Zaniklý hrad. Zmiňován v letech 1212-1269 v majetku Hrdibora ze Všerub a jeho potomků. V letech 1378–1379 majitelem Jindřich z Rabštejna a v letech 1385–1520 Gutštejnové. Za Kokořovských z Kokořova hrad nebyl obýván a zpustl. V místě je románský kostel sv. Martina.
Hlavní obrázek místa
Příkopy a valy
©2003 Jiří Čížek
Přímo ve Všerubech na vysokém pahorku stával hrad založený Hroznatovci. Zanikl v 16. století a na místě není patrné krom valů a příkopů nic. Na místě je však možné spatřit zachovalý románský kostel sv. Martina. Chcete-li se na místo hradu podívat, musíte obejít kostel a hřbitov zprava a pak dolů po úzké stezičce.
7.7. 2002
historie

V údolí Všerubského (též Čbánského, v dolním toku zvaného Třemošná) potoka leží, sevřeno kolem dlouhé hlavní ulice, město Všeruby, jemuž byl městský status vrácen r. 2012. Na jeho severozápadním okraji vystupuje od levého břehu potoka vzhůru vysoký ostroh. Na jeho vrcholku stojí hřbitovní kostel sv. Martina, pocházející z druhé poloviny 12. století. Tato původně románská stavba s tribunou, na niž dříve vedl zvláštní vstup západním průčelím, stála v předhradí všerubského hradu. Stejně jako kostel můžeme i počátky hradu datovat do druhé poloviny, přesněji snad až do třetí třetiny 12. století. Ve Všerubech jsou sice uváděni již v letech 1125–1140 bratři Hrdibor a Vícemil, avšak nejde o zprávy zcela věrohodné. Jiný Hrdibor byl později označován za příbuzného zakladatele kláštera v Teplé, velmože Hroznaty. V letech 1212–1217 je uváděn pravděpodobně tentýž muž jako Hrdibor ze Všerub, jenž byl královským jídlonošem a měl r. 1232 již…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 11.11. 2011

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Všeruby

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Frumštejn
 Nekmíř
 Líšťany
 kaolinový důl
 Podmokly
 Vrtba
 Čeminy
 Staré Lipno
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 Dolní Bělá
 Komberk
 Buben
 Luhov
 Malšín
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Mikuláše
 Kyjov
 Krukanice
 Krkavec
 Malesice
 Pňovany
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Křimice
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Sylvánský vrch
 kolomazná pec
 Trpísty
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Radějov
 Sviňomazský hrádek
 Vyšohrad
 Rochlov
 Nečtiny
 Preitenstein
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kostel sv. Markéty
 dvůr Býkov
 Březín
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Bezemín
 Ondřejov
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Sulislav
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Nečtiny – MPZ
 radnice
 Pivovarské muzeum
 Gerlachovský dům
 Černá věž
 masné krámy
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Plasy
 železná huť
 Korandův dům
 Čertův mlýn
 Falštejn
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum u Plzně
 Tyršův most
 Šebíkov
Základní informace místa
ID místa: 494
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama