Barokní zámek byl vystavěn na místě starší tvrze r. 1732 F. V. Vrtbou, v 19. stol. byl přestavěn v empírovém slohu. Po roce 1945 zde byl internát, domov mládeže a později depozitář muzea. V roce 1994 byl zámek vrácen původním majitelům.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 08/2021
Barokní zámek s empírovou fasádou najdete v obci Křimice, dnes již součásti města Plzně. Pojedete-li z Plzně směrem na Cheb a v Křimicích odbočíte na Radčice asi po 200 metrech zámeckou ulicí dojedete na malé náměstíčko v jehož čele zámek stojí. Zámek je veřejnosti nepřístupný. Za zámkem je rozsáhlý park o rozloze 5 ha, který je naopak volně přístupný. Nad vsí je kostel s rodinnou hrobkou Lobkoviců. Mezi zajímavosti tohoto panství patří, že statek Křimice nebyl nikdy za svoji historii prodán, pouze se dědil či byl odkázán, případně znárodněn. Jedná se o patrovou, trojkřídlou budovu. Směrem k náměstíčku je zámek obklopen úzkými nízkými budovami (zdmi), které obloukovitě ohraničující čestný dvůr. Čestný dvůr je zpředu ohraničen pilíři, na kterých stojí kamenné sochy z 18. stol. Další sochy najdete v přilehlém parku i v parku v obci, pocházejí vesměs od plzeňského sochaře L. Widmana. Jezdecká socha sv. Jiří na čestném dvoře je bohužel obklopena bedněním.
17.6. 2004
popis

Jedná se o patrovou, trojkřídlou budovu. Směrem k náměstíčku je zámek obklopen úzkými nízkými budovami (zdmi), které obloukovitě ohraničující čestný dvůr. Čestný dvůr je zpředu ohraničen pilíři, na kterých stojí kamenné sochy z 18. stol. Další sochy najdete v přilehlého parku i v parku v obci, pocházejí vesměs od plzeňského sochaře L. Widmana. Jezdecká socha sv. Jiří na čestném dvoře je bohužel obklopena bedněním.

17.6. 2004

historie

Ve druhé polovině 13. stol. již na místě zámku stávala tvrz v majetku Drslaviců. Další informace jsou až z druhé poloviny 14. stol., kdy obec a tvrz vlastnil plzeňský měšťan Nussl a později Václav Točník. Rod Točníků panství vlastnil až do roku 1621. Ve druhé polovině 17. stol. se stal majitelem panství František z Vrtby. Syn jeho bratra František Václav v roce 1732 přestavěl tvrz na barokní jednopatrový zámek. Rod Vrtbů vlastnil zámek až do roku 1830 a zámek za jejich vlastnictví prošel ještě jednou přestavbou v letech 1811 – 1812. Tato přestavba již neměnila celkovou dispozici zámku. Poslední z rodu Vrtbů odkázal majetek knížeti Janu Karlovi z Lobkovic. Lobkovicové vlastnili zámek až do roku 1948. V období budování komunismu vlastnil zámek státní podnik Škoda Plzeň a byl zde internát, přičemž došlo k naprostému zničení interiérů i k rozkradení mobiliáře. Později byl převeden do majetku Domovů mládeže v Plzni…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 17.6. 2004

otvíračka

Zámecký park je otevřen: Po-Pá od 13.00 - 19.00 h, So - Ne 09.00 - 19.00 h

17.6. 2004

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Malesice
 Kyjov
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Komberk
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 židovský hřbitov
 Pivovarské muzeum
 Gerlachovský dům
 Západočeské muzeum
 Kunčin Hrádek
 masné krámy
 městské opevnění
 Krkavec
 Korandův dům
 Černá věž
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Čeminy
 kolomazná pec
 Tyršův most
 Litice
 kostel sv. Jiří
 kaolinový důl
 Buben
 Chlum u Plzně
 Čertův mlýn
 kostel sv. Josefa
 Frumštejn
 Staré Lipno
 Janovský mokřad
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Červený Hrádek
 kamenný most
 Úlice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Štěnovice
 Nekmíř
 Věžka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Líšťany
 Rochlov
 Dolanský Mlýn
 Luhov
 Luhov
 Luhov
 kostel sv. Petra
 Pňovany
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Chlumčany
 dvůr Býkov
 Hromnické jezírko
 Vrtba
 Radyně
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Podmokly
 Třebekov
 Džbánek
 Křížový vrch
 Stará pošta
 kostel sv. Vojtěcha
 Nebílovy
 kostel sv. Mikuláše
 Šťáhlavy
 Radost
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Kaceřov
Kontaktní informace
Křimické náměstí
322 00 Plzeň - Křimice
Majitel:
Ing. Jaroslav Lobkowicz
Plzeňská 401
322 00 Plzeň - Křimice
Tel: 377 822 673
http://www.top.cz/lobkovlad/zamek.html
e-mail:lobkovlad@top.cz
Základní informace místa
ID místa: 1361
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama