Románsko-gotický kostel s řadou pozdějších úprav na ostrohu nad soutokem Mže a Úslavy ve východní části Plzně. Pravděpodobně mylně ztotožňován s nedoloženým klášterním založením sv. Vojtěcha roku 992.
Hlavní obrázek místa
kostel od severovýchodu
© Pavel Zany Komárek 8. 11. 2009
Kostel stojí na ostrohu nad soutokem Mže a Úslavy, kterým oficiálně (i přes odpor plzeňského magistrátu) vzniká Berounka. Příjezd autem je možný asi 200 m nad kostel (křižovatka Potoční - Nad Týncem - Ke sv. Jiří). Pěšky od nejbližší zastávky MHD Zábělská (konečná trolejbusu 16) ulicí Ke sv. Jiří, Chmelovou, Potoční a znovu Ke sv. Jiří asi 1200 m k severozápadu nebo po žluté turistické značce přes ulici U panského dvora (mírně delší). Ulice Ke svatému Jiří je přerušena pražskou železniční tratí, na níž se nachází i železniční zastávka Plzeň Doubravka (asi 600 m od kostela). Kostel je přístupný během bohoslužeb (neděle od 9.00).
Ivan Grisa, 28.3. 2010
historie

Kostel svatého Jiří v Plzni - Doubravce

Oblast kolem soutoku Mže a Úslavy byla osídlena od pozdní doby kamenné. Nad nedalekým Bukovcem existovalo do přelomu 9. a 10. století slovanské hradiště. I po jeho zániku kolem roku 900 přežily některé osady v okolí. Archeologické nálezy svědčí o tom, že u dnešního kostela existovalo kolem poloviny 10. století již křesťanské pohřebiště. Pulkavova kronika uvádí jinde nedoloženou zprávu o založení benediktinského konventu v zimě 992/993 v místě zvaném Kostelec v okolí (Staré) Plzně svatým Vojtěchem. Jedná se zřejmě o nedoloženou fabulaci, odporující doloženým Vojtěchovým pobytům a založení břevnovského kláštera. Jen odtud vychází i hypotéza o prvotním mariánském zasvěcení kostela. Nejstarší podoba a funkce dnešního kostela je nejistá. Nelze vyloučit ani jeho vznik jako vlastnické kaple feudálního sídla na přelomu 10. a 11. století, neboť prostor dnešní lodi byl prokazatelně podélně přepažen a částečně (?)…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 5. díl, Libri 2002 a Jan Hajšman: Panský dvůr a kostel sv. Jiří v Plzni-Doubravce, České hrady 2007, 28.3. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© E.F. Beneš, 1926 (in J. Hajšman: Zapomenuté hrady, tvrze a místa 38 - Panský dvůr a kostel sv. Jiří v Plzni - Doubravce , Nadace České hrady, Plzeň 2007)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Chlum u Plzně
 Kunčin Hrádek
 Čertův mlýn
 Černá věž
 masné krámy
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Hrádek
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 kolomazná pec
 Věžka
 Sylvánský vrch
 Tyršův most
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Dolanský Mlýn
 Krkavec
 Kyjov
 Křimice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Malesice
 Litice
 Kokotsko
 Bušovice
 Spálený mlýn
 Klabava
 Hromnické jezírko
 Radyně
 židovský hřbitov
 Štěnovice
 synagoga
 dvůr Býkov
 Komberk
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Třebekov
 kaolinový důl
 Čeminy
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Černá mohyla
 Kamýk
 Džbánek
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Radost
 Kozel
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 Osek u Rokycan
 mariánský sloup
 Rokycany
 kaple
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 Kaceřov
 kostel sv. Martina
 Neslívy
 Kotel
 Nebílovy
 Březina
 Na Vrchách
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Březina
 Lopata
 Nekmíř
 Veselá
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 kostel sv. Josefa
 Chlumčany
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Frumštejn
 kostel sv. Martina
 Javor
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Jakšovský dům
 Mydlná
 Radnice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Vrtba
 Libštejn
 Dolní Bělá
 Svinná
 Svinná
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Plzeň - Lobzy
Revoluční 98
312 00 Plzeň
Tel: 377 266 953; 737 587 035
http://www.sdbplzen.cz/
sivek@sdbplzen.cz
Základní informace místa
ID místa: 8930
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama