Dnes nepřístupný zámek Jáchyma ze Šternberka postaven1790-1808. 2 menší budovy byly později spojeny v empírový celek. Jáchym s bratrem Kašparem (zakladatelem Národního muzea) konali pokusy na polích u zámku, a tak zde roste planě exotická vegetace.
Hlavní obrázek místa
© Petr Pospíšil, 08/2013

Infotabule

První zmínka o zdejším hradu je z roku 1389, kdy náležel Jindřichovi ze Šternberka. Počátkem XV. století je v držení Něpra Duce z Vavřin (zaniklá tvrz mezi Březinou a Stupnem). V XVII. století Březina v zástavním držení Jana z Klenové. Roku 1661 je hrad již pustý. Na troskách hradu je zřízena vyhlídka. Nedaleko hradní zříceniny zbudován pro Jáchyma ze Šternberka zámek (1790-1808). Původně to byly dvě menší budovy později spojené středním článkem v empírový celek. Jáchym i jeho nratr Kapšar ze Šternberka, zakladatem národního muzea, se na zámku zabývali přírodními vědami na pokusných polích u zámku. Dodnes roste planě exotická vegetace. V parku bylo počátkem XIX. století vysázeno mnoho dřevin a rostlin dovezených z celého světa. Nad parkem vrch Hradiště s valy slovanského osídlení z IX. stoltí. Předtím zde Hradiště halštatsko-laténské (asi V. století př.n.l.)
Infotabule ze zámku (Trouble), 9.9. 2005
historie

Zámek v Březině postavil počátkem 19. století neznámý stavitel pro Jáchyma ze Šternberka, který zdědil radnické panství s Březinou a několika vesnicemi r. 1790 po své matce Anně Josefě, rozené Krakovské z Kolovrat. Jáchym ze Šternberka (1755 - 1808) se od dětství zabýval geometrií, chemií a hudnou. Opustil vojensku službu a žil od r. 1784 na radnickém panství. V r. 1790 podnikl let balónem a pak až do své smrti procestoval většinu Evropy. Uveřejnil četná cestopisná a technická pojednání. Dědicem neženatého Jáchyma byl jeho bratr hrabě Kašpar Maria Šternebrk (1761 - 1838), vynikající přírodopisec, který se na svých cestách po Evropě přátelsky stýkal s řadou velkých přírodopisců, například s A. Humboldtem, P. S. de Laplacem, G. Cuvierem aj. Po smrti svého bratra přenesl své cenné sbírky botanické a paleontologické na březinský zámek, při němž založil botanickou zahradu s mnohými vzácnými a cizokrajnými rostlinami.…  číst dále

Hrady, zámky a Tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy (doplněno redakcí hrady.cz), 22.1. 2003

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Březina

Místa v okolí

 Březina
 kostel sv. Martina
 Osek u Rokycan
 Na Vrchách
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Kamýk
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kostel sv. Václava
 Bušovice
 kostel sv. Markéty
 Radeč
 Kokotsko
 Spálený mlýn
 kaple se zvoničkou
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 městské opevnění
 Rokycany
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Fitzova vila
 Klabava
 Svinná
 Rovný
 Svinná
 Kaceřov
 židovský hřbitov
 Dolanský Mlýn
 Libštejn
 kostel sv. Štěpána
 Věžka
 Kotel
 Terešov
 Prašný Újezd
 vodní hamr
 Švédský most
 Červený Hrádek
 Liblín
 Hromnické jezírko
 Zbiroh
 Vimberk
 kostel Všech svatých
 Třebekov
 Újezdec
 Veselá
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Radost
 Čertův mlýn
 Dolní Hradiště
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Chlum u Plzně
 Strašice
 Dvorec
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Babina
 dvůr Býkov
 hradiště Koryta
 dvůr Rohy
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Jiří
 Krašov
 kostel sv. Vavřince
 Doubravka
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Řebřík
 Podmokly
 dvůr Lednice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Chlukov
 Radyně
 Tři Trubky
 Skryjská jezírka
Základní informace místa
ID místa: 1339
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama