Rozhledna (68 m, 403 m n.m.) byla postavena jako víceúčelový vysílač mobilního operátora r. 2001. Vyhlídková plošina byla zpřístupněna až 30.5.2003, kdy se provozu ujal podnikatel A. Mach. Koncem r. 2005 byla rozhledna uzavřena, otevřena v dubnu r. 2006 novým provozovatelem (Gymnázium Fr. Křižíka).
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 06/2013
Rozhledna stojí na úpatí vrchu Sylván, cca 3,5 km SZ od středu města. K rozhledně se dá dostat nejen pěšky, ale i autem. Ve stánku pod věží je možné si zakoupit suvenýry a občerstvení.
E.H. podle http://rozhledny.kohl.cz; http://www.rozhlednovymrajem.cz, 29.6. 2013
popis

Ocelová rozhledna, která je zároveň stožárem mobilního operátora. Vyhlídková plošina je ve výšce 23 metrů. Vzhledem k tomu, že rozhledna nestojí přímo na vrcholu, je ve stejné výši jako kóta kopce (414 m n. m.). Výhled hlavně na město Plzeň a jeho okolí.

Jaroslav Vavera, 11.6. 2013

historie

Ocelová typizovaná konstrukce vysílače mobilního operátora slouží zároveň jako rozhledna. Vysílač, vysoký 68,3 m, stojí ve výšce 403 m n. m. na úpatí kopce Sylván. Vyhlídková plošina je ve výšce 23,2 m. Vysílač byl postaven r. 2001 společností RadioMobil (dnes T-Mobile), jednou z podmínek povolení výstavby bylo, že součástí vysílače bude vyhlídková plošina. Na zpřístupnění vyhlídky se čekalo 2 roky, než si rozhlednu pronajal podnikatel Alois Mach, který vyhlídku otevřel pro veřejnost poprvé dne 30.5.2003. Z různých důvodů (finančně náročný provoz, odmítnuté dotace ze strany města) byla vyhlídka koncem roku 2005 uzavřena. Roku 2006 se novým provozovatelem stalo plzeňské Gymnázium Fr. Křižíka, které v dubnu r. 2006 znovu rozhlednu otevřelo pro veřejnost. Rozhledna je otevřená v pátek odpoledne, o víkendech a o svátcích (viz návštěvní hodiny). Z rozhledny se nabízí kruhový výhled na město Plzeň a okolí, za dobrého počasí jsou vidět vrcholky Šumavy…  číst dále

E.H. podle http://rozhledny.webzdarma.cz; http://www.rozhlednyunas.cz, 29.6. 2013

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Severní Předměstí

Místa v okolí

 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Kunčin Hrádek
 Kyjov
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Křimice
 Malesice
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 kolomazná pec
 Krkavec
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Komberk
 Čertův mlýn
 Chlum u Plzně
 Tyršův most
 Čeminy
 Litice
 židovský hřbitov
 kaolinový důl
 Červený Hrádek
 Věžka
 Dolanský Mlýn
 dvůr Býkov
 Štěnovice
 Hromnické jezírko
 synagoga
 židovský hřbitov
 Buben
 Nekmíř
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Frumštejn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 kostel sv. Josefa
 Radyně
 Třebekov
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Spálený mlýn
 Líšťany
 kaple sv. Diviše
 Bušovice
 Kokotsko
 Vrtba
 Klabava
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Radost
 kostel sv. Vojtěcha
 Dolní Bělá
 Chlumčany
 Rochlov
 Džbánek
 Šťáhlavy
 Luhov
 Luhov
 Podmokly
 Kaceřov
 kostel sv. Martina
 Kozel
 Neslívy
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 Stará pošta
 Malšín
 Libštejn
Kontaktní informace
Tel: (+420) 377 925 711
http://www.gfk-plzen.cz/content/view/168/71/
gfk@gfk-plzen.cz
Základní informace místa
ID místa: 11270
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama