Zbytky zařízení na výrobu produktů suché destilace dřeva (dehet, terpentýn, kalafuna, smola) v severní části Plzně. Pec využívala zdejšího lesního bohatství v I. pol. 19. stol., vznikla pravděpodobně v souvislosti s housenkovou kalamitou roku 1812.
Hlavní obrázek místa
© Petr Laššák 8/2005
Nedaleko Plzně (a pěkného místa na koupání) stojí kolomazná neboli dehtářská pec. V minulosti dosti rozšířené důmyslné zařízení na výrobu všestraně užitečných produktů. Pece stávaly většinou na okraji větších lesnatých celků.
19.5. 2003
historie

Kolomazná pec v Plzni - Bolevci

Borové lesy severně od Plzně poskytovaly dostatek surovin pro výrobu produktů suché destilace pryskyřičného dřeva a pryskyřice. Výsledkem byly dehet, terpentýn, kalafuna, bednářská a ševcovská smola, a jako v podstatě odpadní produkt vznikalo dřevěné uhlí. Bezprostředním podnětem pro stavbu pece (a dalších, dnes nedochovaných) byla housenková kalamita roku 1812. V letech 1820–54 je v okolí doloženo osm podobných objektů. Postupně zanikaly po polovině 19. století vlivem rozvoje moderního chemického průmyslu. O dodnes dochovanou pec se od roku 1914 starali plzeňští turisté. Roku 1984 a 1995 proběhly archeologické průzkumy lokality, po druhém z nich byla stavba zabezpečena tak, aby se oddálil její, vzhledem k chemickému působení na pískovcové stěny, v podstatě neodvratný zánik.

Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, II. díl, Libri 2002, 28.3. 2010

Půdorys místa

půdorys pece
© J. Anderle (in J. Anderle, J. Čihák, M. Ebel, K. Nováček: Kolomazná pec v Plzni - Bolevci, Průzkumy památek 1998-II, Památkový ústav středních Čech, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Krkavec
 Sylvánský vrch
 Čertův mlýn
 Kunčin Hrádek
 kostel sv. Jiří
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Chlum u Plzně
 radnice
 Kyjov
 Císařský dům
 mariánský sloup
 Černá věž
 masné krámy
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 Věžka
 Malesice
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Křimice
 Dolanský Mlýn
 Červený Hrádek
 Komberk
 dvůr Býkov
 kaolinový důl
 Hromnické jezírko
 Tyršův most
 Čeminy
 Třebekov
 židovský hřbitov
 Spálený mlýn
 Litice
 Nekmíř
 Radost
 Bušovice
 Kokotsko
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Frumštejn
 Kaceřov
 Klabava
 Vrtba
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 Dolní Bělá
 Buben
 synagoga
 Radyně
 Líšťany
 hradiště Koryta
 Babina
 Na Vrchách
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Dolní Hradiště
 Podmokly
 Libštejn
 Kozel
 Liblín
 Neslívy
 kostel sv. Mikuláše
 Lopata
Základní informace místa
ID místa: 1522
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama