Barokní sousoší na Zámeckém náměstí od známého plzeňského sochaře Lazara Widmanna. Zbudováno kolem roku 1730, obnoveno roku 1856. Hodnotná památka barokního sochařství na území města Plzně. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 08/2021
Plzeň 5-Křimice je městský obvod na západě statutárního města Plzně. První písemná zmínka o Křimicích je z roku 1251. Nejvýznamnější památkou je zdejší zámek, jenž je nyní opět v majetku rodu Lobkowiczů, kteří ho postupně rekonstruují. Zámecký park je přístupný v návštěvních hodinách (viz heslo zámek) a rovněž zámecká kaple Povýšení sv. Kříže (bohoslužby při slavnostních příležitostech). Z dalších pamětihodností je zde barokní budova bývalé vrchnostenské bednárny pro zámecký pivovar, vesnická památková zóna, socha sv. Josefa a socha sv. Jana Nepomuckého. Na konci Křimic směrem na Vejprnice stojí kostel Narození Panny Marie s rodovou hrobkou Lobkowiczů. Leží na silnici II/605 s napojením na dálnici D5. Prochází tudy také hlavní železniční trať č. 170 Praha-Plzeň-Cheb. S centrem Plzně je obvod spojen městskou hromadnou dopravou. Křimicemi prochází naučná stezka Údolím Mže a cyklotrasa č. 37, 2151.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 8.10. 2021
popis

Barokní sousoší od známého plzeňského sochaře Lazara Widmanna vzniklo kolem roku 1730 a obnoveno bylo pak roku 1856. Na třech kamenných stupních je osazen hladký odstupněný sokl, nesoucí hranolový, ve spodní části konkávní a v horní části rozšířený podstavec, doplněný z boku volutově stočenými listovými úponky. Ukončuje jej masivní římsa, vytvářející nad čelem půlkruhový štít. Podstavec je členěn vpadlou geometrickou výplní a doplňuje jej na čelní straně zavěšená kartuše s erby Františka Václava z Vrtby a Marie Terezie ze Steinau, nad nimiž je tesaná hraběcí korunka. Na vrcholu na nízkém soklíku je umístěna polosedící postava Panny Marie, jejíž hlava se sklání k mrtvému tělu Krista. V jejich pozadí je vztyčen kříž s rouškou přehozenou přes obě ramena příčného břevna, doplněný třemi hlavami andílků. Kolem sousoší je nízký, ozdobně kovaný plůtek.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 8.10. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Křimice

Místa v okolí

 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 Křimice
 Malesice
 Čertova Kazatelna
 Kyjov
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Komberk
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Pivovarské muzeum
 Gerlachovský dům
 Západočeské muzeum
 Kunčin Hrádek
 masné krámy
 městské opevnění
 Krkavec
 Korandův dům
 Černá věž
 židovský hřbitov
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Čeminy
 kolomazná pec
 Tyršův most
 Litice
 kostel sv. Jiří
 kaolinový důl
 Buben
 Chlum u Plzně
 Čertův mlýn
 kostel sv. Josefa
 Frumštejn
 Staré Lipno
 Janovský mokřad
 Červený Hrádek
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Štěnovice
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Nekmíř
 Věžka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Líšťany
 Rochlov
 Dolanský Mlýn
 Luhov
 Luhov
 Luhov
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Chlumčany
 dvůr Býkov
 Pňovany
 Hromnické jezírko
 Vrtba
 Radyně
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Podmokly
 Džbánek
 Třebekov
 Křížový vrch
 Stará pošta
 kostel sv. Vojtěcha
 Nebílovy
 Šťáhlavy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Radost
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Kaceřov
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 15908
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama