Křížová cesta spojující původně dvě kapličky – kapli Panny Marie Bolestné z roku 1768 a novorománskou kapli z roku 1857 na vrcholu kopce Kalvárie. Mezi dolní a horní kaplí byla vybudována křížová cesta s 13 kamennými sloupky a obrazy představujícím 13 zastavení Ježíše Krista.
Hlavní obrázek místa
křížová cesta
© Milan Caha 04/2011
Křížová cesta spojovala původně dvě kapličky. Od roku 1768 stávala u paty návrší, dnes zvaného Kalvárie, kaple Panny Marie Bolestné, postavená Rosinou Krieslovou. Od ní chodila ke kříži na vrcholu kopce na Velký pátek procesí. Roku 1857 byla na vrcholu postavena další, tentokrát novorománská kaplička. Mezi dolní a horní kaplí byla poté vybudována křížová cesta s 13 kamennými sloupky a obrazy představujícím 13 zastavení Ježíše Krista při jeho cestě za ukřižováním na Golgotě.
© Milan Caha (zdoj: rokycanyhomepage.ic.cz), 4.12. 2011
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Rokycany

Místa v okolí

 Labšovský mlýn
 kaple
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 mariánský sloup
 Rokycany
 židovský hřbitov
 kašna
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 Černá mohyla
 Fitzova vila
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Osek u Rokycan
 Kotel
 Klabava
 Veselá
 Kokotsko
 Březina
 Švédský most
 vodní hamr
 Březina
 Bílá vila
 Bušovice
 Dvorec
 Bílý mlýn Kepka
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Mydlná
 Javor
 Neslívy
 kaple se zvoničkou
 Vimberk
 Spálený mlýn
 Lopata
 Kozel
 mlýn Lopata
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Červený Hrádek
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Václava
 Šťáhlavy
 Radeč
 Na Vrchách
 Dolanský Mlýn
 Homberk
 kostel sv. Vavřince
 Drštka
 Věžka
 Strašice
 kaple sv. Rozálie
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 kostel sv. Štěpána
 Radnice
 kostel sv. Václava
 Radyně
 Chlum u Plzně
 Nezvěstice
 kostel sv. Markéty
 kostel Všech svatých
 Hrad na Babské skále
 Čertův mlýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Rovný
 Chlukov
 Šťastná věž
 pivovar
 kostel sv. Martina
 děkanství
 židovský hřbitov
 Pokonice
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Tři Trubky
 Zábrodský mlýn
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Džbánek
 Kaceřov
 Hromnické jezírko
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Čertova skála
 Vlčtejn
 synagoga
 Štěnovice
 Zbiroh
 Třebekov
 kostel sv. Mikuláše
 Radost
 dvůr Býkov
 Nebílovy
 Netunice
Základní informace místa
ID místa: 10221
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama