Poutní kostel Navštívení Panny Marie Na Vršíčku postavený v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem. V letech 1994-1998 byla provedena oprava venkovního pláště kostela, projekt zpracoval Ing. arch. Jan Soukup z Plzně.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel Navštívení Panny Marie
© Ondřej Bezděk 03/2006
Kostel Navštívení P. Marie se nachází nedaleko obce Litohlavy, cca 3 km od Rokycan. Nejlepší způsob dosažení tohoto místa je autobusem z Rokycan do Litohlav (zastávka háj - pak se jen kousek vrátíte, cestou je kostel vidět po levé straně). Při pěší cestě je nutné podcházet dálnici.
Ondřej Bezděk, 7.3. 2006
turistické

Barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie byl postaven na výrazném kopci zvaném Vršíček v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem z darů občanů a města Rokycany jako projev díkůvzdání za ochranu a pomoc, když se v dobách epidemie moru Rokycanům vyhnula. Centrála na půdorysu řeckého kříže je sklenuta kupolí s dvouvěžovým průčelím. Okolí kostela bylo parkově upraveno. Na schodech jsou vytesána jména rodin, které přispěly na stavbu kostela. V letech 1994-1998 byla provedena rozsáhlá oprava venkovního pláště kostela částkou přesahující 2 miliony korun podle projektu arch. Jana Soukupa z Plzně.

Vlky, 4.2. 2007

popis

Barokní kostel byl postaven v letech 1744-47 architektem J. Mourkem, upravován byl novobarokně v 19. století. Kostel má půdorys řeckého kříže s kupolovitou střechou. Fasády jsou zvýrazněné lisenami, oválná a obdélná okna mají zvlněné záklenky, obdélné portály mají po obou stranách mělké niky. Střed lodi je zaklenut kupolí s lucernou, boční ramena kříže mají klenbu valenou s lunetami. Vybavení (varhany, obrazy, sochy) pochází převážně z 19. století.

Zany, 4.2. 2007

historie

Kostel byl postaven v barokním slohu v letech 1744-1747 stavitelem Janem Mourkem z darů občanů a města Rokycany jako projev díkůvzdání za ochranu a pomoc před epidemií moru, která se tehdy šířila v Čechách, ale Rokycany jako zázrakem nezasáhla.

Výňatek z textu u kostela. (doplněno), 7.3. 2006

pověsti

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co jí bylo andělem zvěstováno, že porodí syna Božího, spěchala, aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Litohlavy

Místa v okolí

 Klabava
 Černá mohyla
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 městské opevnění
 kašna
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 Kokotsko
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 Rokycany
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 mariánský sloup
 kaple
 Osek u Rokycan
 Bušovice
 Kotel
 Březina
 Březina
 Spálený mlýn
 Veselá
 Červený Hrádek
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Věžka
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Martina
 Neslívy
 Na Vrchách
 Chlum u Plzně
 Mydlná
 kostel sv. Vojtěcha
 Javor
 Švédský most
 Kozel
 Šťáhlavy
 vodní hamr
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Dvorec
 Lopata
 Čertův mlýn
 kaple se zvoničkou
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Jiří
 Jakšovský dům
 Radnice
 kašna
 synagoga
 Radyně
 kostel sv. Václava
 Radeč
 Vimberk
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Hrad na Babské skále
 Nezvěstice
 Kaceřov
 Hromnické jezírko
 Kunčin Hrádek
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Černá věž
 Gerlachovský dům
 Korandův dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Císařský dům
 Západočeské muzeum
 radnice
 mariánský sloup
 Homberk
 Tyršův most
 Velká synagoga
 kostel sv. Štěpána
 Betlémská kaple
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 kolomazná pec
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Třebekov
 Strašice
 Drštka
 Džbánek
 Rovný
 židovský hřbitov
 Pokonice
 synagoga
 dvůr Býkov
 Radost
 Svinná
 Štěnovice
 Svinná
 židovský hřbitov
 Nebílovy
 Terešov
 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 613
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama