Kvalitní barokní socha světce umístěna na Křimickém náměstí. Autorem pravděpodobně Lazar Widmann. Pochází z přelomu 17. a 18. století. Nedávno restaurována.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 08/2021
Plzeň 5-Křimice je městský obvod na západě statutárního města Plzně. První písemná zmínka o Křimicích je z roku 1251. Nejvýznamnější zdejší památkou je zámek, jenž je nyní opět v rukou rodu Lobkowiczů, kteří jej postupně rekonstruují. Zámecký park je přístupný v návštěvních hodinách (viz heslo zámek) a také zámecká kaple Povýšení sv. Kříže (bohoslužby při slavnostních příležitostech). Z dalších pamětihodností je zde barokní budova bývalé vrchnostenské bednárny pro zámecký pivovar, vesnická památková zóna, sousoší Piety a socha sv. Jana Nepomuckého. Na konci Křimic směrem na Vejprnice stojí kostel Narození Panny Marie s rodovou hrobkou Lobkowiczů. Leží na silnici II/605 s napojením na dálnici D5. Prochází tudy také hlavní železniční trať Praha-Plzeň-Cheb. S centrem Plzně je obvod spojen městskou hromadnou dopravou. Křimicemi prochází naučná stezka Údolím Mže a cyklotrasa č. 37, 2151.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 10.10. 2021
popis

Kvalitní barokní socha světce je umístěna na Křimickém náměstí. S nejvyšší pravděpodobností jde o dílo významného plzeňského sochaře Lazara Widmanna, vzniklé na přelomu 17. a 18. století. Socha byla nedávno nákladně restaurována. Na dvou kamenných stupních je umístěn ozdobný odstupněný sokl, ukončený profilovanou římsou. Na ní je umístěna socha světce s dětskou postavou (sv. Josef byl mimo jiné i patron dětí a sirotků). Dva stejně staré stromy (javory) za sochou byly vysazeny dětmi (školáky) při stromové slavnosti v roce 1908, tedy k 60. výročí panování Františka Josefa I.

drobnepamatky.cz; Jaroslav Špiroch., 10.10. 2021

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Křimice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15910
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama