Přírodní památka Lednické bradlo. Součást CHKO Biele Karpaty. Vyhlášena v r. 1969, s rozlohou 20,6 ha. Výrazný osamocený skalní útvar nad obcí Lednica.
Hlavní obrázek místa
centrální část Lednického bradla
velmi připomíná trojvrší s dvojitým křížem na slovenském znaku
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Výraznou dominantou a krásným krajinným prvkem severní části slovenských Bílých Karpat je bezesporu přírodní památka Lednické bradlo. Tento turisticky velmi atraktivní osamocený skalní útvar se nachází západně nad obcí Lednica, známé především díky zřícenině středověkého hradu. Velice strmé skalnaté útvary jsou velkým lákadlem návštěvníků.
Jan P. Štěpánek, 13.3. 2008
popis

Lednické bradlo je součástí bradlového pásma Západních Karpat, respektive CHKO Biele Karpaty. Za přírodní památku bylo vyhlášeno v roce 1969. Rozloha přírodní památky je 20,60 ha.

Jan P. Štěpánek, 13.3. 2008

Slovensko, Trenčiansky,  Púchov  ( Pu ),

Místa v okolí

 Lednica
 zaniklý kostel
 kostel sv. Vendelína
 Vršatec
 kaple sv. Anny
 Lednické Rovne
 Horovce
 Pruské
 Bohunice
 Čubův kopec
 Návojná
 Královec
 Ilava
 Klobušice
 židovský hřbitov
 Brumov
 Brumov
 Borčice
 Pulčínské skály
 Pulčín
 Čertovy skály
 Košeca
Základní informace místa
ID místa: 5790
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama