Farní kostel Nejsvětější Trojice a sv. apoštolů Šimona a Judy prvně doložen při vysvěcení r. 1328. Při barokní opravě po požáru vzniklo r. 1696 dvouvěžové vstupní průčelí. V r. 1727 byla Jakubem Augustonem postavena fara a hřbitovní zeď s branami. Od r. 2010 kostel v generální rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
Kostel Dýšina
© Jiří Špaček, 08/2015
Obec Dýšina leží 10 km severovýchodně od Plzně a její historie je delší než samotné dnešní Plzně. Založena byla roku 1242 za vlády Václava I. a již tehdy se stal její dominantou raně gotický kostel, kolem kterého se začalo vytvářet historické jádro vesnice. Kostel byl pak po požáru v 17. století dostavěn v raně barokním slohu. Fara a statky uprostřed vsi byly také později postaveny v selském baroku. Dýšina nebyla ani v historii nikdy jen čistě zemědělskou obcí. Velkou tradici zde má železářství. Okolí bylo vždy poměrně bohaté na železnou rudu. V 17. století byly v osadách Nová Huť a Horomyslice, které jsou nyní částmi Dýšiny, vybudovány vysoké pece a na řece Klabavě vznikaly hamry. To je vlastně příčinou toho, že dnes je Dýšina průmyslovou obcí a ztrácí tak výlučně vesnický charakter. V Dýšině se křižují dvě silnice II. třídy, a to II/180 (okružní kolem Plzně) a II/233 (z Plzně do Rakovníka). Obec má vlastní železniční zastávku na trati 170 z Prahy do Plzně. Prochází jí také modře značená dálková turistická trasa z Těškova v Přírodním parku Radeč přes Berounku u Dolanského mostu a vrch Krkavec s rozhlednou do Plzně.
1.9. 2015
historie

Gotický kostel sv. apoštolů Šimona a Judy v Dýšině byl r. 1328 posvěcen ke cti a chvále Nejsvětější Trojice pražským biskupem. Jako farní kostel je zaznamenán v rejstřících z desátků papežských již r. 1352, kdy odváděl jednu kopu grošů. Od té doby prodělal několik stavebních změn a úprav. Po poškození požárem byl barokně přestavěn r. 1696, kdy byla sklenuta loď a vybudováno dvouvěžové průčelí. V r. 1727 byl obestavěn hřbitovní zdí se vstupní branou a brankami podle návrhu plzeňského barokního architekta Jakuba Augustona. V téže době patrně vznikla i obdélná vstupní předsíň. Kostel Nejsvětější Trojice a sv. apoštolů Šimona a Judy je jednolodní orientovaná stavba s dvojicí věží v západním průčelí, schodišťovým šnekem a předsíní se zúženým, polygonálně ukončeným presbytářem, k jehož jižní straně přiléhá obdélníková sakristie. Z vnější strany člení kostel jednoduché odstupňované opěráky, průběžná…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1 A-J, Academia 1977, a informace obce Dýšina), 1.9. 2015

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Dýšina

Místa v okolí

 Červený Hrádek
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Kokotsko
 Bušovice
 Chlum u Plzně
 Spálený mlýn
 Čertův mlýn
 Klabava
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Osek u Rokycan
 Černá mohyla
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Kunčin Hrádek
 kostel sv. Petra
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Fitzova vila
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kaple U Ježíška
 masné krámy
 Černá věž
 kolomazná pec
 Rokycany
 židovský hřbitov
 kaple
 křížová cesta
 Gerlachovský dům
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 městské opevnění
 Hromnické jezírko
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 Velká synagoga
 Březina
 Betlémská kaple
 Březina
 Na Vrchách
 Tyršův most
 dvůr Býkov
 Sylvánský vrch
 Třebekov
 Kotel
 Radyně
 kostel sv. Vojtěcha
 Kaceřov
 kostel sv. Martina
 Radčice
 Šťáhlavy
 Čertova Kazatelna
 Krkavec
 Radost
 kaple sv. Rozálie
 Veselá
 Kozel
 Jakšovský dům
 Radnice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Neslívy
 židovský hřbitov
 Kyjov
 synagoga
 Štěnovice
 Lopata
 Litice
 Křimice
 Malesice
 Javor
 kostel sv. Markéty
 Mydlná
 Libštejn
 Džbánek
 kostel sv. Martina
 hradiště Koryta
 Babina
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 kaple se zvoničkou
 Radeč
 kostel sv. Josefa
 Hrad na Babské skále
 Mirošov
 Švédský most
 Dvorec
 Svinná
 vodní hamr
 Svinná
 židovský hřbitov
 Homberk
 kostel sv. Víta
 kamenný most
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dýšina
Plzeňská 1
330 02 Dýšina
Tel: 377 845 864
http://www.farnostdysina.cz
boyda@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12441
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama