 1790 podnikl let balónem a pak až do své smrti procestoval většinu Evropy. Uveřejnil četná cestopisná a technická pojednání. Dědicem neženatého Jáchyma byl jeho bratr hrabě Kašpar Maria Šternebrk (1761 - 1838), vynikající přírodopisec, který se na svých cestách po Evropě přátelsky stýkal s řadou velkých přírodopisců, například s A. Humboldtem, P. S. de Laplacem, G. Cuvierem aj. Po smrti svého bratra přenesl své cenné sbírky botanické a paleontologické na březinský zámek, při němž založil botanickou zahradu s mnohými vzácnými a cizokrajnými rostlinami.…  číst dále

Hrady, zámky a Tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy (doplněno redakcí hrady.cz), 22.1. 2003

Komentáře

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Březina

Místa v okolí

 Březina
 kostel sv. Martina
 Osek u Rokycan
 Na Vrchách
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Kamýk
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kostel sv. Václava
 Bušovice
 kostel sv. Markéty
 Radeč
 Kokotsko
 Spálený mlýn
 kaple se zvoničkou
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 Bílý mlýn Kepka
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 městské opevnění
 Rokycany
 Bílá vila
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Fitzova vila
 Klabava
 Svinná
 Rovný
 Svinná
 Kaceřov
 židovský hřbitov
 Dolanský Mlýn
 Libštejn
 kostel sv. Štěpána
 Věžka
 Kotel
 Terešov
 Čertova skála
 Prašný Újezd
 vodní hamr
 Švédský most
 Červený Hrádek
 Liblín
 Hromnické jezírko
 Zbiroh
 Vimberk
 kostel Všech svatých
 Třebekov
 Újezdec
 Veselá
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Radost
 Čertův mlýn
 Dolní Hradiště
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Chlum u Plzně
 Chlumská stráň
 Strašice
 Dvorec
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Babina
 dvůr Býkov
 hradiště Koryta
 dvůr Rohy
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Jiří
 Krašov
 kostel sv. Vavřince
 Doubravka
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Řebřík
 Podmokly
 dvůr Lednice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Chlukov
 Kohoutov
 Radyně
 Tři Trubky
 Skryjská jezírka
Základní informace místa
ID místa: 1339
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama