Barokní sousoší na Zámeckém náměstí od známého plzeňského sochaře Lazara Widmanna. Zbudováno kolem roku 1730, obnoveno roku 1856. Hodnotná památka barokního sochařství na území města Plzně. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 08/2021
Plzeň 5-Křimice je městský obvod na západě statutárního města Plzně. První písemná zmínka o Křimicích je z roku 1251. Nejvýznamnější památkou je zdejší zámek, jenž je nyní opět v majetku rodu Lobkowiczů, kteří ho postupně rekonstruují. Zámecký park je přístupný v návštěvních hodinách (viz heslo zámek) a rovněž zámecká kaple Povýšení sv. Kříže (bohoslužby při slavnostních příležitostech). Z dalších pamětihodností je zde barokní budova bývalé vrchnostenské bednárny pro zámecký pivovar, vesnická památková zóna, socha sv. Josefa a socha sv. Jana Nepomuckého. Na konci Křimic směrem na Vejprnice stojí kostel Narození Panny Marie s rodovou hrobkou Lobkowiczů. Leží na silnici II/605 s napojením na dálnici D5. Prochází tudy také hlavní železniční trať č. 170 Praha-Plzeň-Cheb. S centrem Plzně je obvod spojen městskou hromadnou dopravou. Křimicemi prochází naučná stezka Údolím Mže a cyklotrasa č. 37, 2151.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 8.10. 2021
popis

Barokní sousoší od známého plzeňského sochaře Lazara Widmanna vzniklo kolem roku 1730 a obnoveno bylo pak roku 1856. Na třech kamenných stupních je osazen hladký odstupněný sokl, nesoucí hranolový, ve spodní části konkávní a v horní části rozšířený podstavec, doplněný z boku volutově stočenými listovými úponky. Ukončuje jej masivní římsa, vytvářející nad čelem půlkruhový štít. Podstavec je členěn vpadlou geometrickou výplní a doplňuje jej na čelní straně zavěšená kartuše s erby Františka Václava z Vrtby a Marie Terezie ze Steinau, nad nimiž je tesaná hraběcí korunka. Na vrcholu na nízkém soklíku je umístěna polosedící postava Panny Marie, jejíž hlava se sklání k mrtvému tělu Krista. V jejich pozadí je vztyčen kříž s rouškou přehozenou přes obě ramena příčného břevna, doplněný třemi hlavami andílků. Kolem sousoší je nízký, ozdobně kovaný plůtek.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 8.10. 2021

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Křimice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15908
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama