Románsko-gotický kostel s řadou pozdějších úprav na ostrohu nad soutokem Mže a Úslavy ve východní části Plzně. Pravděpodobně mylně ztotožňován s nedoloženým klášterním založením sv. Vojtěcha roku 992.
Hlavní obrázek místa
kostel od severovýchodu
© Pavel Zany Komárek 8. 11. 2009
Kostel stojí na ostrohu nad soutokem Mže a Úslavy, kterým oficiálně (i přes odpor plzeňského magistrátu) vzniká Berounka. Příjezd autem je možný asi 200 m nad kostel (křižovatka Potoční - Nad Týncem - Ke sv. Jiří). Pěšky od nejbližší zastávky MHD Zábělská (konečná trolejbusu 16) ulicí Ke sv. Jiří, Chmelovou, Potoční a znovu Ke sv. Jiří asi 1200 m k severozápadu nebo po žluté turistické značce přes ulici U panského dvora (mírně delší). Ulice Ke svatému Jiří je přerušena pražskou železniční tratí, na níž se nachází i železniční zastávka Plzeň Doubravka (asi 600 m od kostela). Kostel je přístupný během bohoslužeb (neděle od 9.00).
Ivan Grisa, 28.3. 2010
historie

Kostel svatého Jiří v Plzni - Doubravce

Oblast kolem soutoku Mže a Úslavy byla osídlena od pozdní doby kamenné. Nad nedalekým Bukovcem existovalo do přelomu 9. a 10. století slovanské hradiště. I po jeho zániku kolem roku 900 přežily některé osady v okolí. Archeologické nálezy svědčí o tom, že u dnešního kostela existovalo kolem poloviny 10. století již křesťanské pohřebiště. Pulkavova kronika uvádí jinde nedoloženou zprávu o založení benediktinského konventu v zimě 992/993 v místě zvaném Kostelec v okolí (Staré) Plzně svatým Vojtěchem. Jedná se zřejmě o nedoloženou fabulaci, odporující doloženým Vojtěchovým pobytům a založení břevnovského kláštera. Jen odtud vychází i hypotéza o prvotním mariánském zasvěcení kostela. Nejstarší podoba a funkce dnešního kostela je nejistá. Nelze vyloučit ani jeho vznik jako vlastnické kaple feudálního sídla na přelomu 10. a 11. století, neboť prostor dnešní lodi byl prokazatelně podélně přepažen a částečně (?)…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 5. díl, Libri 2002 a Jan Hajšman: Panský dvůr a kostel sv. Jiří v Plzni-Doubravce, České hrady 2007, 28.3. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© E.F. Beneš, 1926 (in J. Hajšman: Zapomenuté hrady, tvrze a místa 38 - Panský dvůr a kostel sv. Jiří v Plzni - Doubravce , Nadace České hrady, Plzeň 2007)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Chlum u Plzně
 Kunčin Hrádek
 Čertův mlýn
 Černá věž
 masné krámy
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Hrádek
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 kolomazná pec
 Věžka
 Sylvánský vrch
 Tyršův most
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Dolanský Mlýn
 Krkavec
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Kyjov
 sousoší Piety
 Křimice
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Malesice
 Litice
 Kokotsko
 Bušovice
 Spálený mlýn
 Klabava
 Radyně
 Hromnické jezírko
 židovský hřbitov
 Štěnovice
 synagoga
 dvůr Býkov
 Komberk
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Třebekov
 kaolinový důl
 Čeminy
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Černá mohyla
 Kamýk
 Džbánek
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Kozel
 Radost
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 Osek u Rokycan
 Labšovský mlýn
 mariánský sloup
 Rokycany
 kaple
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 Kaceřov
 kostel sv. Martina
 Neslívy
 Kotel
 Nebílovy
 Březina
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Na Vrchách
 Březina
 Lopata
 mlýn Lopata
 Nekmíř
 Veselá
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 kostel sv. Josefa
 Chlumčany
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Frumštejn
 kostel sv. Martina
 Javor
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Mydlná
 Radnice
 Jakšovský dům
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Vrtba
 Libštejn
 Dolní Bělá
 Svinná
 Svinná
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Plzeň - Lobzy
Revoluční 98
312 00 Plzeň
Tel: 377 266 953; 737 587 035
http://www.sdbplzen.cz/
sivek@sdbplzen.cz
Základní informace místa
ID místa: 8930
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama