Tvrz postavená ve 2. polovině 14. století, nazývaná zřejmě po své nedoložené majitelce. Doloženi držitelé z řad plzeňských měšťanů, zmínky o ní mizí ke konci 15. století. První zpráva o tvrzi, už jako o Kunčině Hrádku, je z r. 1385, kdy byla v držení Vacheka z Hrádku.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 03/2008
Poloha hrádku není dodnes zcela jasná, ale autor publikace, z níž jsem čerpal informace, přináší vcelku přesvědčivé důkazy. Hrádek se nacházel na nejvyšším místě údolí a mezi válkami zde bylo při otevírání lomu nalezeno mnoho středověkých střepů a šipek do kuše. Příkop byl asi zasypán, neboť ležel na okraji pole a nyní je parkem přilehlé nemocnice. První písemná zpráva o zdejším sídle pochází z roku 1385, kdy je zmíněn na listině zaznamenávající prodej dvou luk mezi dvěma plzeňskými měšťany. V originále "sita prope castellum dictum Kunczin Hradek", v českém překladu ležící blízko hrádku řečeného Kunčin Hrádek. Prvním známým majitelem byl plzeňský měšťan Vachek z Hrádku, jehož pozemky byly také zmíněny. Další majitelkou byla Ofka (Žofka) z Hrádku, zmíněná roku 1408 jejíž manžel, Jan z Hrádku, vinař, jej prodal s vinicí a sadem Bláhovi Chrtovi, krejčímu, roku 1415. Nový majitel jej opět, o tři roky později, prodává Václavu Bělovi. Ten se dlouho nazýval "seděním na Hrádku". Dalším majitelem byl jakýsi Jakub, syn Zvěstův, a roku 1455 je zván sídlem. Pravděpodobně posledním majitelem byl lazebník Brikcí. Je také docela možné, že byl Kunčin Hrádek zničen roku 1445 poděbradskými v drobné válce proti katolické Plzni. Kunčin hrádek je málo známá, nepřístupná, plzeňská památka ležící na skále na okraji planiny nad ulicí Na Roudné.
Prudký Martin podle P. Rožmberský: Kunčin hrádek a kostel Všech svatých v Plzni, 30.10. 2009
historie

V severní části Plzně za kostelem Všech svatých, původně farním kostelem osady Malice, která tu stávala před založením města Nové Plzně, je dosud poměrně zachovalé, nepříliš velké tvrziště. Směrem k jihovýchodu se ostře svažuje, na severozápadě je od okolí odděleno zřetelným příkopem. I když se okolí hodně mění, tvrziště je pro svůj historický význam zachováno. Je to zbytek původně zemanské tvrze, která po neznámé majitelce Kunce dostala název Kunčin Hrádek. První zpráva o tvrzi, už jako o Kunčině Hrádku, je z r. 1385, kdy ji držel jakýsi Vachek z Hrádku. Od té doby byl Hrádek v držení plzeňských měšťanů, kteří se psávali z Hrádku. Pro tvrz se užívalo jméno Kunčin Hrádek, Hrádek za Všemi svatými či jen Hrádek. Majitelé na ní bydleli; naposledy se uvádí r. 1455 Václav Běl, který prodal Hrádek se zahradou a vinicí Jakubovi Zvěstovi. Ještě r. 1461 se mluví o vinici s tvrzí, ale pak Hrádek jako tvrz mizí a uvádějí se již jen pozemky…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, 9.11. 2009

Vývoj událostí místa

 • 1385

  První zpráva o tvrzi, už jako o Kunčině Hrádku kdy ji držel jakýsi Vachek z Hrádku. Od té doby byl Hrádek v držení plzeňských měšťanů, kteří se psávali z Hrádku.

 • 1455

  Pro tvrz se užívalo jméno Kunčin Hrádek, Hrádek za Všemi svatými či jen Hrádek. Majitelé na ní bydleli; naposledy se uvádí Václav Běl, který prodal Hrádek se zahradou a vinicí Jakubovi Zvěstovi.

 • 1461

  Ještě se mluví o vinici s tvrzí, ale pak Hrádek jako tvrz mizí a uvádějí se již jen pozemky v Hrádku.

 • 1495

  Poslední zprávy o tvrzi. Od té doby zprávy o Kunčině Hrádku mlčí a chalupy s tvrzištěm se staly součástí Severního, původně Malického předměstí Plzně.

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň

Místa v okolí

 Pivovarské muzeum
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Velká synagoga
 Západočeské muzeum
 Betlémská kaple
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Sylvánský vrch
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Chlum u Plzně
 kolomazná pec
 Čertův mlýn
 Tyršův most
 sousoší Piety
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 Křimice
 Kyjov
 Krkavec
 Červený Hrádek
 Malesice
 Věžka
 Litice
 Dolanský Mlýn
 Komberk
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Bílá vila
 Štěnovice
 Bílý mlýn Kepka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Čeminy
 kaolinový důl
 Radyně
 židovský hřbitov
 Hromnické jezírko
 dvůr Býkov
 Kokotsko
 Spálený mlýn
 Bušovice
 Klabava
 kostel sv. Vojtěcha
 Třebekov
 Šťáhlavy
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Džbánek
 kostel sv. Josefa
 Nekmíř
 Buben
 Radost
 Frumštejn
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Kozel
 Chlumčany
 Nebílovy
 Černá mohyla
 Kaceřov
 Janovský mokřad
 Neslívy
 Líšťany
 Vrtba
 Lopata
 mlýn Lopata
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 Na Vrchách
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Pokonice
 Javor
 Podmokly
Základní informace místa
ID místa: 8482
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama