Filiální kostel sv. Bartoloměje gotického původu z konce 14. stol. vyhořel r. 1817 a současnou pozdně barokní podobu získal při obnově r. 1822. Z původní stavby se zachovalo jen zdivo presbytáře a vítězný oblouk, z vybavení pak pozdně gotická socha sv. Bartoloměje nyní umístěná na hlavním oltáři.
Hlavní obrázek místa
Kostel Volduchy
© Jiří Špaček, 08/2015
Obec Volduchy leží asi 3 km severovýchodně od Rokycan a procházejí jí jen silnice III. třídy. Nejbližší železniční zastávka Svojkovice na trati 170 je vzdálena rovněž asi 3 km. Obcí prochází dálková, modře značená turistická trasa od Chrástu do Těškova a vychází odtud červená k severu na vrch Hradiště a k zámku v Březině. Severovýchodně u místní části Habr je u lesního rybníka známá rekreační oblast s autokempem.
26.8. 2015
historie

Obec Volduchy je prvně připomínána r. 1289, nikdy se však nepodařilo uspokojivě vysvětlit původ jejího zvláštního názvu ani důvod, proč má odedávna ve znaku hřeben. Dominantou vsi je malebný kostel sv. Bartoloměje vybudovaný patrně koncem 14. století neznámým stavebníkem. Kostel byl původně gotický, ale slohově snad vycházel již z období románského. Na jeho současné podobě se podepsala pozdně barokní přestavba z poloviny 18. století a především velký požár z r. 1817, po kterém následovala obnova z r. 1822. Kolem kostela byl původně hřbitov, obehnaný zdí. Tento hřbitov byl zrušen v roce 1831. Když v roce 1817 kostel úplně vyhořel, rozlily se i jeho zvony a z původní gotické stavby se zachovalo pouze zdivo presbytáře a vítězný oblouk. Kostel byl obnoven r. 1822 ve slohu velmi pozdního baroka. Je to jednolodní stavba s obdélným, trojboce ukončeným presbytářem, po jehož stranách se nachází obdélná sakristie a oratoř. Strop lodi,…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4 T-Ž, Academia 1982, a informace obce Volduchy), 26.8. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 09 Politický okres Rokycanský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Volduchy

Místa v okolí

 Osek u Rokycan
 židovský hřbitov
 Kamýk
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 Muchkovský mlýn
 Labšovský mlýn
 kaple
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 kašna
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 mariánský sloup
 Březina
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Březina
 kaple se zvoničkou
 Kokotsko
 Klabava
 Bušovice
 kostel sv. Martina
 Kotel
 Radeč
 vodní hamr
 Švédský most
 Na Vrchách
 Veselá
 Vimberk
 Spálený mlýn
 kaple sv. Rozálie
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kostel sv. Václava
 Dvorec
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Rovný
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Mydlná
 Javor
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Václava
 Červený Hrádek
 Věžka
 Neslívy
 Lopata
 židovský hřbitov
 Svinná
 kostel sv. Vavřince
 Újezdec
 Svinná
 Kozel
 Drštka
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Chlukov
 Kaceřov
 Zbiroh
 kostel sv. Vojtěcha
 Homberk
 Šťáhlavy
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum u Plzně
 Terešov
 Tři Trubky
 Čertův mlýn
 Libštejn
 Doubravka
 Radyně
 Hromnické jezírko
 Třebekov
 Nezvěstice
 Radost
 kostel Všech svatých
 Třenická hora
 dvůr Býkov
 Řebřík
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Babina
 hradiště Koryta
 Džbánek
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rokycany
Náměstí Josefa Urbana 52/I
337 01 Rokycany
Tel: 371 722 742
http://www.farnostrokycany.cz
farnostrokycany@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12433
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama