Poutní kostel Navštívení Panny Marie Na Vršíčku postavený v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem. V letech 1994-1998 byla provedena oprava venkovního pláště kostela, projekt zpracoval Ing. arch. Jan Soukup z Plzně.
Hlavní obrázek místa
průčelí kostela
© Milan Caha 04/2011
Kostel Navštívení P. Marie se nachází nedaleko obce Litohlavy, cca 3 km od Rokycan. Nejlepší způsob dosažení tohoto místa je autobusem z Rokycan do Litohlav (zastávka háj - pak se jen kousek vrátíte, cestou je kostel vidět po levé straně). Při pěší cestě je nutné podcházet dálnici.
Ondřej Bezděk, 7.3. 2006
turistické

Barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie byl postaven na výrazném kopci zvaném Vršíček v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem z darů občanů a města Rokycany jako projev díkůvzdání za ochranu a pomoc, když se v dobách epidemie moru Rokycanům vyhnula. Centrála na půdorysu řeckého kříže je sklenuta kupolí s dvouvěžovým průčelím. Okolí kostela bylo parkově upraveno. Na schodech jsou vytesána jména rodin, které přispěly na stavbu kostela. V letech 1994-1998 byla provedena rozsáhlá oprava venkovního pláště kostela částkou přesahující 2 miliony korun podle projektu arch. Jana Soukupa z Plzně.

Vlky, 4.2. 2007

popis

Barokní kostel byl postaven v letech 1744-47 architektem J. Mourkem, upravován byl novobarokně v 19. století. Kostel má půdorys řeckého kříže s kupolovitou střechou. Fasády jsou zvýrazněné lisenami, oválná a obdélná okna mají zvlněné záklenky, obdélné portály mají po obou stranách mělké niky. Střed lodi je zaklenut kupolí s lucernou, boční ramena kříže mají klenbu valenou s lunetami. Vybavení (varhany, obrazy, sochy) pochází převážně z 19. století.

Zany, 4.2. 2007

historie

Kostel byl postaven v barokním slohu v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem z darů občanů a města Rokycany jako projev díkůvzdání za ochranu a pomoc před epidemií moru, která se tehdy šířila v Čechách, ale Rokycany jako zázrakem nezasáhla.

Výňatek z textu u kostela. (doplněno), 7.3. 2006

pověsti

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co jí bylo andělem zvěstováno, že porodí syna Božího, spěchala, aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Litohlavy

Místa v okolí

 Klabava
 Kamýk
 Černá mohyla
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 městské opevnění
 kašna
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 Kokotsko
 Rokycany
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 mariánský sloup
 kaple
 Osek u Rokycan
 Bušovice
 Kotel
 Březina
 Březina
 Spálený mlýn
 Veselá
 Červený Hrádek
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Věžka
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Martina
 Neslívy
 Na Vrchách
 Chlum u Plzně
 Mydlná
 kostel sv. Vojtěcha
 Kozel
 Javor
 Švédský most
 Šťáhlavy
 vodní hamr
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Lopata
 Dvorec
 Čertův mlýn
 kaple se zvoničkou
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Jiří
 Jakšovský dům
 Radnice
 Radyně
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Radeč
 Vimberk
 kostel sv. Markéty
 Kaceřov
 kostel sv. Václava
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Hrad na Babské skále
 Nezvěstice
 Hromnické jezírko
 Kunčin Hrádek
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Černá věž
 Gerlachovský dům
 Korandův dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Císařský dům
 Západočeské muzeum
 radnice
 mariánský sloup
 Homberk
 Velká synagoga
 Tyršův most
 kostel sv. Štěpána
 Betlémská kaple
 kolomazná pec
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Drštka
 Třebekov
 Strašice
 Džbánek
 Rovný
 židovský hřbitov
 Pokonice
 synagoga
 dvůr Býkov
 Štěnovice
 Radost
 Svinná
 Svinná
 židovský hřbitov
 Nebílovy
 Terešov
 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 613
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama