Farní kostel Nejsvětější Trojice a sv. apoštolů Šimona a Judy prvně doložen při vysvěcení r. 1328. Při barokní opravě po požáru vzniklo r. 1696 dvouvěžové vstupní průčelí. V r. 1727 byla Jakubem Augustonem postavena fara a hřbitovní zeď s branami. Od r. 2010 kostel v generální rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
Kostel Dýšina
© Jiří Špaček, 08/2015
Obec Dýšina leží 10 km severovýchodně od Plzně a její historie je delší než samotné dnešní Plzně. Založena byla roku 1242 za vlády Václava I. a již tehdy se stal její dominantou raně gotický kostel, kolem kterého se začalo vytvářet historické jádro vesnice. Kostel byl pak po požáru v 17. století dostavěn v raně barokním slohu. Fara a statky uprostřed vsi byly také později postaveny v selském baroku. Dýšina nebyla ani v historii nikdy jen čistě zemědělskou obcí. Velkou tradici zde má železářství. Okolí bylo vždy poměrně bohaté na železnou rudu. V 17. století byly v osadách Nová Huť a Horomyslice, které jsou nyní částmi Dýšiny, vybudovány vysoké pece a na řece Klabavě vznikaly hamry. To je vlastně příčinou toho, že dnes je Dýšina průmyslovou obcí a ztrácí tak výlučně vesnický charakter. V Dýšině se křižují dvě silnice II. třídy, a to II/180 (okružní kolem Plzně) a II/233 (z Plzně do Rakovníka). Obec má vlastní železniční zastávku na trati 170 z Prahy do Plzně. Prochází jí také modře značená dálková turistická trasa z Těškova v Přírodním parku Radeč přes Berounku u Dolanského mostu a vrch Krkavec s rozhlednou do Plzně.
1.9. 2015
historie

Gotický kostel sv. apoštolů Šimona a Judy v Dýšině byl r. 1328 posvěcen ke cti a chvále Nejsvětější Trojice pražským biskupem. Jako farní kostel je zaznamenán v rejstřících z desátků papežských již r. 1352, kdy odváděl jednu kopu grošů. Od té doby prodělal několik stavebních změn a úprav. Po poškození požárem byl barokně přestavěn r. 1696, kdy byla sklenuta loď a vybudováno dvouvěžové průčelí. V r. 1727 byl obestavěn hřbitovní zdí se vstupní branou a brankami podle návrhu plzeňského barokního architekta Jakuba Augustona. V téže době patrně vznikla i obdélná vstupní předsíň. Kostel Nejsvětější Trojice a sv. apoštolů Šimona a Judy je jednolodní orientovaná stavba s dvojicí věží v západním průčelí, schodišťovým šnekem a předsíní se zúženým, polygonálně ukončeným presbytářem, k jehož jižní straně přiléhá obdélníková sakristie. Z vnější strany člení kostel jednoduché odstupňované opěráky, průběžná…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1 A-J, Academia 1977, a informace obce Dýšina), 1.9. 2015

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Dýšina

Místa v okolí

 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Červený Hrádek
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Kokotsko
 Bušovice
 Chlum u Plzně
 Spálený mlýn
 Čertův mlýn
 Klabava
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Osek u Rokycan
 Černá mohyla
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Kunčin Hrádek
 kostel sv. Petra
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Fitzova vila
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 Pivovarské muzeum
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kaple U Ježíška
 masné krámy
 Černá věž
 kolomazná pec
 Rokycany
 židovský hřbitov
 kaple
 křížová cesta
 Gerlachovský dům
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 městské opevnění
 Hromnické jezírko
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 Velká synagoga
 Březina
 Betlémská kaple
 Březina
 Na Vrchách
 Tyršův most
 dvůr Býkov
 Sylvánský vrch
 Třebekov
 Kotel
 Radyně
 kostel sv. Vojtěcha
 Kaceřov
 kostel sv. Martina
 Radčice
 Šťáhlavy
 Čertova Kazatelna
 Krkavec
 Radost
 kaple sv. Rozálie
 Veselá
 Kozel
 Jakšovský dům
 Radnice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Neslívy
 židovský hřbitov
 Kyjov
 synagoga
 Štěnovice
 Lopata
 Litice
 sousoší Piety
 venkovský dům
 mlýn Lopata
 Křimice
 socha sv. Josefa
 Malesice
 Javor
 kostel sv. Markéty
 Mydlná
 Libštejn
 Džbánek
 kostel sv. Martina
 hradiště Koryta
 Babina
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 kaple se zvoničkou
 Radeč
 kostel sv. Josefa
 Hrad na Babské skále
 Mirošov
 Švédský most
 Dvorec
 Svinná
 vodní hamr
 Svinná
 židovský hřbitov
 Homberk
 kostel sv. Víta
 kamenný most
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dýšina
Plzeňská 1
330 02 Dýšina
Tel: 377 845 864
http://www.farnostdysina.cz
boyda@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12441
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

reklama