Nepatrné zbytky hradu ze 14. století postaveného Děpoltem z Malesic na skalisku vytvořeném zvětráváním v karbonských sedimentech. Od roku 1503 se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Místo hradu Kyjova na Malesické skále
© Jiří Čížek 02/2007
Nedaleko Plzně, západním směrem u Malesic, naleznete Malesickou skálu, na jejímž vrcholu stával hrad Kyjov. Znatelné jsou příkopy hradu, avšak jeho dispozice se dá již jen tušit. Skála samotná je od roku 1974 přírodní památkou. Vytvořena byla zvětráváním v karbonských sedimentech.
4.2. 2007
historie

Asi 1 km severovýchodně od Malesic proti proudu Malesického potoka, směřujícího od Chotíkova, se na zalesněné strmé pískovcové skále, nepřístupné ze tří stra a jen na severovýchodně spojené s Chotíkovskou vysočinou, vypínal hrad Kyjov, nazývaný F. A. Heberem „matkou malesické tvrze“. Ves Malesice i její majitel Zdeslav, syn Ratmírův se v pramenech připomínají v r. 1239, zatímco zakladatelem hradu Kyjova byl pravděpodobně až Děpolt z Malesic, známý z l. 1297 až 1321. Ten byl nejmladším synem Děpolta ze Zbiroha a kolem r. 1300 se oddělil od svých bratří. V r. 1339 držel kyjovský statek Břetislav, snad jeho syn. R. 1344 snad Kyjov patřil Sezemovi z Vrtby, jistě však jeho synovi Peškovi či Petrovi. Ten totiž r. 1365 či o něco dříve vyměnil v pramenech poprvé uvedený hrad Kyjov a ves Malesice s rychtou, mlýny, lesy, lukami atd. s opatem kladrubského kláštera Rackem ze blíže neurčenou ves Liben a 320 kop pražských grošů. Nevíme zatím, do kdy Kladrubští statek…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 4.2. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Malesice

Místa v okolí

 Malesice
 Křimice
 Komberk
 Sylvánský vrch
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Krkavec
 Čeminy
 kolomazná pec
 židovský hřbitov
 Kunčin Hrádek
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 kaolinový důl
 radnice
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 Černá věž
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Tyršův most
 Čertův mlýn
 Buben
 Chlum u Plzně
 Frumštejn
 Litice
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Nekmíř
 Líšťany
 Věžka
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Josefa
 Červený Hrádek
 Dolanský Mlýn
 Úlice
 dvůr Býkov
 kostel sv. Vavřince
 Vrtba
 Hromnické jezírko
 Luhov
 Luhov
 Rochlov
 Štěnovice
 Dolní Bělá
 kamenný most
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Pňovany
 Podmokly
 Třebekov
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Radyně
 Spálený mlýn
 Radost
 Malšín
 Džbánek
 Kaceřov
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 hradiště Koryta
 Babina
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 355
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama