Zbytky zařízení na výrobu produktů suché destilace dřeva (dehet, terpentýn, kalafuna, smola) v severní části Plzně. Pec využívala zdejšího lesního bohatství v I. pol. 19. stol., vznikla pravděpodobně v souvislosti s housenkovou kalamitou roku 1812.
Hlavní obrázek místa
© Petr Laššák 8/2005
Nedaleko Plzně (a pěkného místa na koupání) stojí kolomazná neboli dehtářská pec. V minulosti dosti rozšířené důmyslné zařízení na výrobu všestraně užitečných produktů. Pece stávaly většinou na okraji větších lesnatých celků.
19.5. 2003
historie

Kolomazná pec v Plzni - Bolevci

Borové lesy severně od Plzně poskytovaly dostatek surovin pro výrobu produktů suché destilace pryskyřičného dřeva a pryskyřice. Výsledkem byly dehet, terpentýn, kalafuna, bednářská a ševcovská smola, a jako v podstatě odpadní produkt vznikalo dřevěné uhlí. Bezprostředním podnětem pro stavbu pece (a dalších, dnes nedochovaných) byla housenková kalamita roku 1812. V letech 1820–54 je v okolí doloženo osm podobných objektů. Postupně zanikaly po polovině 19. století vlivem rozvoje moderního chemického průmyslu. O dodnes dochovanou pec se od roku 1914 starali plzeňští turisté. Roku 1984 a 1995 proběhly archeologické průzkumy lokality, po druhém z nich byla stavba zabezpečena tak, aby se oddálil její, vzhledem k chemickému působení na pískovcové stěny, v podstatě neodvratný zánik.

Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, II. díl, Libri 2002, 28.3. 2010

Půdorys místa

půdorys pece
© J. Anderle (in J. Anderle, J. Čihák, M. Ebel, K. Nováček: Kolomazná pec v Plzni - Bolevci, Průzkumy památek 1998-II, Památkový ústav středních Čech, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Krkavec
 Sylvánský vrch
 Kunčin Hrádek
 Čertův mlýn
 kostel sv. Jiří
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Chlum u Plzně
 radnice
 Kyjov
 Pivovarské muzeum
 Císařský dům
 masné krámy
 Černá věž
 mariánský sloup
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Malesice
 Věžka
 kostel sv. Mikuláše
 sousoší Piety
 Křimice
 venkovský dům
 Dolanský Mlýn
 socha sv. Josefa
 Červený Hrádek
 Komberk
 dvůr Býkov
 kaolinový důl
 Hromnické jezírko
 Tyršův most
 Čeminy
 Třebekov
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 židovský hřbitov
 Spálený mlýn
 Litice
 Nekmíř
 Radost
 Bušovice
 Kokotsko
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Frumštejn
 Kaceřov
 Klabava
 Vrtba
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 Dolní Bělá
 synagoga
 Buben
 Radyně
 Líšťany
 hradiště Koryta
 Babina
 Na Vrchách
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Dolní Hradiště
 Podmokly
 Libštejn
 Janovský mokřad
 Kozel
 Liblín
 Neslívy
 kostel sv. Mikuláše
 Lopata
 mlýn Lopata
Základní informace místa
ID místa: 1522
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama