Klabava

Starý zámek, Hrádek nad Klabavou
Nejstarší zpráva o hradu je z r.1331, kdy jej koupil plzeňský měšťan Konrád z Dobřan. Šlo o stavení se zaoblenými rohy a střílnovými čtvercovými okny ve 2 zachovaných podlažích. V 16. st. byl již pustý. Dnes zbyla pouze zřícenina, hradby zmizely.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 02/2007
Nad vodní nádrží Klabava přímo u trati je možné nalézt nepatrné zbytky hradu. Dochovala se jediná zeď.
28.5. 2002
historie

Nejstarší zpráva ohradu Hrádku, původním sídle majitelů nedalekých Ejpovic, je z r. 1331, kdy jej koupil plzeňský měšťan Konrád z Dobřan. Od té doby střídal spolu s Ejpovicemi zemanské majitele, kteří si ve vsi postavili koncem 15. století tvrz. Poté byl hrádek opuštěn, a když Točníkové z Křímic prodávali r. 1537 Ejpovice s tvrzí a pustým dvorem městu Plzni, byl už zpustlý. V plzeňských mezních knihách se r. 1591 uvádí jako „zpustlý zámeček“. Hrad Hrádek stával nad údolím říčky Klabavky, jižně od vesnice Klabavy, na skalnatém ostruhu, na jihu předěleném příkopem, který je dnes zasypán. Na východ spadá ostroh příkře do rokle a také na západě jej lemuje dodnes zachovaná prohlubeň. Severní stranu porušila železniční trať, budovaná v r. 1861, která vede těsně při objektu. Hradby, jež Hrádek původně chránily, zmizely. Ještě na vyobrazení z počátku 19. století je zachycen Hrádek jako poměrně vysoké obdélné stavení se zaobleným rohy…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 27.1. 2005

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Klabava

Místa v okolí

 Kokotsko
 Černá mohyla
 Fitzova vila
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 kašna
 kašna
 masné krámy
 Labšovský mlýn
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 Rokycany
 Bílá vila
 kaple
 křížová cesta
 Kamýk
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Bílý mlýn Kepka
 Osek u Rokycan
 Bušovice
 Kotel
 Červený Hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Veselá
 Spálený mlýn
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Březina
 kostel sv. Vojtěcha
 Chlum u Plzně
 Šťáhlavy
 Březina
 Neslívy
 Kozel
 Radyně
 Lopata
 Javor
 Mydlná
 Čertův mlýn
 kostel sv. Jiří
 mlýn Lopata
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Dvorec
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 Švédský most
 vodní hamr
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Kunčin Hrádek
 masné krámy
 Černá věž
 Gerlachovský dům
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kostel Všech svatých
 městské opevnění
 Nezvěstice
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 kostel Všech svatých
 Tyršův most
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Martina
 kaple se zvoničkou
 Radnice
 Jakšovský dům
 synagoga
 židovský hřbitov
 Džbánek
 kašna
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kolomazná pec
 Žákava
 synagoga
 Štěnovice
 Hromnické jezírko
 Vimberk
 Radeč
 Pokonice
 kostel sv. Václava
 Kaceřov
 Homberk
 kostel sv. Markéty
 Sylvánský vrch
 Třebekov
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Litice
 Hrad na Babské skále
 dvůr Býkov
 Drštka
 židovský hřbitov
 Šťastná věž
 Vlčtejn
 pivovar
 děkanství
 Nebílovy
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Radost
 Krkavec
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Netunice
 Rovný
 Čertova skála
Základní informace místa
ID místa: 725
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama