Hřbitov založený zřejmě v první polovině 16. stol., sloužil zejména zpočátku jako spádový pro plzeňskou oblast. V průběhu 2. svět. války takřka celý zničen nacisty. Dochováno pouze kolem 20 náhrobků a zbytky ohradní zdi.
Hlavní obrázek místa
jeden ze zachovalých náhrobků
© Stanislav Drda 9/2017
Vznik židovské komunity v Městě Touškově zřejmě souvisí s vyhnáním Židů z Plzně na počátku 16. stol. O založení místního hřbitova nejsou záznamy, ale hřbitov vznikl pravděpodobně právě nedlouho po příchodu Židů a sloužil jako spádový pro oblast Plzeňska. Existují doklady ze 30. let 20. stol. o nálezu nejstaršího čitelného náhrobku pocházejícího z r. 1543. Ten se však ztratil nejspíše v průběhu 2. světové války, kdy hřbitov kompletně zdevastovali nacisté. Dřívější význam hřbitova prozrazuje jeho úctyhodná rozloha 5247 m², na níž se nicméně do dnešní doby zachovala jen hrstka původního počtu náhrobků. Nyní zde najdeme pouze něco kolem 20 náhrobků či jejich torz, z nichž nejmladší pochází z r. 1891. Kromě několika náhrobků se zachovaly ještě pozůstatky ohradní zdi z lomového kamene při severní straně hřbitova a základy márnice u západního okraje hřbitova. O areál hřbitova se v současnosti stará Federace židovských obcí v ČR.
Stanislav Drda (zdroj: ROZKOŠNÁ, B. a P. JAKUBEC. Židovské památky Čech. Brno: ERA group, 2004; www.pamatky.kehilaprag.cz a jiné internetové zdroje), 5.10. 2017
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Město Touškov

Místa v okolí

 Čeminy
 Komberk
 Buben
 Malesice
 Kyjov
 Křimice
 kaple sv. Diviše
 Frumštejn
 kaolinový důl
 Líšťany
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Krkavec
 Luhov
 Luhov
 Sylvánský vrch
 Pňovany
 Rochlov
 Nekmíř
 kostel sv. Josefa
 kolomazná pec
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 radnice
 Podmokly
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Černá věž
 Korandův dům
 Vrtba
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Litice
 Tyršův most
 Sulislav
 kostel sv. Jiří
 Dolní Bělá
 Čertův mlýn
 Trpísty
 Chlum u Plzně
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Malšín
 Hrádek
 dvůr Býkov
 Štěnovice
 synagoga
 Hromnické jezírko
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Alfrédov
 Nedražice
Základní informace místa
ID místa: 13673
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama