Klášter s velkým novorománským kostelem na jižním předměstí Plzně zřídila kongregace redemptoristů v letech 1907–35. Vlastní kostel pochází z let 1908–12. Konvent rozehnán roku 1950, po roce 1990 obnovil činnost.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2004
Kostel najdete na Klatovské třídě (z centra směr Klatovy) na Chodském nám. Jeho dvě, 63 m vysoké věže, jistě nepřehlédnete. Byl postaven v pseudorománském slohu v letech 1908 až 1911. Kostel je trojlodní, dlouhý 50 m. Má 4 zvony. Při kostelu byl v letech 1935 až 1936 postaven klášter, dnes využívaný Policií ČR.
17.5. 2004
historie

Kostel sv. Jana Nepomuckého je úzce spjat z historií Redemptoristického řádu, který přišel do Plzně roku 1907. V roce 1909 se podařilo založit spolek pro výstavbu kostela a tak k plánům, které měli již připraveny a schváleny a po řadě úsporných úprav vlastní stavby mohla být v roce 1910 znovu zahájena stavba kostela. Již v následujícím roce došlo k vysvěcení kostela. Kostel byl postaven podle plánů arch. Jana Svobody a Františka Stalmachera. Původní zvony Jan, Alfons, Marie a Josef byly zrekvírovány pro válečné účely. Nynější zvony jsou z roku 1929 z dílen Rudolfa Pernera a od roku 1931 je zvonění na elektrický pohon. Hlavní oltář sv. Jana Nepomuckého, boční oltáře P. Marie Ustavičné Pomoci a sv. Josefa byly vyrobeny podle návrhů prof. Jana Kastnera Františkem Kadeřábkem z Prahy.

17.5. 2004

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň

Místa v okolí

 Betlémská kaple
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 Velká synagoga
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Císařský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 Tyršův most
 Kunčin Hrádek
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 kostel sv. Jiří
 Litice
 Křimice
 Chlum u Plzně
 Malesice
 kolomazná pec
 Kyjov
 Červený Hrádek
 Čertův mlýn
 Štěnovice
 Krkavec
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Komberk
 Věžka
 Radyně
 Dolanský Mlýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Čeminy
 Džbánek
 kostel sv. Vojtěcha
 kaolinový důl
 Šťáhlavy
 kostel sv. Josefa
 Chlumčany
 Klabava
 Nebílovy
 Kokotsko
 kostel sv. Martina
 Hromnické jezírko
 Bušovice
 Spálený mlýn
 Netunice
 dvůr Býkov
 Kozel
 Buben
 židovský hřbitov
 Neslívy
 boží muka
 Dolní Lukavice
 Frumštejn
 kostel Všech svatých
 Třebekov
 Nezvěstice
 Nekmíř
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Lopata
 kostel sv. Vavřince
 Vlčtejn
 Žákava
 Pokonice
 Líšťany
 Křížový vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Kaceřov
 Stará pošta
 Na Vrchách
 Podmokly
Základní informace místa
ID místa: 1127
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama