Barokní zámek byl vystavěn na místě starší tvrze r. 1732 F. V. Vrtbou, v 19. stol. byl přestavěn v empírovém slohu. Po roce 1945 zde byl internát, domov mládeže a později depozitář muzea. V roce 1994 byl zámek vrácen původním majitelům.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2004
Barokní zámek s empírovou fasádou najdete v obci Křimice, dnes již součásti města Plzně. Pojedete-li z Plzně směrem na Cheb a v Křimicích odbočíte na Radčice asi po 200 metrech zámeckou ulicí dojedete na malé náměstíčko v jehož čele zámek stojí. Zámek je veřejnosti nepřístupný. Za zámkem je rozsáhlý park o rozloze 5 ha, který je naopak volně přístupný. Nad vsí je kostel s rodinnou hrobkou Lobkoviců. Mezi zajímavosti tohoto panství patří, že statek Křimice nebyl nikdy za svoji historii prodán, pouze se dědil či byl odkázán, případně znárodněn. Jedná se o patrovou, trojkřídlou budovu. Směrem k náměstíčku je zámek obklopen úzkými nízkými budovami (zdmi), které obloukovitě ohraničující čestný dvůr. Čestný dvůr je zpředu ohraničen pilíři, na kterých stojí kamenné sochy z 18. stol. Další sochy najdete v přilehlém parku i v parku v obci, pocházejí vesměs od plzeňského sochaře L. Widmana. Jezdecká socha sv. Jiří na čestném dvoře je bohužel obklopena bedněním.
17.6. 2004
popis

Jedná se o patrovou, trojkřídlou budovu. Směrem k náměstíčku je zámek obklopen úzkými nízkými budovami (zdmi), které obloukovitě ohraničující čestný dvůr. Čestný dvůr je zpředu ohraničen pilíři, na kterých stojí kamenné sochy z 18. stol. Další sochy najdete v přilehlého parku i v parku v obci, pocházejí vesměs od plzeňského sochaře L. Widmana. Jezdecká socha sv. Jiří na čestném dvoře je bohužel obklopena bedněním.

17.6. 2004

historie

Ve druhé polovině 13. stol. již na místě zámku stávala tvrz v majetku Drslaviců. Další informace jsou až z druhé poloviny 14. stol., kdy obec a tvrz vlastnil plzeňský měšťan Nussl a později Václav Točník. Rod Točníků panství vlastnil až do roku 1621. Ve druhé polovině 17. stol. se stal majitelem panství František z Vrtby. Syn jeho bratra František Václav v roce 1732 přestavěl tvrz na barokní jednopatrový zámek. Rod Vrtbů vlastnil zámek až do roku 1830 a zámek za jejich vlastnictví prošel ještě jednou přestavbou v letech 1811 – 1812. Tato přestavba již neměnila celkovou dispozici zámku. Poslední z rodu Vrtbů odkázal majetek knížeti Janu Karlovi z Lobkovic. Lobkovicové vlastnili zámek až do roku 1948. V období budování komunismu vlastnil zámek státní podnik Škoda Plzeň a byl zde internát, přičemž došlo k naprostému zničení interiérů i k rozkradení mobiliáře. Později byl převeden do majetku Domovů mládeže v Plzni…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 17.6. 2004

otvíračka

Zámecký park je otevřen: Po-Pá od 13.00 - 19.00 h, So - Ne 09.00 - 19.00 h

17.6. 2004

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Malesice
 Kyjov
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Komberk
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Císařský dům
 mariánský sloup
 radnice
 Kunčin Hrádek
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 Krkavec
 židovský hřbitov
 Korandův dům
 Černá věž
 kaple U Ježíška
 Čeminy
 kostel sv. Mikuláše
 kolomazná pec
 Tyršův most
 Litice
 kostel sv. Jiří
 kaolinový důl
 Buben
 Chlum u Plzně
 Čertův mlýn
 kostel sv. Josefa
 Frumštejn
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Červený Hrádek
 kamenný most
 Úlice
 kostel sv. Víta
 Nekmíř
 kostel sv. Vavřince
 Štěnovice
 Věžka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Líšťany
 Rochlov
 Dolanský Mlýn
 Luhov
 Luhov
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Pňovany
 Chlumčany
 dvůr Býkov
 Hromnické jezírko
 Vrtba
 Radyně
 Podmokly
 Třebekov
 Džbánek
 Křížový vrch
 Stará pošta
 Nebílovy
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Radost
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Kaceřov
Kontaktní informace
Křimické náměstí
322 00 Plzeň - Křimice
Majitel:
Ing. Jaroslav Lobkowicz
Plzeňská 401
322 00 Plzeň - Křimice
Tel: 377 822 673
http://www.top.cz/lobkovlad/zamek.html
e-mail:lobkovlad@top.cz
Základní informace místa
ID místa: 1361
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama