Rozhledna (68 m, 403 m n.m.) byla postavena jako víceúčelový vysílač mobilního operátora r. 2001. Vyhlídková plošina byla zpřístupněna až 30.5.2003, kdy se provozu ujal podnikatel A. Mach. Koncem r. 2005 byla rozhledna uzavřena, otevřena v dubnu r. 2006 novým provozovatelem (Gymnázium Fr. Křižíka).
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 06/2013
Rozhledna stojí na úpatí vrchu Sylván, cca 3,5 km SZ od středu města. K rozhledně se dá dostat nejen pěšky, ale i autem. Ve stánku pod věží je možné si zakoupit suvenýry a občerstvení.
E.H. podle http://rozhledny.kohl.cz; http://www.rozhlednovymrajem.cz, 29.6. 2013
popis

Ocelová rozhledna, která je zároveň stožárem mobilního operátora. Vyhlídková plošina je ve výšce 23 metrů. Vzhledem k tomu, že rozhledna nestojí přímo na vrcholu, je ve stejné výši jako kóta kopce (414 m n. m.). Výhled hlavně na město Plzeň a jeho okolí.

Jaroslav Vavera, 11.6. 2013

historie

Ocelová typizovaná konstrukce vysílače mobilního operátora slouží zároveň jako rozhledna. Vysílač, vysoký 68,3 m, stojí ve výšce 403 m n. m. na úpatí kopce Sylván. Vyhlídková plošina je ve výšce 23,2 m. Vysílač byl postaven r. 2001 společností RadioMobil (dnes T-Mobile). Jednou z podmínek povolení výstavby bylo, že součástí vysílače bude vyhlídková plošina. Na zpřístupnění vyhlídky se čekalo 2 roky, než si rozhlednu pronajal podnikatel Alois Mach, který vyhlídku otevřel pro veřejnost poprvé 30.5.2003. Z různých důvodů (finančně náročný provoz, odmítnuté dotace ze strany města) byla vyhlídka koncem roku 2005 uzavřena. Roku 2006 se novým provozovatelem stalo plzeňské Gymnázium Fr. Křižíka, které v dubnu r. 2006 znovu rozhlednu otevřelo pro veřejnost. Rozhledna je otevřená v pátek odpoledne, o víkendech a o svátcích (viz návštěvní hodiny). Z rozhledny se nabízí kruhový výhled na město Plzeň a okolí, za dobrého počasí jsou vidět vrcholky Šumavy nebo…  číst dále

E.H. podle http://rozhledny.webzdarma.cz; http://www.rozhlednyunas.cz, 29.6. 2013

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Severní Předměstí

Místa v okolí

 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Kunčin Hrádek
 Kyjov
 Velká synagoga
 sousoší Piety
 Betlémská kaple
 radnice
 Křimice
 Malesice
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 mariánský sloup
 Císařský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Gerlachovský dům
 kolomazná pec
 Západočeské muzeum
 Krkavec
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Komberk
 Chlum u Plzně
 Čertův mlýn
 Tyršův most
 Čeminy
 Litice
 židovský hřbitov
 kaolinový důl
 Červený Hrádek
 Věžka
 Dolanský Mlýn
 Štěnovice
 dvůr Býkov
 Hromnické jezírko
 synagoga
 židovský hřbitov
 Buben
 Nekmíř
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Frumštejn
 kostel sv. Vavřince
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Josefa
 Radyně
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Třebekov
 Spálený mlýn
 Líšťany
 kaple sv. Diviše
 Bušovice
 Kokotsko
 Vrtba
 Klabava
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Radost
 kostel sv. Vojtěcha
 Dolní Bělá
 Chlumčany
 Rochlov
 Šťáhlavy
 Džbánek
 Luhov
 Luhov
 Podmokly
 Kaceřov
 kostel sv. Martina
 Kozel
 Neslívy
 kostel Všech svatých
 mlýn Lopata
 Nezvěstice
 Stará pošta
 Malšín
 Libštejn
Kontaktní informace
Tel: (+420) 377 925 711
http://www.gfk-plzen.cz/content/view/168/71/
gfk@gfk-plzen.cz
Základní informace místa
ID místa: 11270
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama