Poslední velký kamenný most v Čechách byl roku 1913 postaven přes Radbuzu na jižním okraji centra Plzně v dnešní Americké třídě podle projektu Václava Mencla. Použití již překonané technologie vycházelo z profesního zázemí tehdejšího purkmistra.
Hlavní obrázek místa
Most od jihu
© Ivan Grisa 03/2010
Most leží na nejkratší spojnici centra města a hlavního nádraží. Parkování v celé oblasti je zpoplatněno. V bezprostředním okolí mostu zastavuje většina tramvajových i trolejbusových linek zdejší MHD.
Ivan Grisa, 24.3. 2010
historie

Wilsonův most přes Radbuzu v Plzni

Potřeba spojení rozvíjejících se částí města s oblastí železniční stanice vedla ke snahám o postavení nového mostu přes Radbuzu, který by odlehčil Jánskému mostu u pivovaru. Přípravy stavby, zahájené roku 1894, zdržovaly průtahy v regulaci samotné řeky, která měla významně změnit poměry v celé oblasti (nové dno je sníženo o 4 m proti původnímu). Stavba mostu podle projektu Ing. Václava Mencla proto začala až 4. 5. 1912. Vzhledem k původnímu povolání tehdejšího plzeňského purkmistra byl jako hlavní stavební materiál zvolen v té době již poněkud archaický kámen. Z něj jsou vyzděny klenby obou oblouků o rozpětí 27,5 m, jejich vyzdívky i jádra a líce pilířů. Beton byl použit jen do základů. Most byl při slavnostním otevření 28. 9. 1913 pojmenován po panujícím mocnáři Františku Josefu I. Tehdy zde byly položeny i koleje pro budoucí tramvajovou trať po dnešní Americké třídě. Roku 1918 byl most přejmenován po presidentu USA…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, III. díl, Libri 2003, 24.3. 2010

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 městské opevnění
 Gerlachovský dům
 kaple U Ježíška
 masné krámy
 mariánský sloup
 radnice
 Černá věž
 Císařský dům
 kostel sv. Mikuláše
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Kunčin Hrádek
 Tyršův most
 kostel sv. Jiří
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Chlum u Plzně
 Litice
 Křimice
 kolomazná pec
 Červený Hrádek
 Čertův mlýn
 Kyjov
 Malesice
 Krkavec
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Věžka
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Dolanský Mlýn
 Komberk
 Radyně
 židovský hřbitov
 Čeminy
 kostel sv. Vojtěcha
 Džbánek
 Šťáhlavy
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Klabava
 kaolinový důl
 Kokotsko
 Bušovice
 Hromnické jezírko
 Spálený mlýn
 kostel sv. Martina
 dvůr Býkov
 kostel sv. Josefa
 Nebílovy
 Chlumčany
 Kozel
 Netunice
 Buben
 Třebekov
 Neslívy
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Lopata
 Frumštejn
 Nekmíř
 Nezvěstice
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Radost
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Vlčtejn
 Pokonice
 Líšťany
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 Na Vrchách
 Křížový vrch
 Podmokly
Základní informace místa
ID místa: 8919
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.4.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama