Farní kostel Nejsvětější Trojice a sv. apoštolů Šimona a Judy prvně doložen při vysvěcení r. 1328. Při barokní opravě po požáru vzniklo r. 1696 dvouvěžové vstupní průčelí. V r. 1727 byla Jakubem Augustonem postavena fara a hřbitovní zeď s branami. Od r. 2010 kostel v generální rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
Kostel Dýšina
© Jiří Špaček, 08/2015
Obec Dýšina leží 10 km severovýchodně od Plzně a její historie je delší než samotné dnešní Plzně. Založena byla roku 1242 za vlády Václava I. a již tehdy se stal její dominantou raně gotický kostel, kolem kterého se začalo vytvářet historické jádro vesnice. Kostel byl pak po požáru v 17. století dostavěn v raně barokním slohu. Fara a statky uprostřed vsi byly také později postaveny v selském baroku. Dýšina nebyla ani v historii nikdy jen čistě zemědělskou obcí. Velkou tradici zde má železářství. Okolí bylo vždy poměrně bohaté na železnou rudu. V 17. století byly v osadách Nová Huť a Horomyslice, které jsou nyní částmi Dýšiny, vybudovány vysoké pece a na řece Klabavě vznikaly hamry. To je vlastně příčinou toho, že dnes je Dýšina průmyslovou obcí a ztrácí tak výlučně vesnický charakter. V Dýšině se křižují dvě silnice II. třídy, a to II/180 (okružní kolem Plzně) a II/233 (z Plzně do Rakovníka). Obec má vlastní železniční zastávku na trati 170 z Prahy do Plzně. Prochází jí také modře značená dálková turistická trasa z Těškova v Přírodním parku Radeč přes Berounku u Dolanského mostu a vrch Krkavec s rozhlednou do Plzně.
1.9. 2015
historie

Gotický kostel sv. apoštolů Šimona a Judy v Dýšině byl r. 1328 posvěcen ke cti a chvále Nejsvětější Trojice pražským biskupem. Jako farní kostel je zaznamenán v rejstřících z desátků papežských již r. 1352, kdy odváděl jednu kopu grošů. Od té doby prodělal několik stavebních změn a úprav. Po poškození požárem byl barokně přestavěn r. 1696, kdy byla sklenuta loď a vybudováno dvouvěžové průčelí. V r. 1727 byl obestavěn hřbitovní zdí se vstupní branou a brankami podle návrhu plzeňského barokního architekta Jakuba Augustona. V téže době patrně vznikla i obdélná vstupní předsíň. Kostel Nejsvětější Trojice a sv. apoštolů Šimona a Judy je jednolodní orientovaná stavba s dvojicí věží v západním průčelí, schodišťovým šnekem a předsíní se zúženým, polygonálně ukončeným presbytářem, k jehož jižní straně přiléhá obdélníková sakristie. Z vnější strany člení kostel jednoduché odstupňované opěráky, průběžná…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1 A-J, Academia 1977, a informace obce Dýšina), 1.9. 2015

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Dýšina

Místa v okolí

 Červený Hrádek
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Kokotsko
 Bušovice
 Chlum u Plzně
 Spálený mlýn
 Čertův mlýn
 Klabava
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Osek u Rokycan
 Černá mohyla
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Kunčin Hrádek
 kostel sv. Petra
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Fitzova vila
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kaple U Ježíška
 masné krámy
 Černá věž
 kolomazná pec
 Rokycany
 židovský hřbitov
 kaple
 křížová cesta
 Gerlachovský dům
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 městské opevnění
 Hromnické jezírko
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 Velká synagoga
 Březina
 Betlémská kaple
 Březina
 Na Vrchách
 Tyršův most
 dvůr Býkov
 Sylvánský vrch
 Třebekov
 Kotel
 Radyně
 kostel sv. Vojtěcha
 Kaceřov
 kostel sv. Martina
 Radčice
 Šťáhlavy
 Čertova Kazatelna
 Krkavec
 Radost
 kaple sv. Rozálie
 Veselá
 Kozel
 Jakšovský dům
 Radnice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Neslívy
 židovský hřbitov
 Kyjov
 synagoga
 Štěnovice
 Lopata
 Litice
 Křimice
 Malesice
 Javor
 kostel sv. Markéty
 Mydlná
 Libštejn
 Džbánek
 kostel sv. Martina
 hradiště Koryta
 Babina
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 kaple se zvoničkou
 Radeč
 kostel sv. Josefa
 Hrad na Babské skále
 Mirošov
 Švédský most
 Dvorec
 Svinná
 vodní hamr
 Svinná
 židovský hřbitov
 Homberk
 kostel sv. Víta
 kamenný most
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dýšina
Plzeňská 1
330 02 Dýšina
Tel: 377 845 864
http://www.farnostdysina.cz
boyda@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12441
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama