Poutní kostel Navštívení Panny Marie Na Vršíčku postavený v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem. V letech 1994-1998 byla provedena oprava venkovního pláště kostela, projekt zpracoval Ing. arch. Jan Soukup z Plzně.
Hlavní obrázek místa
© Václav Bláha, 09/2011
Kostel Navštívení P. Marie se nachází nedaleko obce Litohlavy, cca 3 km od Rokycan. Nejlepší způsob dosažení tohoto místa je autobusem z Rokycan do Litohlav (zastávka háj - pak se jen kousek vrátíte, cestou je kostel vidět po levé straně). Při pěší cestě je nutné podcházet dálnici.
Ondřej Bezděk, 7.3. 2006
turistické

Barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie byl postaven na výrazném kopci zvaném Vršíček v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem z darů občanů a města Rokycany jako projev díkůvzdání za ochranu a pomoc, když se v dobách epidemie moru Rokycanům vyhnula. Centrála na půdorysu řeckého kříže je sklenuta kupolí s dvouvěžovým průčelím. Okolí kostela bylo parkově upraveno. Na schodech jsou vytesána jména rodin, které přispěly na stavbu kostela. V letech 1994-1998 byla provedena rozsáhlá oprava venkovního pláště kostela částkou přesahující 2 miliony korun podle projektu arch. Jana Soukupa z Plzně.

Vlky, 4.2. 2007

popis

Barokní kostel byl postaven v letech 1744-47 architektem J. Mourkem, upravován byl novobarokně v 19. století. Kostel má půdorys řeckého kříže s kupolovitou střechou. Fasády jsou zvýrazněné lisenami, oválná a obdélná okna mají zvlněné záklenky, obdélné portály mají po obou stranách mělké niky. Střed lodi je zaklenut kupolí s lucernou, boční ramena kříže mají klenbu valenou s lunetami. Vybavení (varhany, obrazy, sochy) pochází převážně z 19. století.

Zany, 4.2. 2007

historie

Kostel byl postaven v barokním slohu v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem z darů občanů a města Rokycany jako projev díkůvzdání za ochranu a pomoc před epidemií moru, která se tehdy šířila v Čechách, ale Rokycany jako zázrakem nezasáhla.

Výňatek z textu u kostela. (doplněno), 7.3. 2006

pověsti

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co jí bylo andělem zvěstováno, že porodí syna Božího, spěchala, aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Litohlavy

Místa v okolí

 Klabava
 Kamýk
 Černá mohyla
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 městské opevnění
 kašna
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 Kokotsko
 Rokycany
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 mariánský sloup
 kaple
 Osek u Rokycan
 Bílá vila
 Bílý mlýn Kepka
 Bušovice
 Kotel
 Březina
 Březina
 Spálený mlýn
 Veselá
 Červený Hrádek
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Věžka
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Martina
 Neslívy
 Na Vrchách
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Vojtěcha
 Mydlná
 Kozel
 Javor
 Švédský most
 Šťáhlavy
 vodní hamr
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Lopata
 Dvorec
 Čertův mlýn
 kaple se zvoničkou
 mlýn Lopata
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Jiří
 Jakšovský dům
 Radnice
 Radyně
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Radeč
 Vimberk
 kostel sv. Markéty
 Nezvěstice
 Kaceřov
 kostel sv. Václava
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Hrad na Babské skále
 Hromnické jezírko
 Kunčin Hrádek
 Černá věž
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Gerlachovský dům
 Korandův dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Císařský dům
 Západočeské muzeum
 radnice
 mariánský sloup
 Homberk
 Velká synagoga
 Tyršův most
 kostel sv. Štěpána
 Betlémská kaple
 kolomazná pec
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Drštka
 Třebekov
 Strašice
 Džbánek
 Rovný
 židovský hřbitov
 Pokonice
 synagoga
 dvůr Býkov
 Štěnovice
 Radost
 Svinná
 Svinná
 židovský hřbitov
 Nebílovy
 Čertova skála
 Terešov
 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 613
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama