Patrový, původně gotický, v jádru renesanční dům, pozdně barokně přestavěný kolem roku 1780. Poprvé zmiňován roku 1542, kdy jej prodal Šimon, prelát od pražského sv. Víta, Vavřinci Dumetovi. Po požáru v roce 1784 zde fungovala škola. Na jižním průčelí medailon s reliéfem Madony v rokokové kartuši.
Hlavní obrázek místa
průčelí domu do náměstí
© Milan Caha 04/2011
Dumetovský dům je patrový, hlavní jižní průčelí má šestiosé, boční východní čtyřosé. V patře jižního průčelí se dochovala renesanční sdružená okna. Většina obvodových zdí je renesanční nebo barokní. Pod částí domu jsou klenuté sklepy, ve kterých se dochoval pozdně gotický portálek. Za barokní přestavby v 18.století vznikla současná podoba fasády, zdobená rokokovým štukem. Jižní fasádě dominuje medailon s reliéfem Madony stojící na zeměkouli v rokokové kartuši. Pískovcový vstupní portál je barokní, s novodobým erbem na klenáku.
© Milan Caha (zdoj: David Borek na http://rokycanyhomepage.ic.cz) , 11.12. 2011
historie

Dům čp.88/I, zvaný Dumetovský dům, představuje nejlépe dochovaný měšťanský dům v Rokycanech. Je zmiňován roku 1542, kdy jej prodal Šimon, prelát z pražského chrámu sv. Víta, Vavřinci Dumetovi za 200 kop míšeňských. Dům je však mnohem starší – minimálně ze 14. století. Dnešní dispozici získal při renesanční přestavbě v 16. století. Po smrti Vavřince Dumeta vdova Anna dům prodala. Roku 1595 se dostal zpět do rukou rodiny Dumetů, jeho majiteli byli sourozenci Ondřej, Václav a Regina Dumetovi. Asi o pět let později vznikly mezi sourozenci o dům spory, které se táhly až do třicetileté války, kdy dům získalo město. Roku 1647 jej do zástavy dostal Jan Pernklob (zvaný Pernyklo, Perniklo) a jeho rodina si jej podržela po celé 17. století. Před rokem 1784 dům prošel radikální barokní přestavbou, při které získal současný – pozdně barokní – vzhled. Jako jeden z mála rokycanských domů nebyl zničen velkým požárem města roku 1784. V letech 1784–1787 zde…  číst dále

© Milan Caha (zdoj: David Borek na http://rokycanyhomepage.ic.cz), 11.12. 2011

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Rokycany

Místa v okolí

 mariánský sloup
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 kaple
 kašna
 Fitzova vila
 Muchkovský mlýn
 městské opevnění
 křížová cesta
 Černá mohyla
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Kotel
 Osek u Rokycan
 Klabava
 Veselá
 Kokotsko
 Švédský most
 vodní hamr
 Březina
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Dvorec
 Bušovice
 Mydlná
 Březina
 Javor
 Neslívy
 Lopata
 Kozel
 Vimberk
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Vavřince
 Spálený mlýn
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Petra
 Šťáhlavy
 Červený Hrádek
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Radeč
 Homberk
 Dolanský Mlýn
 Na Vrchách
 Drštka
 Věžka
 Radyně
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Nezvěstice
 kaple sv. Rozálie
 Chlum u Plzně
 Jakšovský dům
 synagoga
 kostel Všech svatých
 Radnice
 kašna
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Čertův mlýn
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Hrad na Babské skále
 kostel sv. Martina
 pivovar
 židovský hřbitov
 Pokonice
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Chlukov
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Rovný
 Tři Trubky
 Džbánek
 Kaceřov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Vlčtejn
 synagoga
 Hromnické jezírko
 Štěnovice
 Újezdec
 Nebílovy
 Třebekov
 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Býkov
 Netunice
Základní informace místa
ID místa: 10585
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama