První opevnění Rokycan je z let 1293-1295, r. 1399 doloženo kamenné opevnění města s baštami a vodním příkopem. Doloženy 4 brány a 2 branky. Hradby několikrát poničeny v letech 1421, 1619 a 1639. Od 18. století ustupují výstavbě města. Dnes dochováno torzo u kostela.
Hlavní obrázek místa
Západní linie zachovalých hradeb - pohled od severní bašty k jihu
© Petr Turyna 07/2006
Město Rokycany je velmi starobylého původu. První písemná zmínka je již v Kosmově kronice roku 1110 a ve středověku patřilo do majetku pražského biskupství, později arcibiskupství. První opevnění města vzniklo v letech 1293-1295, kdy šlo nejprve asi jen o opevnění zdejšího kostela. To je doloženo písemnou zmínkou povolující biskupovi Tobiáši z Bechyně "kopání příkopu". Samotné město bylo opevněno později. Pojednává o tom listina z 8. 7. 1399, kdy arcibiskup Olbram ze Škvorce umožnil měšťanům daňové úlevy za to, že tuto akci hradili ze svého. Tehdejší obvod hradeb činil asi 1,5 km. Do středověkého města vedly čtyři brány (Pražská, Saská, Plzeňská a Šťáhlavská) a dvě branky (fortny). Hradba byla kamenná s cimbuřím, která byla chráněna baštami buď se čtvercovým nebo obdélníkovým půdorysem. Mnohem později díky rozvoji palných zbraní přibyly bašty půlkruhové. Před hradbou byl asi 18 m široký vodní příkop, který napájelo několik vodních toků. Opevnění města bylo poškozeno v roce 1421, kdy Rokycany dobyla Žižkova vojska, ale i plzeňští. K velké devastaci došlo v roce 1619, kdy Mannsfeldova armáda pobořila brány a velkou část hradeb. Roku 1639 se přičinili Švédové, ale město hradby stále opravovalo. V 18. století však obrana města již nevyhovovala, též dva velké požáry v letech 1757 a 1784 zapříčinily konec středověké podoby města. Dochována je pouze původní Kulisová branka a branka u kostela, která však původní není. Z hradeb je možné spatřit dlouhou část u kostela a muzea, spolu s jednou baštou s klíčovými střílnami. Druhá bašta, která byla částečně přestavěna, leží v jihozápadní části města. Mnoho zbytků hradeb, ale i bašt se dodnes nachází v zídkách domů, stodol a základech domů.
Ivo Rozehnal - zdroje: web stredovek.com / encyklopedierokycan.sweb.cz, 11.12. 2015
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Rokycany

Místa v okolí

 kašna
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 Rokycany
 kaple
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Kotel
 Klabava
 Osek u Rokycan
 Veselá
 Kokotsko
 Bušovice
 Březina
 Švédský most
 Březina
 kostel sv. Josefa
 Mydlná
 Mirošov
 Dvorec
 vodní hamr
 Javor
 Neslívy
 Lopata
 Kozel
 kostel sv. Vavřince
 Spálený mlýn
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Petra
 Červený Hrádek
 Vimberk
 Šťáhlavy
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Dolanský Mlýn
 Na Vrchách
 Věžka
 Radeč
 Radyně
 Homberk
 Drštka
 Chlum u Plzně
 Nezvěstice
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Vavřince
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kašna
 kostel Všech svatých
 Strašice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Štěpána
 Čertův mlýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 kostel sv. Markéty
 Hrad na Babské skále
 kostel sv. Martina
 Pokonice
 pivovar
 židovský hřbitov
 děkanství
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Zábrodský mlýn
 Chlukov
 Těnovice
 Rovný
 Džbánek
 Pouskův mlýn
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Tři Trubky
 židovský hřbitov
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 Hromnické jezírko
 synagoga
 Vlčtejn
 Štěnovice
 Třebekov
 Újezdec
 Nebílovy
 dvůr Býkov
 Zbiroh
 Radost
 kostel sv. Mikuláše
 Netunice
Základní informace místa
ID místa: 4419
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama