Poslední velký kamenný most v Čechách byl roku 1913 postaven přes Radbuzu na jižním okraji centra Plzně v dnešní Americké třídě podle projektu Václava Mencla. Použití již překonané technologie vycházelo z profesního zázemí tehdejšího purkmistra.
Hlavní obrázek místa
Most od jihu
© Ivan Grisa 03/2010
Most leží na nejkratší spojnici centra města a hlavního nádraží. Parkování v celé oblasti je zpoplatněno. V bezprostředním okolí mostu zastavuje většina tramvajových i trolejbusových linek zdejší MHD.
Ivan Grisa, 24.3. 2010
historie

Wilsonův most přes Radbuzu v Plzni

Potřeba spojení rozvíjejících se částí města s oblastí železniční stanice vedla ke snahám o postavení nového mostu přes Radbuzu, který by odlehčil Jánskému mostu u pivovaru. Přípravy stavby, zahájené roku 1894, zdržovaly průtahy v regulaci samotné řeky, která měla významně změnit poměry v celé oblasti (nové dno je sníženo o 4 m proti původnímu). Stavba mostu podle projektu Ing. Václava Mencla proto začala až 4. 5. 1912. Vzhledem k původnímu povolání tehdejšího plzeňského purkmistra byl jako hlavní stavební materiál zvolen v té době již poněkud archaický kámen. Z něj jsou vyzděny klenby obou oblouků o rozpětí 27,5 m, jejich vyzdívky i jádra a líce pilířů. Beton byl použit jen do základů. Most byl při slavnostním otevření 28. 9. 1913 pojmenován po panujícím mocnáři Františku Josefu I. Tehdy zde byly položeny i koleje pro budoucí tramvajovou trať po dnešní Americké třídě. Roku 1918 byl most přejmenován po presidentu USA…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, III. díl, Libri 2003, 24.3. 2010

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 městské opevnění
 Gerlachovský dům
 kaple U Ježíška
 masné krámy
 mariánský sloup
 radnice
 Černá věž
 Císařský dům
 kostel sv. Mikuláše
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Kunčin Hrádek
 Tyršův most
 kostel sv. Jiří
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Chlum u Plzně
 Litice
 Křimice
 kolomazná pec
 Červený Hrádek
 Čertův mlýn
 Kyjov
 Malesice
 Krkavec
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Věžka
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Dolanský Mlýn
 Komberk
 Radyně
 židovský hřbitov
 Čeminy
 kostel sv. Vojtěcha
 Džbánek
 Šťáhlavy
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 kaolinový důl
 Klabava
 Kokotsko
 Bušovice
 Hromnické jezírko
 Spálený mlýn
 kostel sv. Martina
 dvůr Býkov
 kostel sv. Josefa
 Nebílovy
 Chlumčany
 Kozel
 Netunice
 Buben
 Třebekov
 Neslívy
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Nekmíř
 Lopata
 Frumštejn
 Nezvěstice
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Radost
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Pokonice
 Vlčtejn
 Líšťany
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 Na Vrchách
 Křížový vrch
 Podmokly
Základní informace místa
ID místa: 8919
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.4.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama