Zbytky zařízení na výrobu produktů suché destilace dřeva (dehet, terpentýn, kalafuna, smola) v severní části Plzně. Pec využívala zdejšího lesního bohatství v I. pol. 19. stol., vznikla pravděpodobně v souvislosti s housenkovou kalamitou roku 1812.
Hlavní obrázek místa
© Petr Laššák 8/2005
Nedaleko Plzně (a pěkného místa na koupání) stojí kolomazná neboli dehtářská pec. V minulosti dosti rozšířené důmyslné zařízení na výrobu všestraně užitečných produktů. Pece stávaly většinou na okraji větších lesnatých celků.
19.5. 2003
historie

Kolomazná pec v Plzni - Bolevci

Borové lesy severně od Plzně poskytovaly dostatek surovin pro výrobu produktů suché destilace pryskyřičného dřeva a pryskyřice. Výsledkem byly dehet, terpentýn, kalafuna, bednářská a ševcovská smola, a jako v podstatě odpadní produkt vznikalo dřevěné uhlí. Bezprostředním podnětem pro stavbu pece (a dalších, dnes nedochovaných) byla housenková kalamita roku 1812. V letech 1820–54 je v okolí doloženo osm podobných objektů. Postupně zanikaly po polovině 19. století vlivem rozvoje moderního chemického průmyslu. O dodnes dochovanou pec se od roku 1914 starali plzeňští turisté. Roku 1984 a 1995 proběhly archeologické průzkumy lokality, po druhém z nich byla stavba zabezpečena tak, aby se oddálil její, vzhledem k chemickému působení na pískovcové stěny, v podstatě neodvratný zánik.

Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, II. díl, Libri 2002, 28.3. 2010

Půdorys místa

půdorys pece
© J. Anderle (in J. Anderle, J. Čihák, M. Ebel, K. Nováček: Kolomazná pec v Plzni - Bolevci, Průzkumy památek 1998-II, Památkový ústav středních Čech, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Krkavec
 Sylvánský vrch
 Čertův mlýn
 Kunčin Hrádek
 kostel sv. Jiří
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Chlum u Plzně
 radnice
 Kyjov
 Císařský dům
 mariánský sloup
 Černá věž
 masné krámy
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 Věžka
 Malesice
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Křimice
 Dolanský Mlýn
 Červený Hrádek
 Komberk
 dvůr Býkov
 kaolinový důl
 Hromnické jezírko
 Tyršův most
 Čeminy
 Třebekov
 židovský hřbitov
 Spálený mlýn
 Litice
 Nekmíř
 Radost
 Bušovice
 Kokotsko
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Frumštejn
 Kaceřov
 Klabava
 Vrtba
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 Dolní Bělá
 Buben
 synagoga
 Radyně
 Líšťany
 hradiště Koryta
 Babina
 Na Vrchách
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Dolní Hradiště
 Podmokly
 Libštejn
 Kozel
 Liblín
 Neslívy
 kostel sv. Mikuláše
 Lopata
Základní informace místa
ID místa: 1522
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama