Po tvrzi se dochoval především klenutý suterén v domě č.p.5. Prvním, kdo použil přídomek „z Hrádku“ byl v roce 1384 Heřman z Nečtin. Protože byla tvrz na zemské stezce, byla pravidelně v ohrožení. V 16.století je již tvrz pustá.
Hlavní obrázek místa
tvrziště Červený Hrádek
Pohled do příkopu tvrziště.
© Marek Skýpala 05/2007
Po červenohradecké tvrzi se do dnešních dob dochoval především rozsáhlý klenutý suterén v domě č.p.5. Tvrz stávala na místě domu č.p.5, v ulici „Na Haltýři“. Ulice je v centru Červeného Hrádku a začíná za hospodou na návsi.
27.5. 2007
popis

Dům č.p.5 je vůči svému okolí dodnes mírně vyvýšen. Obklopoval jej příkop, který byl v průběhu let neustála zavážen. V suterénu uvedeného domu se dochoval rozsáhlá valeně klenutá místnost se silnými kamennými zdmi. Obranu tvrze zvyšovaly dva rybníky.

27.5. 2007

historie

Střípky historie:

Prvním, kdo použil přídomek „z Hrádku“ byl v roce 1384 Heřman z Nečtin. Většinu vlastníků tvrze a obce tvořili příslušníci drobné šlechty. Protože byla tvrz na zemské stezce, byla pravidelně v ohrožení při větších válečných akcích. V 16.století je již tvrz pustá.

I.díl Encyklopedie českých tvrzí, Praha, Argo 1997., 27.5. 2007

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Chlum u Plzně
 kostel sv. Jiří
 Čertův mlýn
 Věžka
 Bílá vila
 Dolanský Mlýn
 Bílý mlýn Kepka
 kaple U Ježíška
 Kunčin Hrádek
 Pivovarské muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 masné krámy
 Černá věž
 Gerlachovský dům
 Západočeské muzeum
 městské opevnění
 Stará Plzeň
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Korandův dům
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Kokotsko
 Klabava
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Bušovice
 Tyršův most
 kolomazná pec
 Spálený mlýn
 Sylvánský vrch
 Radyně
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 kostel sv. Vojtěcha
 Černá mohyla
 Šťáhlavy
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Fitzova vila
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 radnice
 židovský hřbitov
 Krkavec
 děkanství
 mariánský sloup
 Rokycany
 Osek u Rokycan
 Litice
 Hromnické jezírko
 kaple
 křížová cesta
 synagoga
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 Kozel
 sousoší Piety
 venkovský dům
 socha sv. Josefa
 Kotel
 Křimice
 Kyjov
 dvůr Býkov
 Malesice
 Neslívy
 Březina
 Džbánek
 Třebekov
 Veselá
 Březina
 Lopata
 kostel sv. Martina
 mlýn Lopata
 Na Vrchách
 Kaceřov
 Radost
 kostel Všech svatých
 Javor
 Nezvěstice
 Komberk
 kostel sv. Martina
 Mydlná
 Nebílovy
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Jakšovský dům
 kaolinový důl
 Radnice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Pokonice
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 kostel sv. Markéty
 Chlumčany
 Nekmíř
 Hrad na Babské skále
 Svinná
 Svinná
Základní informace místa
ID místa: 5265
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama