Klášter s velkým novorománským kostelem na jižním předměstí Plzně zřídila kongregace redemptoristů v letech 1907–35. Vlastní kostel pochází z let 1908–12. Konvent rozehnán roku 1950, po roce 1990 obnovil činnost.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2004
Kostel najdete na Klatovské třídě (z centra směr Klatovy) na Chodském nám. Jeho dvě, 63 m vysoké věže, jistě nepřehlédnete. Byl postaven v pseudorománském slohu v letech 1908 až 1911. Kostel je trojlodní, dlouhý 50 m. Má 4 zvony. Při kostelu byl v letech 1935 až 1936 postaven klášter, dnes využívaný Policií ČR.
17.5. 2004
historie

Kostel sv. Jana Nepomuckého je úzce spjat z historií Redemptoristického řádu, který přišel do Plzně roku 1907. V roce 1909 se podařilo založit spolek pro výstavbu kostela a tak k plánům, které měli již připraveny a schváleny a po řadě úsporných úprav vlastní stavby mohla být v roce 1910 znovu zahájena stavba kostela. Již v následujícím roce došlo k vysvěcení kostela. Kostel byl postaven podle plánů arch. Jana Svobody a Františka Stalmachera. Původní zvony Jan, Alfons, Marie a Josef byly zrekvírovány pro válečné účely. Nynější zvony jsou z roku 1929 z dílen Rudolfa Pernera a od roku 1931 je zvonění na elektrický pohon. Hlavní oltář sv. Jana Nepomuckého, boční oltáře P. Marie Ustavičné Pomoci a sv. Josefa byly vyrobeny podle návrhů prof. Jana Kastnera Františkem Kadeřábkem z Prahy.

17.5. 2004

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň

Místa v okolí

 Betlémská kaple
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 Velká synagoga
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Císařský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 Tyršův most
 Kunčin Hrádek
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 kostel sv. Jiří
 Litice
 Křimice
 Chlum u Plzně
 Malesice
 kolomazná pec
 Kyjov
 Červený Hrádek
 Čertův mlýn
 Štěnovice
 Krkavec
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Komberk
 Věžka
 Radyně
 Dolanský Mlýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Čeminy
 Džbánek
 kostel sv. Vojtěcha
 kaolinový důl
 Šťáhlavy
 kostel sv. Josefa
 Chlumčany
 Klabava
 Nebílovy
 Kokotsko
 kostel sv. Martina
 Hromnické jezírko
 Bušovice
 Spálený mlýn
 Netunice
 dvůr Býkov
 Kozel
 Buben
 židovský hřbitov
 Neslívy
 boží muka
 Dolní Lukavice
 Frumštejn
 kostel Všech svatých
 Třebekov
 Nezvěstice
 Nekmíř
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Lopata
 kostel sv. Vavřince
 Vlčtejn
 Žákava
 Pokonice
 Líšťany
 Křížový vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Kaceřov
 Stará pošta
 Na Vrchách
 Podmokly
Základní informace místa
ID místa: 1127
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama