Hřbitov založený zřejmě v první polovině 16. stol., sloužil zejména zpočátku jako spádový pro plzeňskou oblast. V průběhu 2. svět. války takřka celý zničen nacisty. Dochováno pouze kolem 20 náhrobků a zbytky ohradní zdi.
Hlavní obrázek místa
jeden ze zachovalých náhrobků
© Stanislav Drda 9/2017
Vznik židovské komunity v Městě Touškově zřejmě souvisí s vyhnáním Židů z Plzně na počátku 16. stol. O založení místního hřbitova nejsou záznamy, ale hřbitov vznikl pravděpodobně právě nedlouho po příchodu Židů a sloužil jako spádový pro oblast Plzeňska. Existují doklady ze 30. let 20. stol. o nálezu nejstaršího čitelného náhrobku pocházejícího z r. 1543. Ten se však ztratil nejspíše v průběhu 2. světové války, kdy hřbitov kompletně zdevastovali nacisté. Dřívější význam hřbitova prozrazuje jeho úctyhodná rozloha 5247 m², na níž se nicméně do dnešní doby zachovala jen hrstka původního počtu náhrobků. Nyní zde najdeme pouze něco kolem 20 náhrobků či jejich torz, z nichž nejmladší pochází z r. 1891. Kromě několika náhrobků se zachovaly ještě pozůstatky ohradní zdi z lomového kamene při severní straně hřbitova a základy márnice u západního okraje hřbitova. O areál hřbitova se v současnosti stará Federace židovských obcí v ČR.
Stanislav Drda (zdroj: ROZKOŠNÁ, B. a P. JAKUBEC. Židovské památky Čech. Brno: ERA group, 2004; www.pamatky.kehilaprag.cz a jiné internetové zdroje), 5.10. 2017
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Město Touškov

Místa v okolí

 Čeminy
 Komberk
 Buben
 Malesice
 Kyjov
 Křimice
 kaple sv. Diviše
 Frumštejn
 kaolinový důl
 Líšťany
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Krkavec
 Luhov
 Luhov
 Sylvánský vrch
 Pňovany
 Rochlov
 Nekmíř
 kostel sv. Josefa
 kolomazná pec
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 radnice
 Podmokly
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Černá věž
 Korandův dům
 Vrtba
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Litice
 Tyršův most
 Sulislav
 kostel sv. Jiří
 Dolní Bělá
 Čertův mlýn
 Trpísty
 Chlum u Plzně
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Malšín
 Hrádek
 dvůr Býkov
 Štěnovice
 synagoga
 Hromnické jezírko
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Alfrédov
 Nedražice
Základní informace místa
ID místa: 13673
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama