Příkré skalní stěny (defilé) vzniklé vodní erozí řeky Mže při zahlubování údolní soustavy během pleistocénu. Jedna z přírodních památek nacházející se dnes na území krajského města Plzně. Název Čertova kazatelna dostala od vzhledu skalních věžic.
Hlavní obrázek místa
Skalní věžice
Vzhled skalních věžic připomínajících kazatelnu dal přírodní památce název Čertova kazatelna
© Luděk Pitter 04/2007
Přírodní památka Čertova kazatelna se nachází při silnici z Plzně do dnes městské části Radčice, v úzkém pruhu po pravé straně silnice, asi 1 km před Radčicemi a je označena informační tabulí v místě malého parkoviště. Mohutný skalní masiv se příkře zvedá hned při silnici, takže jej nemůžete přehlédnou. Zajímavý pohled na skalisko je od informační tabule, kde jsou vidět skalní věžice nebo od řeky, kde můžete na skále spatřit nevelký zámeček.
L.P., 23.4. 2007
popis

Přírodní památka je vymezena na úzký pruh území těsně při pravé straně silnice ve směru z Plzně do Radčic, asi 1 km před Radčicemi. Převážnou část území tvoří skalní masiv přibližně v délce 700 m a šířce 100 m, se sklaní stěnou o výšce až 22 m. Její rozloha je 2,40 ha. Skalní stěny (defilé) jsou tvořeny sedimenty kladenského a týneckého souvrství svrchního karbonu. Na skalisku je běžený porost s běžnou faunou světlého borového lesa.

23.4. 2007

historie

Čertova kazatelna dostala svůj název pravděpodobně podle tvaru skalních věžic, které svým uskupením připomínají kazatelnu. Dnes se název Čertova kazatelna používá pro celý skalní masív. Příkré erozní svahy, vznikly přímou vodní erozí řeky Mže při zahlubování údolní soustavy během pleistocénu. Přírodní památkou byla vyhlášena Usnesením rady ONV Plzeň-sever č. 258/16 ze dne 1. 11. 1974, přehlášena Usnesením rady NV (Národního výboru) města Plzně č. j. 149 ze dne 23. 3. 1979, a později přehlášena Vyhláškou města Plzně č. 50/1998 ze dne 25. 6. 1998, s účinností od 1. 8. 1998.

L.P., 23.4. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Radčice
 Sylvánský vrch
 sousoší Piety
 venkovský dům
 socha sv. Josefa
 Křimice
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Malesice
 Kyjov
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Kunčin Hrádek
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Krkavec
 kolomazná pec
 Tyršův most
 kostel sv. Jiří
 Komberk
 Litice
 Chlum u Plzně
 Čertův mlýn
 židovský hřbitov
 Čeminy
 kaolinový důl
 Červený Hrádek
 Věžka
 Štěnovice
 Dolanský Mlýn
 synagoga
 židovský hřbitov
 Buben
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Frumštejn
 Nekmíř
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Radyně
 dvůr Býkov
 Hromnické jezírko
 kaple sv. Diviše
 Líšťany
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Chlumčany
 Rochlov
 Spálený mlýn
 Třebekov
 Kokotsko
 Džbánek
 Klabava
 Bušovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Vrtba
 Šťáhlavy
 Luhov
 Luhov
 Nebílovy
 kostel sv. Martina
 Radost
 Podmokly
 Kozel
 Křížový vrch
 Kaceřov
 Stará pošta
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Pokonice
Základní informace místa
ID místa: 5177
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama