ZOO byla zal. r. 1926 spolkem IRIS, původně na místě v Doudlevcích. R. 1958 se stala součástí Parku kultury a oddechu, od r. 1963 je na novém místě. R. 1961 byla M. Vaňouskem založena přilehlá botanická zahrada. R. 1981 se obě zahrady sloučily a osamostatnily se. R. 2003 byl otevřen blízký Dinopark.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2005
Zoologickou zahradu v Plzni najdete v Lochotínském parku, od centra směrem na Karlovy Vary. Na ploše okolo 21 ha je chováno množství savců, ptáků, plazů, obojživelníků i ryb, celkem okolo 1 200 druhů obratlovců a bezobratlých. Velké množství z těchto živočichů si můžete prohlédnou právě jen v zoologické zahradě v Plzni. Je spojena s botanickou zahradou a tak i v prostoru zoologické zahrady dnes najdete množství zajímavých botanických exponátů. Součástí expozice je i statek s domácími zvířaty.
17.4. 2005
historie

Historie Zoologické a Botanické zahrady v Plzni

Zoologická zahrada v Plzni byla založena r. 1926 spolkem IRIS (spolek přátel přírody, akvaristů a teraristů) při příležitosti 25. výročí existence spolku. Je zajímavostí, že v Čechách tehdy existovala jen jedna zoologická zahrada, v Liberci, zřízená německými milovníky přírody. Plzeňská zoo se tehdy rozkládala na území bývalé vojenské plovárny v Doudlevcích při řece Radbuze na ploše 2,5 ha členitého areálu. Po deseti letech provozu se v zoo chovalo cca 70 zvířat, nejen cizokrajných (opice, levhart, lvi) ale i našich (srnec, fretky, myši, vydra). Jako ZOO IRIS, vedená spolkem, existovala do r. 1958. Poté se zoo stala součástí PKO (Park kultury a oddechu) - organizace pod městskou správou. Od r. 1963 se datuje novodobá historie zoo, přestěhované na nové místo v lochotínském parku. Stěhování uspíšil i výskyt Anthraxu (sněti slezinné) na původním místě. V Lochotíně se začínalo jen s 29 druhy zvířat. Od r. 1961 se na místě bývalé…  číst dále

zooplzen.cz, 27.10. 2011

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Severní Předměstí

Místa v okolí

 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Sylvánský vrch
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Kunčin Hrádek
 radnice
 Gerlachovský dům
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 masné krámy
 městské opevnění
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Křimice
 Kyjov
 Malesice
 kostel sv. Jiří
 kolomazná pec
 Tyršův most
 Krkavec
 Chlum u Plzně
 Čertův mlýn
 Litice
 Komberk
 Červený Hrádek
 Věžka
 židovský hřbitov
 Čeminy
 Dolanský Mlýn
 kaolinový důl
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Radyně
 kostel sv. Josefa
 Hromnické jezírko
 dvůr Býkov
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Buben
 Frumštejn
 Nekmíř
 kostel sv. Martina
 Kokotsko
 Spálený mlýn
 Všeruby
 Bušovice
 Klabava
 kostel sv. Vojtěcha
 Džbánek
 Chlumčany
 Šťáhlavy
 Třebekov
 kaple sv. Diviše
 Líšťany
 Úlice
 Nebílovy
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Radost
 Vrtba
 Kozel
 Kaceřov
 Neslívy
 kostel Všech svatých
 Lopata
 Nezvěstice
 Podmokly
 Křížový vrch
 kostel sv. Vavřince
 Pokonice
 Žákava
 Stará pošta
Kontaktní informace
Zoologická a botanická zahrada Plzeň
Pod vinicemi 9
301 16 Plzeň
Tel: +420 378 038 301
http://www.zooplzen.cz/
mail@zoo.plzen-city.cz
Základní informace místa
ID místa: 3016
Typ místa: ZOO, akvarium
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama