Románsko-gotický kostel s řadou pozdějších úprav na ostrohu nad soutokem Mže a Úslavy ve východní části Plzně. Pravděpodobně mylně ztotožňován s nedoloženým klášterním založením sv. Vojtěcha roku 992.
Hlavní obrázek místa
kostel od severovýchodu
© Pavel Zany Komárek 8. 11. 2009
Kostel stojí na ostrohu nad soutokem Mže a Úslavy, kterým oficiálně (i přes odpor plzeňského magistrátu) vzniká Berounka. Příjezd autem je možný asi 200 m nad kostel (křižovatka Potoční - Nad Týncem - Ke sv. Jiří). Pěšky od nejbližší zastávky MHD Zábělská (konečná trolejbusu 16) ulicí Ke sv. Jiří, Chmelovou, Potoční a znovu Ke sv. Jiří asi 1200 m k severozápadu nebo po žluté turistické značce přes ulici U panského dvora (mírně delší). Ulice Ke svatému Jiří je přerušena pražskou železniční tratí, na níž se nachází i železniční zastávka Plzeň Doubravka (asi 600 m od kostela). Kostel je přístupný během bohoslužeb (neděle od 9.00).
Ivan Grisa, 28.3. 2010
historie

Kostel svatého Jiří v Plzni - Doubravce

Oblast kolem soutoku Mže a Úslavy byla osídlena od pozdní doby kamenné. Nad nedalekým Bukovcem existovalo do přelomu 9. a 10. století slovanské hradiště. I po jeho zániku kolem roku 900 přežily některé osady v okolí. Archeologické nálezy svědčí o tom, že u dnešního kostela existovalo kolem poloviny 10. století již křesťanské pohřebiště. Pulkavova kronika uvádí jinde nedoloženou zprávu o založení benediktinského konventu v zimě 992/993 v místě zvaném Kostelec v okolí (Staré) Plzně svatým Vojtěchem. Jedná se zřejmě o nedoloženou fabulaci, odporující doloženým Vojtěchovým pobytům a založení břevnovského kláštera. Jen odtud vychází i hypotéza o prvotním mariánském zasvěcení kostela. Nejstarší podoba a funkce dnešního kostela je nejistá. Nelze vyloučit ani jeho vznik jako vlastnické kaple feudálního sídla na přelomu 10. a 11. století, neboť prostor dnešní lodi byl prokazatelně podélně přepažen a částečně (?)…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 5. díl, Libri 2002 a Jan Hajšman: Panský dvůr a kostel sv. Jiří v Plzni-Doubravce, České hrady 2007, 28.3. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© E.F. Beneš, 1926 (in J. Hajšman: Zapomenuté hrady, tvrze a místa 38 - Panský dvůr a kostel sv. Jiří v Plzni - Doubravce , Nadace České hrady, Plzeň 2007)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Chlum u Plzně
 Kunčin Hrádek
 Čertův mlýn
 Černá věž
 masné krámy
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Hrádek
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 kolomazná pec
 Věžka
 Sylvánský vrch
 Tyršův most
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Dolanský Mlýn
 Krkavec
 Kyjov
 Křimice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Malesice
 Litice
 Kokotsko
 Bušovice
 Spálený mlýn
 Klabava
 Hromnické jezírko
 Radyně
 židovský hřbitov
 Štěnovice
 synagoga
 dvůr Býkov
 Komberk
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Třebekov
 kaolinový důl
 Čeminy
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Černá mohyla
 Kamýk
 Džbánek
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Radost
 Kozel
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 Osek u Rokycan
 mariánský sloup
 Rokycany
 kaple
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 Kaceřov
 kostel sv. Martina
 Neslívy
 Kotel
 Nebílovy
 Březina
 Na Vrchách
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Březina
 Lopata
 Nekmíř
 Veselá
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 kostel sv. Josefa
 Chlumčany
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Frumštejn
 kostel sv. Martina
 Javor
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Jakšovský dům
 Mydlná
 Radnice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Vrtba
 Libštejn
 Dolní Bělá
 Svinná
 Svinná
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Plzeň - Lobzy
Revoluční 98
312 00 Plzeň
Tel: 377 266 953; 737 587 035
http://www.sdbplzen.cz/
sivek@sdbplzen.cz
Základní informace místa
ID místa: 8930
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama