Gymnaziální kostel sv. Františka z Assisi z let 1896-1898 je ojedinělou ukázkou slezské reprezentativní církevní architektury konce 19. století na našem území. K vysvěcení došlo 19. října 1898. Kostel se dochoval v téměř nedotčené původní podobě a patří ke kulturním památkám ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Město Vidnava (německy Weidenau, polsky Widnawa) se nachází v okrese Jeseník v severozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska. Historické centrum je městkou památkovou zónou. K výrazným stavbám města patří například kostel sv. Kateřiny, zámek, radnice a krásný kostel sv. Františka z Assisi.
Luděk Vláčil, 15.8. 2020
popis

Jednolodní kostel, postavený v historizujícím slohu se znatelnými gotickými a secesními prvky, je neorientovanou stavbou s lodí obdélného půdorysu a čtyřbokým závěrem, k němuž je ze severu přistavěna sakristie s předsíní. Světle hladká omítka na fasádě je střídána architektonickými prvky z ostře pálených cihel a keramických tvarovek. Průčelí kostela s osmibokými věžemi dominuje nejvyšší střední věž s výrazným zvonovým patrem. Mezi nejvýraznější architektonické prvky vnějšího pláště stavby patří vertikální opěrné pilíře s nikami a sdružená okna s obloukovými záklenky. V bočních osách průčelí jsou niky se sochami světců, vlevo sv. Alžběty Durynské, vpravo sv. Ludvíka IX. Francouzského.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz, 12.11. 2020

historie

Gymnazijní kostel svatého Františka z Assisi byl postaven v historizujícím slohu v letech 1896-1898 podle projektu vídeňského architekta Františka X. Theuera. Stavba vznikla v prostoru zbořených městských hradeb. Výstavbu finančně zabezpečilo vratislavské biskupství v čele s biskupem Georgem von Koppa. Na výzdobě chrámu se podíleli Josef Obeth a Engelbert Kaps a pravděpodobně také sochař Franz Tinz ze Skorošic. Při výstavbě kostela bylo, na umělecké detaily a sochy, použito umělého kamene. Původně gymnazijní kostel později sloužil také studentům zdejšího teologického semináře a konviktu. Po povodních v roce 1997 došlo k poškození podlahy. Kostel je ojedinělou ukázkou slezské reprezentativní církevní architektury z konce 19. století na našem území, který se zachoval v původní nezměněné podobě. Z toho důvodu byl v roce 2013 zařazen mezi kulturní památky ČR. Kostel svatého Františka z Assisi slouží jako…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 12.11. 2020

Komentáře

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vidnava

Místa v okolí

 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Piotrowice Nyskie
 Horní Heřmanice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Černá Voda
 kaple sv. Josefa
 Tomíkovice
 Velké Kunětice
 vápenky
 Bernartice
 Buková
 Kaltenštejn
 Žulová
 Supíkovice
 Ścibórz
 Otmuchów
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 jeskyně Na Špičáku
 Vlčice
 Otmuchovské jezero
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Hradec
 Ujeździec
 Horní Fořt
 Široký Brod
 Medvědí kámen
 Kohout
 Široký Brod
 Javorník
 Jánský vrch
 Lisie Kąty
 Balneopark
 Čertovy kazatelny
 Obří výhledna
 Pustý Zámek
 jeskyně Na Pomezí
 Lázně Jeseník
 Čertovy kameny
 Priessnitzova hrobka
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Rychleby
 Zlatý Chlum
 městské opevnění
 radnice
 Zlatorudné mlýny
 Chałupki
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Edelštejn
Základní informace místa
ID místa: 15112
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama