Dodnes funkční mlýn na řece Klabavě pochází z r. 1868. V restituci vrácen rodině Kepkově, která jej vlastnila od r. 1932. Vyrábí především ovesné vločky, ječné kroupy a další výrobky z obilnin. Vlastní jej Bílý mlýn Kepka s.r.o.
Hlavní obrázek místa
Kepkův mlýn
© Filip Zajíc, 05/2014
Nová Huť je vesnice, nyní místní část obce Dýšina, od níž ji stavebně odděluje železniční trať. Je doložena od r. 1788 a žije tu přes 420 obyvatel. V její těsné blízkosti se nachází nádraží Chrást u Plzně na trati 176. Dýšinou prochází silnice II/180 v úseku mezi Starým Plzencem, Chrástem a Třemošnou. Bílý mlýn leží na levém břehu Klabavy, jeho náhon protíná a zkracuje zákrut řeky. Kolem objektu mlýna prochází modrá turistická značka od nádraží Chrást u Plzně ke Kokotským rybníkům a do Oseka u Rokycan. Nejbližší autobusová zastávka je na Husově náměstí, odkud je spojení do Plzně.
Filip Zajíc, 19.5. 2014
historie

Bílý mlýn v Nové Huti je vodní mlýn, který stojí na řece Klabavě. Byl založen r. 1868 Josefem Bílým na místě jednoho ze dvou hamrů a nahradil zrušený mlýn v sousedních Horomyslicích. Od r. 1932 jej vlastnil František Kepka, jehož rodině byl r. 1948 zabaven při znárodnění. Byl však dále v provozu a v letech 1971–1974 přestavěn na vločkárnu. Po r. 1989 se vrátil v restituci rodině; Vladimír Kepka zde vyrábí ovesné vločky, ječné kroupy a další obilní produkty. Mlýnice a obytný dům stojí samostatně kolem uzavřeného čtvercového dvora; jsou zděné, vícepodlažní. Ve mlýně se dochovalo umělecké složení. V okolí byl prvním mlýnem s mletím na válcových stolicích, které nahradily dřívější mletí pomocí kamenů; stroje dodala firma Záruba z Plzně. V r. 1904 opatřil Rudolf Bílý mlýn novými moderními stroji na mletí obilí. K r. 1930 u mlýna pracovala také elektrárna a výroba elektrické energie se zde dochovala. Až do r. 1870…  číst dále

Filip Zajíc - redakčně doplněno, 19.5. 2014

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Nová Huť

Místa v okolí

 Bílá vila
 Kokotsko
 Bušovice
 Spálený mlýn
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Klabava
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 Čertův mlýn
 Chlum u Plzně
 Kamýk
 Osek u Rokycan
 Černá mohyla
 Muchkovský mlýn
 kašna
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 Březina
 židovský hřbitov
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 křížová cesta
 mariánský sloup
 Březina
 Rokycany
 kaple
 Na Vrchách
 Hromnické jezírko
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Martina
 Kunčin Hrádek
 kolomazná pec
 Kotel
 Kaceřov
 Pivovarské muzeum
 kaple U Ježíška
 masné krámy
 Černá věž
 kaple sv. Rozálie
 Třebekov
 Gerlachovský dům
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 Jakšovský dům
 dvůr Býkov
 Radnice
 kašna
 synagoga
 Velká synagoga
 kostel sv. Václava
 Betlémská kaple
 Radost
 Veselá
 kostel sv. Vojtěcha
 Radyně
 Tyršův most
 Šťáhlavy
 Sylvánský vrch
 Kozel
 kostel sv. Markéty
 Krkavec
 Neslívy
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Libštejn
 Lopata
 mlýn Lopata
 kaple se zvoničkou
 Radeč
 Javor
 Mydlná
 Hrad na Babské skále
 židovský hřbitov
 hradiště Koryta
 Babina
 synagoga
 Štěnovice
 Svinná
 Kyjov
 Svinná
 Dolní Hradiště
 Litice
 Švédský most
 sousoší Piety
 venkovský dům
 kostel sv. Josefa
 Liblín
 vodní hamr
 socha sv. Josefa
 Mirošov
 Dvorec
 Křimice
 Malesice
 Džbánek
 Rovný
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Prašný Újezd
 Homberk
 Terešov
 Drštka
Kontaktní informace
Nová Huť 20 33002 Dýšina
Tel: 377945174
http://www.mlynkepka.cz/
info@mlynkepka.cz
Základní informace místa
ID místa: 11733
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama