Farní kostel Nejsvětější Trojice a sv. apoštolů Šimona a Judy prvně doložen při vysvěcení r. 1328. Při barokní opravě po požáru vzniklo r. 1696 dvouvěžové vstupní průčelí. V r. 1727 byla Jakubem Augustonem postavena fara a hřbitovní zeď s branami. Od r. 2010 kostel v generální rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
Kostel Dýšina
© Jiří Špaček, 08/2015
Obec Dýšina leží 10 km severovýchodně od Plzně a její historie je delší než samotné dnešní Plzně. Založena byla roku 1242 za vlády Václava I. a již tehdy se stal její dominantou raně gotický kostel, kolem kterého se začalo vytvářet historické jádro vesnice. Kostel byl pak po požáru v 17. století dostavěn v raně barokním slohu. Fara a statky uprostřed vsi byly také později postaveny v selském baroku. Dýšina nebyla ani v historii nikdy jen čistě zemědělskou obcí. Velkou tradici zde má železářství. Okolí bylo vždy poměrně bohaté na železnou rudu. V 17. století byly v osadách Nová Huť a Horomyslice, které jsou nyní částmi Dýšiny, vybudovány vysoké pece a na řece Klabavě vznikaly hamry. To je vlastně příčinou toho, že dnes je Dýšina průmyslovou obcí a ztrácí tak výlučně vesnický charakter. V Dýšině se křižují dvě silnice II. třídy, a to II/180 (okružní kolem Plzně) a II/233 (z Plzně do Rakovníka). Obec má vlastní železniční zastávku na trati 170 z Prahy do Plzně. Prochází jí také modře značená dálková turistická trasa z Těškova v Přírodním parku Radeč přes Berounku u Dolanského mostu a vrch Krkavec s rozhlednou do Plzně.
1.9. 2015
historie

Gotický kostel sv. apoštolů Šimona a Judy v Dýšině byl r. 1328 posvěcen ke cti a chvále Nejsvětější Trojice pražským biskupem. Jako farní kostel je zaznamenán v rejstřících z desátků papežských již r. 1352, kdy odváděl jednu kopu grošů. Od té doby prodělal několik stavebních změn a úprav. Po poškození požárem byl barokně přestavěn r. 1696, kdy byla sklenuta loď a vybudováno dvouvěžové průčelí. V r. 1727 byl obestavěn hřbitovní zdí se vstupní branou a brankami podle návrhu plzeňského barokního architekta Jakuba Augustona. V téže době patrně vznikla i obdélná vstupní předsíň. Kostel Nejsvětější Trojice a sv. apoštolů Šimona a Judy je jednolodní orientovaná stavba s dvojicí věží v západním průčelí, schodišťovým šnekem a předsíní se zúženým, polygonálně ukončeným presbytářem, k jehož jižní straně přiléhá obdélníková sakristie. Z vnější strany člení kostel jednoduché odstupňované opěráky, průběžná…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1 A-J, Academia 1977, a informace obce Dýšina), 1.9. 2015

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Dýšina

Místa v okolí

 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Červený Hrádek
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Kokotsko
 Bušovice
 Chlum u Plzně
 Spálený mlýn
 Čertův mlýn
 Klabava
 kostel sv. Jiří
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Osek u Rokycan
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Černá mohyla
 Kunčin Hrádek
 kostel sv. Petra
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Fitzova vila
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 kaple U Ježíška
 masné krámy
 Černá věž
 kolomazná pec
 Rokycany
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kaple
 křížová cesta
 Gerlachovský dům
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 Hromnické jezírko
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Velká synagoga
 Březina
 Betlémská kaple
 Březina
 Na Vrchách
 Tyršův most
 dvůr Býkov
 Sylvánský vrch
 Třebekov
 Kotel
 Radyně
 kostel sv. Vojtěcha
 Kaceřov
 kostel sv. Martina
 Radčice
 Šťáhlavy
 Čertova Kazatelna
 Krkavec
 Radost
 kaple sv. Rozálie
 Veselá
 Kozel
 Radnice
 Jakšovský dům
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Neslívy
 židovský hřbitov
 Kyjov
 synagoga
 Štěnovice
 Lopata
 Litice
 mlýn Lopata
 Křimice
 sousoší Piety
 venkovský dům
 socha sv. Josefa
 Malesice
 Javor
 kostel sv. Markéty
 Mydlná
 Libštejn
 Džbánek
 kostel sv. Martina
 hradiště Koryta
 Babina
 Nezvěstice
 kostel Všech svatých
 kaple se zvoničkou
 Radeč
 kostel sv. Josefa
 Hrad na Babské skále
 Mirošov
 Švédský most
 Dvorec
 Svinná
 vodní hamr
 Svinná
 židovský hřbitov
 Homberk
 kostel sv. Víta
 kamenný most
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dýšina
Plzeňská 1
330 02 Dýšina
Tel: 377 845 864
http://www.farnostdysina.cz
boyda@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12441
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama