Tribunový románský kostel ve Všerubech, obci stojící u silnice z Plzně na Karlovy Vary, leží na severozápadním okraji vsi a nelze jej přehlédnout. Byl postaven ke konci 12. století a stojí na předhradí mladšího hradu.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 03/2007
Kostel stojí na severním okraji obce na návrší. Je přirozenou krajinnou dominantou.
Prudký Martin, 30.8. 2010
historie

Ves Všeruby pravděpodobně vznikla, jak napovídá název pocházející ze slov "rubat les" během první kolonizační vlny. Podle nálezů keramických střepů byla osídlena někdy v 9. až 10. století. V letech 1125 až 1140 ves vlastnili bratři Hrdibor a Vícemil a koncem 12. století na vrcholu kopce nad vesnicí jejich potomci postavili dvorec s kostelem. Tento komplex také někdy nazýváme kurií. Kurii tvořil kostel, v našem případě jednolodní románský, spojený s obytnou věžovitou stavbou lávkou, většinou ve výšce prvního patra. V té bydlel majitel s rodinou a v případě ohrožení přešel po lávce do kamenného kostela, který byl posledním útočištěm. O tom svědčí vysoko postavená úzká románská okna. Zakladatel kostela, tzv. donátor, nebo jeho potomci, jej považovali za svůj majetek, a také si brali část jeho příjmů. Ve 12. a 13. století byla kurie předchůdcem panských sídel, hradů a tvrzí. Vlastní kostel sv. Martina obsahuje románskou…  číst dále

Prudký Martin, Hrad Všeruby - P. Rožmberský a M. Novobilský, Umělecké památky Čech, 20.6. 2009

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Všeruby

Místa v okolí

 Všeruby
 Frumštejn
 Nekmíř
 Líšťany
 kaolinový důl
 Podmokly
 Vrtba
 Čeminy
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 Dolní Bělá
 Komberk
 Buben
 Malšín
 kaple sv. Diviše
 Kyjov
 Krkavec
 Malesice
 Pňovany
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Křimice
 Sylvánský vrch
 kolomazná pec
 Trpísty
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Radějov
 Hrádek
 Rochlov
 Nečtiny
 Preitenstein
 kaple Panny Marie
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 Březín
 dvůr Býkov
 Bezemín
 Kunčin Hrádek
 kostel Všech svatých
 Ondřejov
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Sulislav
 radnice
 Nečtiny – MPZ
 Císařský dům
 mariánský sloup
 Gerlachovský dům
 Černá věž
 městské opevnění
 masné krámy
 Nečtinský Špičák
 Západočeské muzeum
 Plasy
 železná huť
 Korandův dům
 Čertův mlýn
 Falštejn
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum u Plzně
 Tyršův most
 Šebíkov
Základní informace místa
ID místa: 7910
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama