Poutní kostel Navštívení Panny Marie Na Vršíčku postavený v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem. V letech 1994-1998 byla provedena oprava venkovního pláště kostela, projekt zpracoval Ing. arch. Jan Soukup z Plzně.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel Navštívení Panny Marie
© Ondřej Bezděk 03/2006
Kostel Navštívení P. Marie se nachází nedaleko obce Litohlavy, cca 3 km od Rokycan. Nejlepší způsob dosažení tohoto místa je autobusem z Rokycan do Litohlav (zastávka háj - pak se jen kousek vrátíte, cestou je kostel vidět po levé straně). Při pěší cestě je nutné podcházet dálnici.
Ondřej Bezděk, 7.3. 2006
turistické

Barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie byl postaven na výrazném kopci zvaném Vršíček v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem z darů občanů a města Rokycany jako projev díkůvzdání za ochranu a pomoc, když se v dobách epidemie moru Rokycanům vyhnula. Centrála na půdorysu řeckého kříže je sklenuta kupolí s dvouvěžovým průčelím. Okolí kostela bylo parkově upraveno. Na schodech jsou vytesána jména rodin, které přispěly na stavbu kostela. V letech 1994-1998 byla provedena rozsáhlá oprava venkovního pláště kostela částkou přesahující 2 miliony korun podle projektu arch. Jana Soukupa z Plzně.

Vlky, 4.2. 2007

popis

Barokní kostel byl postaven v letech 1744-47 architektem J. Mourkem, upravován byl novobarokně v 19. století. Kostel má půdorys řeckého kříže s kupolovitou střechou. Fasády jsou zvýrazněné lisenami, oválná a obdélná okna mají zvlněné záklenky, obdélné portály mají po obou stranách mělké niky. Střed lodi je zaklenut kupolí s lucernou, boční ramena kříže mají klenbu valenou s lunetami. Vybavení (varhany, obrazy, sochy) pochází převážně z 19. století.

Zany, 4.2. 2007

historie

Kostel byl postaven v barokním slohu v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem z darů občanů a města Rokycany jako projev díkůvzdání za ochranu a pomoc před epidemií moru, která se tehdy šířila v Čechách, ale Rokycany jako zázrakem nezasáhla.

Výňatek z textu u kostela. (doplněno), 7.3. 2006

pověsti

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co jí bylo andělem zvěstováno, že porodí syna Božího, spěchala, aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Komentáře

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Litohlavy

Místa v okolí

 Klabava
 Kamýk
 Černá mohyla
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 městské opevnění
 kašna
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 Kokotsko
 Rokycany
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 mariánský sloup
 kaple
 Osek u Rokycan
 Bílá vila
 Bílý mlýn Kepka
 Bušovice
 Kotel
 Březina
 Březina
 Spálený mlýn
 Veselá
 Červený Hrádek
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Věžka
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Martina
 Neslívy
 Na Vrchách
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Vojtěcha
 Mydlná
 Kozel
 Javor
 Švédský most
 Šťáhlavy
 vodní hamr
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Lopata
 Dvorec
 Čertův mlýn
 kaple se zvoničkou
 mlýn Lopata
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Jiří
 Jakšovský dům
 Radnice
 Radyně
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Radeč
 Vimberk
 kostel sv. Markéty
 Nezvěstice
 Kaceřov
 kostel sv. Václava
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Hrad na Babské skále
 Hromnické jezírko
 Kunčin Hrádek
 Černá věž
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Gerlachovský dům
 Korandův dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Císařský dům
 Západočeské muzeum
 radnice
 mariánský sloup
 Homberk
 Velká synagoga
 Tyršův most
 kostel sv. Štěpána
 Betlémská kaple
 kolomazná pec
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Drštka
 Třebekov
 Strašice
 Džbánek
 Rovný
 židovský hřbitov
 Pokonice
 synagoga
 dvůr Býkov
 Štěnovice
 Radost
 Svinná
 Svinná
 židovský hřbitov
 Nebílovy
 Čertova skála
 Terešov
 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 613
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama