Unikátní srostlice synagog ve dvoře plzeňské židovské obce vznikla ve III. čtvrtině 19. století pro rychle rostoucí společenství. Po stavbě Velké synagogy sloužily jako škola, od počátku 40. let 20. stol. devastovány. Postupná obnova po roce 1990.
Hlavní obrázek místa
Stará synagoga z jihovýchodního rohu Výpomocné
© Ivan Grisa 03/2010
Obě synagogy jsou ukryté ve dvoře za domem židovské obce ve Smetanových sadech 80/5. V pracovních dnech se lze na něj volně dostat (v areálu sídlí řada firem), prohlídku je možné domluvit telefonicky nebo při osobní návštěvě v kanceláři ŽNO v I. patře. Prohlídkový režim, uváděný na kontaktních stránkách, není vzhledem k nedostatku osob na ŽNO možno zcela přesně dodržet, telefonní ohlášení předem se doporučuje. V oblasti širšího centra Plzně je parkování komplikované a zpoplatněné. Od hlavního vlakového i centrálního autobusového nádraží je lokalita vzdálena asi 500 m, nejbližší zastávku MHD U Práce (tramvaj 4, všechny trolejbusové a několik autobusových linek) najdeme asi 150 m jihozápadně odtud na křižovatce Klatovská - Americká - Koperníkova.
Ivan Grisa, 28.3. 2010
historie

Nejstarší židovské osídlení existovalo v tehdejší Nové Plzni krátce po jejím založení v severozápadním rohu města (kolem Solní ulice). Měšťané si vymohli vyhnání Židů u krále Vladislava II. a uskutečnili jej mezi lety 1507 a 1542 (prodej posledního domu). Součástí původního ghetta byly postupně i dvě synagogy: nejstarší v místech dnešní hlavní pošty a druhá na nároží dnešních ulic Solná a Sedláčkova. Obě zanikly nejpozději v polovině 16. století, zbořeniště druhé se připomíná ještě roku 1643. Židé se do Plzně mohli vrátit až roku 1790 (zakoupení prvního domu), až do roku 1848 však existovala pro jejich usídlování ve městech řada omezení. S rozvojem podnikání se však jejich přesun do větších měst zrychloval. Hned roku 1849 byla založena plzeňská židovská obec a sídlo sem přesunul i krajský rabín. Pro činnost obce bylo důležité zřízení modlitebny. Její stavba proběhla ve dvoře domu čp. 80/5 na tehdejším Štěpánském náměstí…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 5. díl, Libri 2002, 28.3. 2010

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň

Místa v okolí

 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 městské opevnění
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Kunčin Hrádek
 Tyršův most
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Sylvánský vrch
 kostel sv. Jiří
 Chlum u Plzně
 Křimice
 Litice
 kolomazná pec
 Malesice
 Kyjov
 Čertův mlýn
 Červený Hrádek
 Krkavec
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Věžka
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Komberk
 Dolanský Mlýn
 Radyně
 židovský hřbitov
 Čeminy
 kaolinový důl
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 kostel sv. Vojtěcha
 Džbánek
 Šťáhlavy
 Klabava
 Kokotsko
 kostel sv. Josefa
 Hromnické jezírko
 Bušovice
 Chlumčany
 dvůr Býkov
 Spálený mlýn
 Nebílovy
 kostel sv. Martina
 Kozel
 Buben
 Netunice
 Třebekov
 Frumštejn
 Nekmíř
 židovský hřbitov
 Neslívy
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 Lopata
 Radost
 Líšťany
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Pokonice
 Vlčtejn
 Kaceřov
 Křížový vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Na Vrchách
 Stará pošta
 Podmokly
Kontaktní informace
Židovská obec Plzeň
Smetanovy sady 5
301 31 Plzeň
Tel: 377 235 749
http://www.zoplzen.cz/
zoplzen@zoplzen.cz
Základní informace místa
ID místa: 8927
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama