Klášter s velkým novorománským kostelem na jižním předměstí Plzně zřídila kongregace redemptoristů v letech 1907–35. Vlastní kostel pochází z let 1908–12. Konvent rozehnán roku 1950, po roce 1990 obnovil činnost.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2004
Kostel najdete na Klatovské třídě (z centra směr Klatovy) na Chodském nám. Jeho dvě, 63 m vysoké věže, jistě nepřehlédnete. Byl postaven v pseudorománském slohu v letech 1908 až 1911. Kostel je trojlodní, dlouhý 50 m. Má 4 zvony. Při kostelu byl v letech 1935 až 1936 postaven klášter, dnes využívaný Policií ČR.
17.5. 2004
historie

Kostel sv. Jana Nepomuckého je úzce spjat z historií Redemptoristického řádu, který přišel do Plzně roku 1907. V roce 1909 se podařilo založit spolek pro výstavbu kostela a tak k plánům, které měli již připraveny a schváleny a po řadě úsporných úprav vlastní stavby mohla být v roce 1910 znovu zahájena stavba kostela. Již v následujícím roce došlo k vysvěcení kostela. Kostel byl postaven podle plánů arch. Jana Svobody a Františka Stalmachera. Původní zvony Jan, Alfons, Marie a Josef byly zrekvírovány pro válečné účely. Nynější zvony jsou z roku 1929 z dílen Rudolfa Pernera a od roku 1931 je zvonění na elektrický pohon. Hlavní oltář sv. Jana Nepomuckého, boční oltáře P. Marie Ustavičné Pomoci a sv. Josefa byly vyrobeny podle návrhů prof. Jana Kastnera Františkem Kadeřábkem z Prahy.

17.5. 2004

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň

Místa v okolí

 Betlémská kaple
 Korandův dům
 Velká synagoga
 Západočeské muzeum
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Gerlachovský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 Císařský dům
 Pivovarské muzeum
 Tyršův most
 Kunčin Hrádek
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 kostel sv. Jiří
 Litice
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Křimice
 Chlum u Plzně
 Malesice
 kolomazná pec
 Kyjov
 Červený Hrádek
 Čertův mlýn
 Štěnovice
 Krkavec
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Komberk
 Věžka
 Radyně
 Dolanský Mlýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Čeminy
 Bílá vila
 Bílý mlýn Kepka
 kostel sv. Vojtěcha
 Džbánek
 kaolinový důl
 Šťáhlavy
 kostel sv. Josefa
 Chlumčany
 Klabava
 Nebílovy
 Kokotsko
 kostel sv. Martina
 Bušovice
 Hromnické jezírko
 Spálený mlýn
 Netunice
 dvůr Býkov
 Kozel
 Buben
 Janovský mokřad
 židovský hřbitov
 Neslívy
 boží muka
 Dolní Lukavice
 Frumštejn
 kostel Všech svatých
 Třebekov
 Nezvěstice
 Nekmíř
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 mlýn Lopata
 Lopata
 Vlčtejn
 kostel sv. Vavřince
 Pokonice
 Halter Valley
 Žákava
 Líšťany
 Křížový vrch
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 Stará pošta
 Na Vrchách
 Podmokly
Základní informace místa
ID místa: 1127
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama