Příkré skalní stěny (defilé) vzniklé vodní erozí řeky Mže při zahlubování údolní soustavy během pleistocénu. Jedna z přírodních památek nacházející se dnes na území krajského města Plzně. Název Čertova kazatelna dostala od vzhledu skalních věžic.
Hlavní obrázek místa
Skalní věžice
Vzhled skalních věžic připomínajících kazatelnu dal přírodní památce název Čertova kazatelna
© Luděk Pitter 04/2007
Přírodní památka Čertova kazatelna se nachází při silnici z Plzně do dnes městské části Radčice, v úzkém pruhu po pravé straně silnice, asi 1 km před Radčicemi a je označena informační tabulí v místě malého parkoviště. Mohutný skalní masiv se příkře zvedá hned při silnici, takže jej nemůžete přehlédnou. Zajímavý pohled na skalisko je od informační tabule, kde jsou vidět skalní věžice nebo od řeky, kde můžete na skále spatřit nevelký zámeček.
L.P., 23.4. 2007
popis

Přírodní památka je vymezena na úzký pruh území těsně při pravé straně silnice ve směru z Plzně do Radčic, asi 1 km před Radčicemi. Převážnou část území tvoří skalní masiv přibližně v délce 700 m a šířce 100 m, se sklaní stěnou o výšce až 22 m. Její rozloha je 2,40 ha. Skalní stěny (defilé) jsou tvořeny sedimenty kladenského a týneckého souvrství svrchního karbonu. Na skalisku je běžený porost s běžnou faunou světlého borového lesa.

23.4. 2007

historie

Čertova kazatelna dostala svůj název pravděpodobně podle tvaru skalních věžic, které svým uskupením připomínají kazatelnu. Dnes se název Čertova kazatelna používá pro celý skalní masív. Příkré erozní svahy, vznikly přímou vodní erozí řeky Mže při zahlubování údolní soustavy během pleistocénu. Přírodní památkou byla vyhlášena Usnesením rady ONV Plzeň-sever č. 258/16 ze dne 1. 11. 1974, přehlášena Usnesením rady NV (Národního výboru) města Plzně č. j. 149 ze dne 23. 3. 1979, a později přehlášena Vyhláškou města Plzně č. 50/1998 ze dne 25. 6. 1998, s účinností od 1. 8. 1998.

L.P., 23.4. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Radčice
 Sylvánský vrch
 Křimice
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Malesice
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Kyjov
 Kunčin Hrádek
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Krkavec
 kolomazná pec
 Tyršův most
 kostel sv. Jiří
 Komberk
 Litice
 Chlum u Plzně
 Čertův mlýn
 židovský hřbitov
 Čeminy
 kaolinový důl
 Červený Hrádek
 Věžka
 Štěnovice
 Dolanský Mlýn
 synagoga
 židovský hřbitov
 Buben
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Frumštejn
 kostel sv. Martina
 Nekmíř
 Všeruby
 dvůr Býkov
 Radyně
 Hromnické jezírko
 kaple sv. Diviše
 Líšťany
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Chlumčany
 Rochlov
 Spálený mlýn
 Třebekov
 Kokotsko
 Džbánek
 Bušovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Klabava
 Vrtba
 Šťáhlavy
 Luhov
 Luhov
 Nebílovy
 kostel sv. Martina
 Radost
 Podmokly
 Kozel
 Křížový vrch
 Kaceřov
 Stará pošta
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Pokonice
Základní informace místa
ID místa: 5177
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama