ZOO byla zal. r. 1926 spolkem IRIS, původně na místě v Doudlevcích. R. 1958 se stala součástí Parku kultury a oddechu, od r. 1963 je na novém místě. R. 1961 byla M. Vaňouskem založena přilehlá botanická zahrada. R. 1981 se obě zahrady sloučily a osamostatnily se. R. 2003 byl otevřen blízký Dinopark.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2005
Zoologickou zahradu v Plzni najdete v Lochotínském parku, od centra směrem na Karlovy Vary. Na ploše okolo 21 ha je chováno množství savců, ptáků, plazů, obojživelníků i ryb, celkem okolo 1 200 druhů obratlovců a bezobratlých. Velké množství z těchto živočichů si můžete prohlédnou právě jen v zoologické zahradě v Plzni. Je spojena s botanickou zahradou a tak i v prostoru zoologické zahrady dnes najdete množství zajímavých botanických exponátů. Součástí expozice je i statek s domácími zvířaty.
17.4. 2005
historie

Historie Zoologické a Botanické zahrady v Plzni

Zoologická zahrada v Plzni byla založena r. 1926 spolkem IRIS (spolek přátel přírody, akvaristů a teraristů) při příležitosti 25. výročí existence spolku. Je zajímavostí, že v Čechách tehdy existovala jen jedna zoologická zahrada, v Liberci, zřízená německými milovníky přírody. Plzeňská zoo se tehdy rozkládala na území bývalé vojenské plovárny v Doudlevcích při řece Radbuze na ploše 2,5 ha členitého areálu. Po deseti letech provozu se v zoo chovalo cca 70 zvířat, nejen cizokrajných (opice, levhart, lvi) ale i našich (srnec, fretky, myši, vydra). Jako ZOO IRIS, vedená spolkem, existovala do r. 1958. Poté se zoo stala součástí PKO (Park kultury a oddechu) - organizace pod městskou správou. Od r. 1963 se datuje novodobá historie zoo, přestěhované na nové místo v lochotínském parku. Stěhování uspíšil i výskyt Anthraxu (sněti slezinné) na původním místě. V Lochotíně se začínalo jen s 29 druhy zvířat. Od r. 1961 se na místě bývalé…  číst dále

zooplzen.cz, 27.10. 2011

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Severní Předměstí

Místa v okolí

 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Sylvánský vrch
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Kunčin Hrádek
 radnice
 Pivovarské muzeum
 Gerlachovský dům
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 masné krámy
 městské opevnění
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Křimice
 socha sv. Josefa
 Kyjov
 Malesice
 kostel sv. Jiří
 kolomazná pec
 Tyršův most
 Krkavec
 Chlum u Plzně
 Čertův mlýn
 Litice
 Komberk
 Červený Hrádek
 Věžka
 židovský hřbitov
 Čeminy
 Dolanský Mlýn
 kaolinový důl
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Radyně
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 kostel sv. Josefa
 Hromnické jezírko
 dvůr Býkov
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Buben
 Frumštejn
 Nekmíř
 kostel sv. Martina
 Kokotsko
 Spálený mlýn
 Všeruby
 Bušovice
 Klabava
 Janovský mokřad
 kostel sv. Vojtěcha
 Džbánek
 Chlumčany
 Šťáhlavy
 Třebekov
 kaple sv. Diviše
 Líšťany
 Úlice
 Nebílovy
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Radost
 Vrtba
 Kozel
 Kaceřov
 Neslívy
 kostel Všech svatých
 Lopata
 mlýn Lopata
 Nezvěstice
 Podmokly
 Křížový vrch
 kostel sv. Vavřince
 Pokonice
 Žákava
 Stará pošta
Kontaktní informace
Zoologická a botanická zahrada Plzeň
Pod vinicemi 9
301 16 Plzeň
Tel: +420 378 038 301
http://www.zooplzen.cz/
mail@zoo.plzen-city.cz
Základní informace místa
ID místa: 3016
Typ místa: ZOO, akvarium
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama