Filiální kostel sv. Bartoloměje gotického původu z konce 14. stol. vyhořel r. 1817 a současnou pozdně barokní podobu získal při obnově r. 1822. Z původní stavby se zachovalo jen zdivo presbytáře a vítězný oblouk, z vybavení pak pozdně gotická socha sv. Bartoloměje nyní umístěná na hlavním oltáři.
Hlavní obrázek místa
Kostel Volduchy
© Jiří Špaček, 08/2015
Obec Volduchy leží asi 3 km severovýchodně od Rokycan a procházejí jí jen silnice III. třídy. Nejbližší železniční zastávka Svojkovice na trati 170 je vzdálena rovněž asi 3 km. Obcí prochází dálková, modře značená turistická trasa od Chrástu do Těškova a vychází odtud červená k severu na vrch Hradiště a k zámku v Březině. Severovýchodně u místní části Habr je u lesního rybníka známá rekreační oblast s autokempem.
26.8. 2015
historie

Obec Volduchy je prvně připomínána r. 1289, nikdy se však nepodařilo uspokojivě vysvětlit původ jejího zvláštního názvu ani důvod, proč má odedávna ve znaku hřeben. Dominantou vsi je malebný kostel sv. Bartoloměje vybudovaný patrně koncem 14. století neznámým stavebníkem. Kostel byl původně gotický, ale slohově snad vycházel již z období románského. Na jeho současné podobě se podepsala pozdně barokní přestavba z poloviny 18. století a především velký požár z r. 1817, po kterém následovala obnova z r. 1822. Kolem kostela byl původně hřbitov, obehnaný zdí. Tento hřbitov byl zrušen v roce 1831. Když v roce 1817 kostel úplně vyhořel, rozlily se i jeho zvony a z původní gotické stavby se zachovalo pouze zdivo presbytáře a vítězný oblouk. Kostel byl obnoven r. 1822 ve slohu velmi pozdního baroka. Je to jednolodní stavba s obdélným, trojboce ukončeným presbytářem, po jehož stranách se nachází obdélná sakristie a oratoř. Strop lodi,…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4 T-Ž, Academia 1982, a informace obce Volduchy), 26.8. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 09 Politický okres Rokycanský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Volduchy

Místa v okolí

 Osek u Rokycan
 židovský hřbitov
 Kamýk
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 Muchkovský mlýn
 Labšovský mlýn
 kaple
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 kašna
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 mariánský sloup
 Březina
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Březina
 kaple se zvoničkou
 Kokotsko
 Klabava
 Bušovice
 kostel sv. Martina
 Kotel
 Radeč
 vodní hamr
 Švédský most
 Na Vrchách
 Veselá
 Vimberk
 Spálený mlýn
 kaple sv. Rozálie
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kostel sv. Václava
 Dvorec
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Rovný
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Mydlná
 Javor
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Václava
 Červený Hrádek
 Věžka
 Neslívy
 Lopata
 židovský hřbitov
 Svinná
 kostel sv. Vavřince
 Újezdec
 Svinná
 Kozel
 Drštka
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Chlukov
 Kaceřov
 Zbiroh
 kostel sv. Vojtěcha
 Homberk
 Šťáhlavy
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum u Plzně
 Terešov
 Tři Trubky
 Čertův mlýn
 Libštejn
 Doubravka
 Radyně
 Hromnické jezírko
 Třebekov
 Nezvěstice
 Radost
 kostel Všech svatých
 Třenická hora
 dvůr Býkov
 Řebřík
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Babina
 hradiště Koryta
 Džbánek
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rokycany
Náměstí Josefa Urbana 52/I
337 01 Rokycany
Tel: 371 722 742
http://www.farnostrokycany.cz
farnostrokycany@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12433
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama