Poutní kostel Navštívení Panny Marie Na Vršíčku postavený v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem. V letech 1994-1998 byla provedena oprava venkovního pláště kostela, projekt zpracoval Ing. arch. Jan Soukup z Plzně.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 02/2007
Kostel Navštívení P. Marie se nachází nedaleko obce Litohlavy, cca 3 km od Rokycan. Nejlepší způsob dosažení tohoto místa je autobusem z Rokycan do Litohlav (zastávka háj - pak se jen kousek vrátíte, cestou je kostel vidět po levé straně). Při pěší cestě je nutné podcházet dálnici.
Ondřej Bezděk, 7.3. 2006
turistické

Barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie byl postaven na výrazném kopci zvaném Vršíček v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem z darů občanů a města Rokycany jako projev díkůvzdání za ochranu a pomoc, když se v dobách epidemie moru Rokycanům vyhnula. Centrála na půdorysu řeckého kříže je sklenuta kupolí s dvouvěžovým průčelím. Okolí kostela bylo parkově upraveno. Na schodech jsou vytesána jména rodin, které přispěly na stavbu kostela. V letech 1994-1998 byla provedena rozsáhlá oprava venkovního pláště kostela částkou přesahující 2 miliony korun podle projektu arch. Jana Soukupa z Plzně.

Vlky, 4.2. 2007

popis

Barokní kostel byl postaven v letech 1744-47 architektem J. Mourkem, upravován byl novobarokně v 19. století. Kostel má půdorys řeckého kříže s kupolovitou střechou. Fasády jsou zvýrazněné lisenami, oválná a obdélná okna mají zvlněné záklenky, obdélné portály mají po obou stranách mělké niky. Střed lodi je zaklenut kupolí s lucernou, boční ramena kříže mají klenbu valenou s lunetami. Vybavení (varhany, obrazy, sochy) pochází převážně z 19. století.

Zany, 4.2. 2007

historie

Kostel byl postaven v barokním slohu v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem z darů občanů a města Rokycany jako projev díkůvzdání za ochranu a pomoc před epidemií moru, která se tehdy šířila v Čechách, ale Rokycany jako zázrakem nezasáhla.

Výňatek z textu u kostela. (doplněno), 7.3. 2006

pověsti

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co jí bylo andělem zvěstováno, že porodí syna Božího, spěchala, aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Litohlavy

Místa v okolí

 Klabava
 Černá mohyla
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 městské opevnění
 kašna
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 Kokotsko
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 Rokycany
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 mariánský sloup
 kaple
 Osek u Rokycan
 Bušovice
 Kotel
 Březina
 Březina
 Spálený mlýn
 Veselá
 Červený Hrádek
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Věžka
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 Neslívy
 Chlum u Plzně
 Mydlná
 kostel sv. Vojtěcha
 Javor
 Švédský most
 Kozel
 Šťáhlavy
 vodní hamr
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Dvorec
 Lopata
 Čertův mlýn
 kaple se zvoničkou
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Jiří
 Radnice
 Jakšovský dům
 Radyně
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Radeč
 Vimberk
 kostel sv. Markéty
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Hrad na Babské skále
 Nezvěstice
 Kaceřov
 kostel sv. Václava
 Hromnické jezírko
 Kunčin Hrádek
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Černá věž
 Gerlachovský dům
 Korandův dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Císařský dům
 Západočeské muzeum
 radnice
 mariánský sloup
 Homberk
 Tyršův most
 Velká synagoga
 kostel sv. Štěpána
 Betlémská kaple
 kostel sv. Vavřince
 kolomazná pec
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Třebekov
 Strašice
 Drštka
 Džbánek
 Rovný
 židovský hřbitov
 Pokonice
 synagoga
 dvůr Býkov
 Radost
 Svinná
 Štěnovice
 Svinná
 židovský hřbitov
 Nebílovy
 Terešov
 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 613
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama