Reliéf hrádku, jehož historie a tím i původní název nejsou zcela známy. Hrádek mohl být součástí zaniklé osady, jež ležela v údolí potoka pod hrádkem na severu nebo součástí dnešních Nových Dvorů. Dnes jsou nepatrné terénní pozůstatky značně narušeny lesními pracemi.
Hlavní obrázek místa
Hrádek od severu
© Dušan Dohňanský 10/2017
Návrší Větrník (572 m n. m.) se stopami po hrádku Vimperk se nachází na katastru obce Báňovice severně od silnice II/152. Malá obec Báňovice se 110 obyvateli leží na samém východním okraji Jihočeského kraje. Turisticky značené cesty tu nejsou.
3.2. 2021
historie

Sídlo se v pramenech neobjevuje a neznáme ani jeho původní jméno. Zda traťový název Vimperk uchovává jmennou tradici, není jisté. Zrovna tak je to s osídlením, které k hrádku patřilo. V katastru se jmenuje Zámecký kopec, kde prý stál "dřevěný zámek". Donedávna neznámý jednodílný hrádek využil ideální polohu na výběžku kopce Větrník nad údolím potoka tekoucím severně od něj. Dispozice zalamovaného oválu je ze třech stran chráněna příkrými svahy, jen na jihovýchodě je výběžek spojen klikatým hřebenem s masívem kopce Větrníku. Okružní val narušila činnost mechanismů při těžbě dřeva. Šířka příkopu na straně šíje kolísá od 10 do 13 m, ale v době pořizování snímků byl silně zanáletován stejně jako celá jižní část hrádku. Naopak severní část je již odkrytá. V jádře se nachází deprese, ale bez jakýchkoliv stop po možné zástavbě. Bez archeologického průzkumu bude zřejmě nějaké datování nemožné.

Dohňanský Dušan zdroj: M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 2.2. 2021

Půdorys místa

terénní náčrt
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Báňovice

Místa v okolí

 Staré Hobzí
 Panenská
 Janovské Údolí
 Nové Hobzí
 Chvalkovice
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 kaple
 Borek
 boží muka
 židovské ghetto
 Písečné
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Cizkrajov
 Kapistránská lípa
 Budíškovice
 špitál
 Krumvald, Grünwald
 Slavětín
 radnice
 Bílkov
 Dačice
 kostel sv. Vavřince
 Dačice
 mariánský sloup
 Dačice
 Mutišov
 Krokovice
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Radotice
 kaple
 Bačkovice
 Jemnická brána
 kostel sv. Linharta
 radnice
 panský dvůr
 Slavonice – MPR
 Dačická brána
 historické podzemí
 městské opevnění
 kaple sv. Kříže
 Horní Slatina
 hrobka rodu Dalbergů
 Budeč
 Kostelní Vydří
 Budeč
 kostel sv. Lamberta
 Červený Hrádek
 boží muka
 Knínice
 boží muka
 Police
 Černíč
 Český Rudolec
 výklenková kaplička
 Oponešice
 Maříž
 židovský hřbitov
 Pfaffenschlag
 výklenková kaplička
 židovský hřbitov
 Offermannův zámek
 Budkov
 výklenková kaplička
 kostel sv. Martina
 Myslůvka
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 kaple sv. Magdaleny
 Krasonice
 Vratěnín
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Radkov
 Maškův mlýn
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 Hornice
 poštovní stanice
 Vratěnín
 kostel sv. Vavřince
 Řečice
 Uherčice
 Uherčice
 Zdeňkov
 dvůr Mitrov
 Šášovice
 Želetava
 Želetava
 Frejštejn
Základní informace místa
ID místa: 15495
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama