venkovský dům

vrchnostenská bednárna pro zámecký pivovar
Budova barokního původu postavena jako vrchnostenská bednárna pro zámecký pivovar. Její stavba je z let 1771-1787. Později přestavěna na obytnou budovu. Přízemní obdélný samostatně stojící dům se sedlovou střechou. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 08/2021
Plzeň 5 - Křimice je městský obvod na západě statutárního města Plzně. První písemná zmínka o Křimicích pochází z roku 1251. Nejvýznamnější památkou je zdejší zámek, jenž je nyní opět v majetku rodu Lobkowiczů, kteří ho postupně rekonstruují. Zámecký park je přístupný v návštěvních hodinách (viz heslo zámek) a rovněž zámecká kaple Povýšení sv. Kříže (bohoslužby při slavnostních příležitostech). Z dalších pamětihodností je zde uvedená barokní budova bývalé vrchnostenské bednárny pro zámecký pivovar, vesnická památková zóna, socha sv. Josefa, socha sv. Jana Nepomuckého a sousoší Piety. Na konci Křimic směrem na Vejprnice stojí kostel Narození Panny Marie s rodovou hrobkou Lobkowiczů. Křimice leží na silnici II/605 s napojením na dálnici D5. Prochází tudy také hlavní železniční trať č. 170: Praha-Plzeň-Cheb. S centrem Plzně je obvod spojen městskou hromadnou dopravou. Křimicemi prochází naučná stezka Údolím Mže a cyklotrasa č. 37, 2151.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 7.10. 2021
popis

Původní barokní budova byla vybudována jako vrchnostenská bednárna pro zámecký pivovar, a to v letech 1771-1787. Od roku 1839 budova sloužila jako vrchnostenský byt služebnictva (údajně zde byla první křimická škola). Přízemní obdélný samostatně stojící dům je krytý sedlovou střechou s bobrovkami. Oba štíty jsou pozdně barokní, mírně vytažené nad plochu střechy. Fasáda je členěna profilovanými plastickými prvky a profilovanou hlavní římsou. V obou průčelích jsou mohutné klenuté vjezdy s kamenným ostěním, v jižním průčelí je druhotně zazděný se slepými okny, severní vjezd byl při rekonstrukci obnoven. Rytmus oken byl zčásti pozměněn při klasicistní přestavbě. Okna pocházející z téže doby jsou ve stuhových šambránách s podokenními římsami. Interiér je původně jednoprostorový se vstupní síní.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 7.10. 2021

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Křimice

Místa v okolí

 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 Křimice
 Malesice
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Kyjov
 Sylvánský vrch
 Komberk
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Pivovarské muzeum
 Západočeské muzeum
 Kunčin Hrádek
 masné krámy
 Černá věž
 Krkavec
 židovský hřbitov
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Čeminy
 kolomazná pec
 Tyršův most
 Litice
 kostel sv. Jiří
 kaolinový důl
 Buben
 Chlum u Plzně
 Čertův mlýn
 kostel sv. Josefa
 Frumštejn
 Staré Lipno
 Janovský mokřad
 kaple sv. Diviše
 Červený Hrádek
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Štěnovice
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Nekmíř
 Věžka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Líšťany
 Rochlov
 Dolanský Mlýn
 Luhov
 Luhov
 Luhov
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Chlumčany
 Pňovany
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Býkov
 Hromnické jezírko
 Radyně
 Vrtba
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Podmokly
 Džbánek
 Třebekov
 Křížový vrch
 Stará pošta
 kostel sv. Vojtěcha
 Nebílovy
 Šťáhlavy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Radost
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Kaceřov
Základní informace místa
ID místa: 15907
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama