Příkré skalní stěny (defilé) vzniklé vodní erozí řeky Mže při zahlubování údolní soustavy během pleistocénu. Jedna z přírodních památek nacházející se dnes na území krajského města Plzně. Název Čertova kazatelna dostala od vzhledu skalních věžic.
Hlavní obrázek místa
Skalní věžice
Vzhled skalních věžic připomínajících kazatelnu dal přírodní památce název Čertova kazatelna
© Luděk Pitter 04/2007
Přírodní památka Čertova kazatelna se nachází při silnici z Plzně do dnes městské části Radčice, v úzkém pruhu po pravé straně silnice, asi 1 km před Radčicemi a je označena informační tabulí v místě malého parkoviště. Mohutný skalní masiv se příkře zvedá hned při silnici, takže jej nemůžete přehlédnou. Zajímavý pohled na skalisko je od informační tabule, kde jsou vidět skalní věžice nebo od řeky, kde můžete na skále spatřit nevelký zámeček.
L.P., 23.4. 2007
popis

Přírodní památka je vymezena na úzký pruh území těsně při pravé straně silnice ve směru z Plzně do Radčic, asi 1 km před Radčicemi. Převážnou část území tvoří skalní masiv přibližně v délce 700 m a šířce 100 m, se sklaní stěnou o výšce až 22 m. Její rozloha je 2,40 ha. Skalní stěny (defilé) jsou tvořeny sedimenty kladenského a týneckého souvrství svrchního karbonu. Na skalisku je běžený porost s běžnou faunou světlého borového lesa.

23.4. 2007

historie

Čertova kazatelna dostala svůj název pravděpodobně podle tvaru skalních věžic, které svým uskupením připomínají kazatelnu. Dnes se název Čertova kazatelna používá pro celý skalní masív. Příkré erozní svahy, vznikly přímou vodní erozí řeky Mže při zahlubování údolní soustavy během pleistocénu. Přírodní památkou byla vyhlášena Usnesením rady ONV Plzeň-sever č. 258/16 ze dne 1. 11. 1974, přehlášena Usnesením rady NV (Národního výboru) města Plzně č. j. 149 ze dne 23. 3. 1979, a později přehlášena Vyhláškou města Plzně č. 50/1998 ze dne 25. 6. 1998, s účinností od 1. 8. 1998.

L.P., 23.4. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Radčice
 Sylvánský vrch
 sousoší Piety
 venkovský dům
 socha sv. Josefa
 Křimice
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Malesice
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Kyjov
 Kunčin Hrádek
 Pivovarské muzeum
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Krkavec
 kolomazná pec
 Tyršův most
 kostel sv. Jiří
 Komberk
 Litice
 Chlum u Plzně
 Čertův mlýn
 židovský hřbitov
 Čeminy
 kaolinový důl
 Červený Hrádek
 Věžka
 Štěnovice
 Dolanský Mlýn
 synagoga
 židovský hřbitov
 Buben
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Frumštejn
 kostel sv. Martina
 Nekmíř
 Všeruby
 dvůr Býkov
 Radyně
 Staré Lipno
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Hromnické jezírko
 Janovský mokřad
 kaple sv. Diviše
 Líšťany
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Chlumčany
 Rochlov
 Spálený mlýn
 Třebekov
 Kokotsko
 Džbánek
 Bušovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Klabava
 Vrtba
 Šťáhlavy
 Luhov
 Luhov
 Nebílovy
 kostel sv. Martina
 Radost
 Podmokly
 Kozel
 Křížový vrch
 Kaceřov
 Stará pošta
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Pokonice
Základní informace místa
ID místa: 5177
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama