Gymnaziální kostel sv. Františka z Assisi z let 1896-1898 je ojedinělou ukázkou slezské reprezentativní církevní architektury konce 19. století na našem území. K vysvěcení došlo 19. října 1898. Kostel se dochoval v téměř nedotčené původní podobě a patří ke kulturním památkám ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Město Vidnava (německy Weidenau, polsky Widnawa) se nachází v okrese Jeseník v severozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska. Historické centrum je městkou památkovou zónou. K výrazným stavbám města patří například kostel sv. Kateřiny, zámek, radnice a krásný kostel sv. Františka z Assisi.
Luděk Vláčil, 15.8. 2020
popis

Jednolodní kostel, postavený v historizujícím slohu se znatelnými gotickými a secesními prvky, je neorientovanou stavbou s lodí obdélného půdorysu a čtyřbokým závěrem, k němuž je ze severu přistavěna sakristie s předsíní. Světle hladká omítka na fasádě je střídána architektonickými prvky z ostře pálených cihel a keramických tvarovek. Průčelí kostela s osmibokými věžemi dominuje nejvyšší střední věž s výrazným zvonovým patrem. Mezi nejvýraznější architektonické prvky vnějšího pláště stavby patří vertikální opěrné pilíře s nikami a sdružená okna s obloukovými záklenky. V bočních osách průčelí jsou niky se sochami světců, vlevo sv. Alžběty Durynské, vpravo sv. Ludvíka IX. Francouzského.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz, 12.11. 2020

historie

Gymnazijní kostel svatého Františka z Assisi byl postaven v historizujícím slohu v letech 1896-1898 podle projektu vídeňského architekta Františka X. Theuera. Stavba vznikla v prostoru zbořených městských hradeb. Výstavbu finančně zabezpečilo vratislavské biskupství v čele s biskupem Georgem von Koppa. Na výzdobě chrámu se podíleli Josef Obeth a Engelbert Kaps a pravděpodobně také sochař Franz Tinz ze Skorošic. Při výstavbě kostela bylo, na umělecké detaily a sochy, použito umělého kamene. Původně gymnazijní kostel později sloužil také studentům zdejšího teologického semináře a konviktu. Po povodních v roce 1997 došlo k poškození podlahy. Kostel je ojedinělou ukázkou slezské reprezentativní církevní architektury z konce 19. století na našem území, který se zachoval v původní nezměněné podobě. Z toho důvodu byl v roce 2013 zařazen mezi kulturní památky ČR. Kostel svatého Františka z Assisi slouží jako…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 12.11. 2020

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vidnava

Místa v okolí

 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Horní Heřmanice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Černá Voda
 kaple sv. Josefa
 Tomíkovice
 vápenky
 Velké Kunětice
 Buková
 Bernartice
 Kaltenštejn
 Žulová
 Ścibórz
 Otmuchów
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 jeskyně Na Špičáku
 Vlčice
 Otmuchovské jezero
 boží muka
 kostel sv. Filipa
 kostel sv. Kateřiny
 Vápenná
 Hradec
 Ujeździec
 Široký Brod
 Horní Fořt
 Medvědí kámen
 Kohout
 Široký Brod
 Javorník
 Jánský vrch
 Lisie Kąty
 Čertovy kazatelny
 Balneopark
 Obří výhledna
 Pustý Zámek
 jeskyně Na Pomezí
 Čertovy kameny
 Lázně Jeseník
 Bílý Potok
 Priessnitzova hrobka
 kostel sv. Vavřince
 Rychleby
 Zlatý Chlum
 městské opevnění
 radnice
 Zlatorudné mlýny
 Chałupki
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Edelštejn
Základní informace místa
ID místa: 15112
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama