Tvrz postavená ve 2. polovině 14. století, nazývaná zřejmě po své nedoložené majitelce. Doloženi držitelé z řad plzeňských měšťanů, zmínky o ní mizí ke konci 15. století. První zpráva o tvrzi, už jako o Kunčině Hrádku, je z r. 1385, kdy byla v držení Vacheka z Hrádku.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 03/2008
Poloha hrádku není dodnes zcela jasná, ale autor publikace, z níž jsem čerpal informace, přináší vcelku přesvědčivé důkazy. Hrádek se nacházel na nejvyšším místě údolí a mezi válkami zde bylo při otevírání lomu nalezeno mnoho středověkých střepů a šipek do kuše. Příkop byl asi zasypán, neboť ležel na okraji pole a nyní je parkem přilehlé nemocnice. První písemná zpráva o zdejším sídle pochází z roku 1385, kdy je zmíněn na listině zaznamenávající prodej dvou luk mezi dvěma plzeňskými měšťany. V originále "sita prope castellum dictum Kunczin Hradek", v českém překladu ležící blízko hrádku řečeného Kunčin Hrádek. Prvním známým majitelem byl plzeňský měšťan Vachek z Hrádku, jehož pozemky byly také zmíněny. Další majitelkou byla Ofka (Žofka) z Hrádku, zmíněná roku 1408 jejíž manžel, Jan z Hrádku, vinař, jej prodal s vinicí a sadem Bláhovi Chrtovi, krejčímu, roku 1415. Nový majitel jej opět, o tři roky později, prodává Václavu Bělovi. Ten se dlouho nazýval "seděním na Hrádku". Dalším majitelem byl jakýsi Jakub, syn Zvěstův, a roku 1455 je zván sídlem. Pravděpodobně posledním majitelem byl lazebník Brikcí. Je také docela možné, že byl Kunčin Hrádek zničen roku 1445 poděbradskými v drobné válce proti katolické Plzni. Kunčin hrádek je málo známá, nepřístupná, plzeňská památka ležící na skále na okraji planiny nad ulicí Na Roudné.
Prudký Martin podle P. Rožmberský: Kunčin hrádek a kostel Všech svatých v Plzni, 30.10. 2009
historie

V severní části Plzně za kostelem Všech svatých, původně farním kostelem osady Malice, která tu stávala před založením města Nové Plzně, je dosud poměrně zachovalé, nepříliš velké tvrziště. Směrem k jihovýchodu se ostře svažuje, na severozápadě je od okolí odděleno zřetelným příkopem. I když se okolí hodně mění, tvrziště je pro svůj historický význam zachováno. Je to zbytek původně zemanské tvrze, která po neznámé majitelce Kunce dostala název Kunčin Hrádek. První zpráva o tvrzi, už jako o Kunčině Hrádku, je z r. 1385, kdy ji držel jakýsi Vachek z Hrádku. Od té doby byl Hrádek v držení plzeňských měšťanů, kteří se psávali z Hrádku. Pro tvrz se užívalo jméno Kunčin Hrádek, Hrádek za Všemi svatými či jen Hrádek. Majitelé na ní bydleli; naposledy se uvádí r. 1455 Václav Běl, který prodal Hrádek se zahradou a vinicí Jakubovi Zvěstovi. Ještě r. 1461 se mluví o vinici s tvrzí, ale pak Hrádek jako tvrz mizí a uvádějí se již jen pozemky…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, 9.11. 2009

Vývoj událostí místa

 • 1385

  První zpráva o tvrzi, už jako o Kunčině Hrádku kdy ji držel jakýsi Vachek z Hrádku. Od té doby byl Hrádek v držení plzeňských měšťanů, kteří se psávali z Hrádku.

 • 1455

  Pro tvrz se užívalo jméno Kunčin Hrádek, Hrádek za Všemi svatými či jen Hrádek. Majitelé na ní bydleli; naposledy se uvádí Václav Běl, který prodal Hrádek se zahradou a vinicí Jakubovi Zvěstovi.

 • 1461

  Ještě se mluví o vinici s tvrzí, ale pak Hrádek jako tvrz mizí a uvádějí se již jen pozemky v Hrádku.

 • 1495

  Poslední zprávy o tvrzi. Od té doby zprávy o Kunčině Hrádku mlčí a chalupy s tvrzištěm se staly součástí Severního, původně Malického předměstí Plzně.

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Velká synagoga
 Západočeské muzeum
 Betlémská kaple
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Sylvánský vrch
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Chlum u Plzně
 kolomazná pec
 Čertův mlýn
 Tyršův most
 Křimice
 Krkavec
 Kyjov
 Červený Hrádek
 Malesice
 Věžka
 Litice
 Dolanský Mlýn
 Komberk
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaolinový důl
 Čeminy
 židovský hřbitov
 Radyně
 Hromnické jezírko
 dvůr Býkov
 Kokotsko
 Spálený mlýn
 Bušovice
 Klabava
 kostel sv. Vojtěcha
 Třebekov
 Šťáhlavy
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Džbánek
 kostel sv. Josefa
 Nekmíř
 Buben
 Radost
 Frumštejn
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Kozel
 Chlumčany
 Nebílovy
 Černá mohyla
 Kaceřov
 Neslívy
 Líšťany
 Vrtba
 Lopata
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 Na Vrchách
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Pokonice
 Javor
 Podmokly
Základní informace místa
ID místa: 8482
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama