Gymnaziální kostel sv. Františka z Assisi z let 1896-1898 je ojedinělou ukázkou slezské reprezentativní církevní architektury konce 19. století na našem území. K vysvěcení došlo 19. října 1898. Kostel se dochoval v téměř nedotčené původní podobě a patří ke kulturním památkám ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Město Vidnava (německy Weidenau, polsky Widnawa) se nachází v okrese Jeseník v severozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska. Historické centrum je městkou památkovou zónou. K výrazným stavbám města patří například kostel sv. Kateřiny, zámek, radnice a krásný kostel sv. Františka z Assisi.
Luděk Vláčil, 15.8. 2020
popis

Jednolodní kostel, postavený v historizujícím slohu se znatelnými gotickými a secesními prvky, je neorientovanou stavbou s lodí obdélného půdorysu a čtyřbokým závěrem, k němuž je ze severu přistavěna sakristie s předsíní. Světle hladká omítka na fasádě je střídána architektonickými prvky z ostře pálených cihel a keramických tvarovek. Průčelí kostela s osmibokými věžemi dominuje nejvyšší střední věž s výrazným zvonovým patrem. Mezi nejvýraznější architektonické prvky vnějšího pláště stavby patří vertikální opěrné pilíře s nikami a sdružená okna s obloukovými záklenky. V bočních osách průčelí jsou niky se sochami světců, vlevo sv. Alžběty Durynské, vpravo sv. Ludvíka IX. Francouzského.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz, 12.11. 2020

historie

Gymnazijní kostel svatého Františka z Assisi byl postaven v historizujícím slohu v letech 1896-1898 podle projektu vídeňského architekta Františka X. Theuera. Stavba vznikla v prostoru zbořených městských hradeb. Výstavbu finančně zabezpečilo vratislavské biskupství v čele s biskupem Georgem von Koppa. Na výzdobě chrámu se podíleli Josef Obeth a Engelbert Kaps a pravděpodobně také sochař Franz Tinz ze Skorošic. Při výstavbě kostela bylo, na umělecké detaily a sochy, použito umělého kamene. Původně gymnazijní kostel později sloužil také studentům zdejšího teologického semináře a konviktu. Po povodních v roce 1997 došlo k poškození podlahy. Kostel je ojedinělou ukázkou slezské reprezentativní církevní architektury z konce 19. století na našem území, který se zachoval v původní nezměněné podobě. Z toho důvodu byl v roce 2013 zařazen mezi kulturní památky ČR. Kostel svatého Františka z Assisi slouží jako…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 12.11. 2020

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vidnava

Místa v okolí

 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Horní Heřmanice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Černá Voda
 kaple sv. Josefa
 Tomíkovice
 vápenky
 Velké Kunětice
 Buková
 Bernartice
 Kaltenštejn
 Žulová
 Ścibórz
 Otmuchów
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 jeskyně Na Špičáku
 Vlčice
 Otmuchovské jezero
 boží muka
 kostel sv. Filipa
 kostel sv. Kateřiny
 Vápenná
 Hradec
 Ujeździec
 Široký Brod
 Horní Fořt
 Medvědí kámen
 Kohout
 Široký Brod
 Javorník
 Jánský vrch
 Lisie Kąty
 Čertovy kazatelny
 Balneopark
 Obří výhledna
 Pustý Zámek
 jeskyně Na Pomezí
 Čertovy kameny
 Lázně Jeseník
 Bílý Potok
 Priessnitzova hrobka
 kostel sv. Vavřince
 Rychleby
 Zlatý Chlum
 městské opevnění
 radnice
 Zlatorudné mlýny
 Chałupki
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Edelštejn
Základní informace místa
ID místa: 15112
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama